Plázs hvg.hu 2013. november. 18. 12:44

10 csodás hotel, amit az irodalom ihletett – fotók

Dosztojevszkij, Victor Hugo és F. Scott Fitzgerald is megihlettek már egy-egy szállodatulajdonost vagy designert. Megnéztük, mi lett belőle.

1. The Algonquin Hotel, New York

Itt alapították 1925-ben a The New Yorker című, közélettel, politikával, irodalommal, kritikával és gazdasággal foglalkozó, hetente megjelenő magazint. Az alapító tagok – Dorothy Parker, Robert Benchley és Alexander Woolcott – minden héten a hotel éttermében ebédeltek.

edition.cnn.com / Courtesy the Algonquin Hotel

2. Hobbit Motel, Új-Zéland

Ez a mókás felépítésű, hat fő számára alkalmas szálloda egy Gyűrűk Ura rajongó ötlete nyomán jött létre.

edition.cnn.com / Courtesy the Hobbit Motel

3. Les Plumes Hotel, Párizs

A szálloda kialakítását az inspirálta, hogy a környékén olyan irodalmi alakok éltek, mint Victor Hugo, Paul Verlaine és Arthur Rimbaud.

edition.cnn.com / Courtesy Les Plumes

4. Radisson Sonya Hotel, Szentpétervár

Dosztojevszkij Bűn és bűnhődés című regénye egy orosz hotelben bukkan fel témaként. A szentpétervári szállodában kialakítottak egy Újjászületés és egy Ego fantézianevű lakosztályt is, ahol a szőnyegek szélében és az ajtókon a műből olvashatunk részleteket oroszul és angolul.

edition.cnn.com / Courtesy Radisson Sonya Hotel

5. Hotel Le Marcel, Párizs

A hotel designerei egyszerűen gondolkodtak: tapasztalataik szerint az indigó visszatérő szín a romantikus irodalomban, ezért ez az az árnyalat, ami végigfut a szálloda berendezésén.

edition.cnn.com / Courtesy Le Marcel

6. The Plaza, New York

F. Scott Fitzgerald és felesége, Zelda visszatérő vendégek voltak a Pláza Hotelben, ezért a Nagy Gatsby írójának tiszteletére nemrég megnyitották a Fitzgerald névre keresztelt exkluzív lakosztályt.

edition.cnn.com / Courtesy the Plaza

7. Apostrophe Hotel, Párizs

Ezt a különleges hotelt a megálmodói úgy kezelik, mint egy verset, ezért a földszinttől kezdve, fölfelé haladva minden szobában találunk egy újabb és újabb versszakot egy költeményből.

edition.cnn.com / Courtesy Apostrophe Hotel

8. The NoMad Hotel, New York

Andrew Zabler, a hotel tulajdonosa egy napon elgondolkodott, milyen is lehet egy hely, ahova megérkezik egy fiatal francia arisztokrata nő, hogy megismerje New Yorkot. A szálloda impozáns könyvtára az ő igényeit igyekszik kiszolgálni zenével, irodalommal és várostörténelemmel, összesen tizenöt témakörben.

edition.cnn.com / Nomad Hotel

9. The Betsy, Miami

A The Betsy Miami egyetlen irodalmi ihletésű szállodája. Itt él Zimbabwe száműzött írója, Chenjerai Hove, aki azért kényszerült elhagyni otthonát, mert kritizálta a Mugabe-kormányt.

edition.cnn.com / Courtesy the Betsy

10. L'Hotel, Párizs

Ezt a szállodát Oscar Wilde tette híressé, aki itt fekve a halálos ágyán állítólag azt mondta: "Szörnyű ez a tapéta. Egyikünknek mennie kell!"

edition.cnn.com / Courtesy L'Hotel

A válogatás bővebb változatát a CNN-en találják.

Kövesse a hvg.hu Élet+Stílus rovatát a Facebookon is!

hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.