Két 2,5 éves hímnemű koala érkezett a Fővárosi Állatkertbe. Az állatoknak nehezen ment az akklimatizáció, félénkek és a látogatók biztosan nem simogathatják meg majd őket. Budapesten kívül csak nyolc helyen látni az egzotikus erszényeseket.
Bemutatták a Fővárosi Állat- és Növénykert két új koaláját, Vobarát és Nur-Nuru-Bint csütörtökön. A két koala beszerzését még tavaly szeptemberben jelentették be, akkor még úgy volt, decemberben érkeznek, ez tolódott később januárra, végül a múlt héten, február végén érkeztek az állatok Budapestre.
A bemutatón részt vett az előtte lévő sajtótájékoztatót lekéső Tarlós István főpolgármester, Persányi Miklós, az állarkert főigazgatója és L. Simon László, a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára, valamint kislánya, Rozi is, akivel együtt vágta át a koalaházat megnyitó szalagot. A főpolgármester nem volt annyira elragadtatva attól, hogy mindkét koala hímnemű, Persányi erre úgy reagált, hogy az "egyneműek házasságába" inkább ne menjenek bele. Tarlós ezen kívül még megállapította, hogy "nem túl gyors" állatok a koalák, de az állatkertbe pár éve érkező wombatokat is "nem túl szép és nem túl okos majdnem koaláknak" titulálta.
A koalák érkezésének előfeltétele volt az, hogy speciális koalaházat alakítsanak ki számukra, amelyben akár szaporodni is tudnak majd, ráadásul szigorú tartási feltételeknek kell megfelelni, táplálékukat, az eukaliptuszt pedig Nagy-Britanniából déli részéből szállítja majd Budapestre repülővel heti kétszer a DHL, amellyel az állatkert egy együttműködési megállapodást is kötött csütörtökön.
Mint a koalák bemutatása előtti sajtótájékoztatón elhangzott: a koalák akkor maradnak egészségesek, ha mintegy 15 fajta eukaliptusz-lombot ehetnek. Eddig Magyarországon nem termesztettek eukaliptuszt, de most már nőnek a cserjék a Hungária körúti felüljárónál található üvegházban.
Egy-egy koala hozzávetőleg a testsúlyának egytizedét kitevő eukaliptusz lombot fogyaszt el, koalánként tehát nagyjából 40-60 dkg lombbal kellene számolni, de ennél jóval többet kell a számukra biztosítani, hogy saját maguk válogathassák ki a legalkalmasabb leveleket. Összességében mintegy 9 millió forint éves költséggel jár az eukaliptusz lomb megvásárlása. Az állatkert légi szállítással szerzi be az eukaliptuszt a két koalának.
A koalák érkezésére az állatkert munkatársai speciális külföldi koalatartó tréningekkel készültek fel.
A két és fél éves koalák február 24-én érkeztek a Fővárosi Állatkertbe, egyikük a németországi Duisburgból, másikuk a belga Planckendaelből, külön lakhelyük van a koalaházon belül is, és biztos, hogy a látogatók nem simogathatják meg őket, ugyanis félénk állatok. Egyelőre azért nem engedik össze őket, mert nem harcolták le még maguk között, hogy melyikük legyen az alfahím.
L. Simon László azt mondta: az állatokért nem kellett fizetni, egy csereprogram keretén belül érkeztek Budapestre, de sokat kellett költeni élőhelyük kialakítására. Szerinte érdemes volt milliókat költeni erre, mert az állatkert egy világszínvonalú közgyűjtemény, amely kiemelt támogatását élvezi a kormánynak.
Persányi Miklós azt mondta: nagy pillanat ez az állatkert, Magyország és Kelet-Európa életében is, mert először lehet a régi varsói szerződés országaiban koalákat látni. Budapesten kívül az EU-ban csak nyolc helyen tartanak koalákat, legközelebb Bécsben élnek. Hozzátette: hat év előkészület előzte meg az érkezésület, hat ország közös munkája és kb. 66 milliós költség járt együtt a projekttel.
A koalaház a parasztudvar helyén áll, ahonnan az állatok átkerültek a régi Vidámpark helyén kialakított Pannon Parkba, a házat pedig egy a kilencvenes évek óta Magyarországon élő, Kós Károly építészetét kutató ausztrál építész, Anthony Gall tervezte.