Rosszkedvű a gyerek? Nem úgy tanul, ahogy elképzelte, esetleg hálátlan? A szülők rosszul viselik, ha a gyerekeik nem úgy viselkednek, ahogy azt elvárják. Ám lehet, hogy épp az elvárásokkal van baj időnként.
8 irreális elvárás |
A Good Men Project összeszedte, milyen irreális elvárásokat támaszt egy apa a gyerekével szemben. Íme a 8 túlzás: 1. Mindig legyen jókedve 2. Legyen tökéletes az iskolában 3. Sose rendetlenkedjen 4. Legyen hálás 5. Ne vegye észre, hogyan bánok az anyjával 6. Ne próbáljon meg megúszni semmit 7. Mindig bocsásson meg nekem 8. Csinálja azt, amit mondok, nem azt, amit mutatok |
Az elfojtott érzelmek aztán előbújnak máshogy, máshol. Jelentkezhet has- vagy fejfájás formájában, de a körömrágás, a hajtépés is értelmezhető lenyelt agresszióként.
Az érzelmi zsarolás tehát mindkét oldalon jelentkezhet, ha nem kezelik a szülők megfelelően a gyermek hangulatát. Héjja Edit pszichopedagógus azt tanácsolja, miután felismertük, hogy nincs jó kedve a gyereknek, beszéljünk vele erről, és nevezzük meg, hogy mit érez: „látom, hogy szomorú vagy”. Az is fontos, hogy ne zaklassuk emiatt, hanem fogadjuk el, és magyarázzuk meg neki, hogy ez is az élet velejárója. Ezek után már sokkal könnyebb kezelni a negatív érzelmet, hiszen a gyerek is tisztában lesz azzal, hogy ezek normális, emberi folyamatok.
Ám, ha a gyerek gyakran van rossz hangulatban, akkor utána kell járni, hogy pontosan mi okozza ezt. Érdemes az óvodában, iskolában, a gyerek szűkebb vagy tágabb környezetében keresgélni, és adott esetben szakemberhez fordulni.
Mindenáron jól kell teljesítenie
"Az én gyerekem egy zseni" - gondolja sok szülő. Sajnos ebben a mondatban nem a zseniségen van a hangsúly, hanem az „én gyerekemen”. Aztán, amikor iskolába kerül, becsúszik egy négyes, urambocsá’ egy egyes. A szülő pedig nem érti: „buta a gyerekem?”.
A maximalista szülő gyereke csak akkor érzi magát biztonságban, ha mindent megtesz, hogy teljesítse az elvárásokat. „Ez csecsemőkortól datálható” – magyarázza Héjja Edit. Ez 12-13 éves korig tart, amikor kezdi érteni a világ működését, és látja, miként tud függetlenedni. Innen számítjuk a serdülő kort. De addig „a gyerek mindent megtesz, hogy megfeleljen”. Ha mégsem sikerül, és rossz jegyet hoz, akkor a legjobb megoldás a büntetés és rosszallás helyett leülni vele, és együtt átnézni a tananyagot.
Nem hibázhat
Leejti a bögrét, beveri a fejét, eltöri a lábát, balesetet okoz. Ki az? A gyerek, vágná rá a frusztrált szülő, de ha jól belegondolunk, ez ugyanúgy előfordul a felnőttekkel is, mégis mintha a kiskorúakkal szigorúbbak lennénk. A hibátlanság elvárásával azonban egy sokkal súlyosabb dologgal terheljük a gyereket, mert azt gondolja, hogy ha vétkezik, akkor nem szerethető. Sokszor előfordul, hogy a szülő maga is ugyanezt élte meg, esetleg saját magának sem tudja megbocsátani a hibákat.
Héjja Edit szembesíteni szokta a tökéletességet hajhászó szülőket azzal, hogy mi történik, ha nála csúszik be egy hiba? A válasz: rendszerint semmi. De annyi bizonyos, hogy nem dől össze a világ. Ha fel tudjuk oldani magunkban a rettegést a következményektől, akkor gyerekeink hibáira is máshogy fogunk reagálni.
Legyen mindig hálás
Elözönlik a közösségi médiát az anyákat és szülőséget ajnározó mémek. Érdekes módon ezeket jobbára anyukák szokták megosztani, nem a gyerekek. De ez is így van rendjén. "Bármit ad a szülő a gyerekének, az saját döntése” – mondja Héjja Edit. Tehát a hála vélt hiányát számon kérni nemcsak, hogy helytelen, de egyenesen károkat okozhat a szülő-gyerek kapcsolatban.
Nem baj, ha az anyuka, évekig gyermekére koncentrál, de végül semmiképpen ne a gyereket hibáztassa önmaga és a munkája elhanyagolásáért. A szakember azt tanácsolja, hogy „inkább egy pihent anya 12 órában, mint egy túlhajszolt 24 órában”. Aki túlterhelt és ideges, keressen olyan programokat, amely során fel tud töltődni, így a gyermekkel együtt töltött időben sokkal kiegyensúlyozottabb lesz.
Ne legyen érintett
A szülők között lehetnek konfliktusok. Két szélsőségesen rossz megoldás létezik ezek kezelésére a családban: ha a veszekedés a gyerek előtt történik, vagy ha a veszekedés a gyerek kizárásával történik. A gyereknek ugyanis nagyon érzékeny receptorai vannak. Nem fogjuk tudni eltitkolni előtte a feszültséget, csecsemőként, de már magzati korban is felismeri, ha az anyja ideges. Az anya szívverését ugyanis a negyedik hónaptól kezdve hallja a magzat. A feszült anya méhe összeszűkül, amiben kevesebb a hely a kicsinek. A csecsemők nagyon gyorsan megtanulják, hogy ez az állapot nem jó.A kicsik viselkedése is egyértelmű konfliktushelyzetben: például „elkezd torkaszakadtából ordítani, hogy kirántsa az anyját a feszült szituációból”. Ha viszont eltitkoljuk a konfliktust, ugyanúgy kárt okozunk: kirekesztettnek fogja érezni magát a gyerek, aki tudja és érzi, hogy baj van. A bizonytalan helyzet pedig frusztrációhoz és még számos – testi és lelki – problémához vezet. Héjja Edit szerint nem a konfliktussal van baj, hanem azzal, hogyan oldják meg, azaz megoldják-e egyáltalán a helyzetet a szülők. A gyereknek látnia kell a veszekedés után a megoldást, hallania a kibékülést jelző szavakat, gesztusokat. Ellenkező esetben konfliktuskerülő lesz, és könnyen kialakulhat benne az a hit, hogy a veszekedés megoldhatatlan akadályt jelent egy kapcsolatban.
Elvárjuk a gyerekeinktől, hogy megbocsássák hibáinkat, sőt azt még inkább, hogy észre se vegyék őket. Mint már említettük, a hiba a felnőtt és gyermeki lét természetes velejárója. Ha mi, szülők is megbocsátunk gyermekünknek, ő is képes lesz elnézni hibáinkat.
Érdemes megvizsgálni, hogy a szülő tettei nincsenek-e ellentétben a szavaival? Tetteink nagyobb súlyt kapnak, mint szavaink – mondja a szakember, aki szerint a gyerek a világot a szülei szűrőjén keresztül ismeri meg. Felnőttkorunkban is hordozzuk a szülőktől vett elsődleges mintákat. S ha ráébredünk, hogy most pont úgy csináltam, mint édesanyám gyerekkoromban, akkor még működik az elsődleges tapasztalás. De az is előfordul, hogy éppen ellentétesen csinálom, mint a szüleim. Ez a két véglet. A szülőségben is meg kell találjuk a saját hangunkat. S ez egy hosszú út, hibákkal és sok tanulással.