A miniszoknya feltalálója, Mary Quant február 11-én ünnepli nyolcvanadik születésnapját. A nevéhez kötött kurta divat azonban ezen a féltekén egészen máshogy csapódott le, mint nyugaton, ebből is látszik, hogy a holmi több, mint egy darab textil, és azon túl, hogy szexi és bohém életérzést közvetít, még politikai tényezővé is válhat.
Mary Quant legszívesebben kertészkedéssel tölti az időt, mindennapi öltözete a kényelmes nadrág és a póló. Szoknyát nemigen hord. Pedig a ma nyolcvanéves asszony 1966-ban még odáig merészkedett, hogy miniben vette át Erzsébet királynőtől az OBE érdemrendjét, miután 1962-ben a Bazaar nevű butikjában elkezdte árulni a térd fölött 10 centivel végződő szoknyát, és "valahogy boldoggá tette az embereket".
A britek persze jó fejek, legalábbis jobb fejek, mint a magyarok, ahol a keresztény-konzervatív lelkület nem veszi be a dilit: miért is jó, ha egy nőszemélynek még a pucája is kilátszik. A február 11-én nyolcvanéves Quant azzal magyarázza a dolgot, hogy egy ilyen ruhadarabban könnyebb futni a busz után. A kaposvári egyetem rektora nem osztja a véleményét, és hazánkban még manapság is a Tanú című film híres szoknyás jelenetét kell emlegetni, amikor Gogolák elvtársnő új szoknyáját túl kurtának találja Virág elvtárs.
Érdekes, hogy a szabad világ hasonlóan ikonikus filmjében a Bridget Jones naplójában a főnök (Hugh Grant) és a beosztott (Renée Zellweger) egészen más dialógust folytat a szoknya rövidségéről: a főnök üdvözli a nő merészségét, és végül Virág elvtársnak lesz igaza: tényleg szex lesz belőle. De hiába, a hanyatló nyugat eme ópiumáról nem tudunk lekattanni, ezért mindig akad közéleti személyiség, aki szerint nem illik se a rövid, se a kivágott, se semmi, ami szemnek kedves.
A lábak szabadsága ezek szerint a szabad gondolkodáshoz is hozzájárult, aztán átszivárgott a kontinensre is, és anyáinkat nézve a régi fényképeken, a vasfüggönyön sem akadt fenn, legfeljebb nagyobb felháborodást keltett, mint a liberálisabb vidékeken.
Az arabok és a mini |
Akármilyen hihetetlen, az arab országokat is elérte a miniszoknya divathulláma. A hatvanas és hetvenes években Iránban például lépten-nyomon lehetett találkozni miniszoknyás nőkkel. A manapság elképzelhetetlen szabadosság csak addig tartott, amíg angol és francia befolyás politikailag is meghatározó volt. A liberalizmus azonban nem tartott sokáig, 1979-ben, amikor Iránban a nyugatias gondolkodású kinézetű Mohammad Reza Shah Pahlavit leváltotta az ultrakonzervatív Ayatollah Ruhollah Khomeini, az utcakép is átalakult: a csupasz lábakat nem tűrte meg a sária szabályait alkalmazó vezető, helyette visszatért a tetőtől-talpig fedett nőideál. |
Quant nem botrányt akart, csak bulizni. Az ő divatja nem is annyira ördögtől való, a miniszoknyát szigorúan harisnyával – lehetőleg színessel - kombinálta, takarva a pucér combokat, és szalonképessé téve a szabadosságot. Talán ezért nem is csóválta a fejét ’66-ban Erzsébet királynő, amikor Quant stílushűen érkezett hozzá, és megszegte a szigorú royal dress code-ot.
A britek 1999-ben még egy bélyeget is kiadtak Quant és a miniszoknya tiszteletére, amit egy kalap alá vesznek a többi angol büszkeséggel, a piros telefonfülkével, illetve a Mini Cooperrel, sőt arra is felkérték már a divattervezőt, hogy csináljon egy egyedi Mini-autódizájnt. A brit autómárka szerinte ugyanazt az életérzést közvetíti, mint a miniszoknya.
Mary Quant és a mini |
Nem teljesen egyértelmű, hogy butikjával 1955-ben londoni King' Roadon berobbanó Mary Quant volt a miniszoknya tényleges feltalálója, a ruhadarabot ugyanis a francia André Courrèges-nek is tulajdonítják, de van, aki Quant kortársát és földijét John Bates-t jelöli meg az inventorként. A köztudatban mégis leginkább a wales-i származású nő maradt meg, aki ügyesen hozta divatba a miniszoknyát, de a forrónadrág, és a műanyag esőkabát is a nevéhez fűződik. Quant később egyre tágította a spektrumát, kozmetikai cége a Mary Quant Ltd. főleg a japánokat őrjíti meg a mai napig, aminek igazgatásáról 2000-ben mondott le. |
És bár csak 52 éve érezhetik ezt az érzést a nők, a hype nem lankad, néha divatosabb, néha kevésbé, de általában van olyan szabás, ami épp trendi. A kilencvenesekben a sztreccs neonszínű, a kétezresekben a könnyen szétbomló lapszoknya volt a menő, az legextrémebb rövidséget Whitney Houston I wanna dance with somebody, Michael Jackson Dirty Diana és George Michael Faith című klipjei után Jennifer Lopez prezentálta az új évezredben, aki azzal reformálta meg a miniszoknya divatot, hogy nagyobbacska fenekét is belepasszírozta.