Plázs hvg.hu 2013. október. 21. 18:10

Felújított Zeneakadémia: VIP-terasz van, csobogó szökőkút nincs

Liszt Ferenc születésnapjára, október 22-re nyitják meg a Zenekadémia három éve bezárt kapuit. A szecessziós épületről lekaparták a szocialista idők festékrétegeit, így száz éves cirádákra és színekre bukkantak a restaurátorok. A koncertkedvelők örülhetnek, az autósok viszont utálni fogják a Liszt Ferenc téri átalakításokat. A hvg.hu bejárta az felújított épületet.

Aki az utóbbi 40-50 évben szorgos Zenekadémia-látogató volt, rá sem fog ismerni. Az ugyanis, hogy az eredeti állapotába állították vissza a Liszt Ferenc téren álló, 12 négyzetméteres épületet, azt jelenti: az 1963-ban felületesen átfestett felületeket kaparták le, a restaurátor pedig a felújítás alatt hetente borzolta a kedélyeket újabb és újabb színek és minták felfedezésével. Így előbukkantak a Nagyterem ébenszínű falai, de különféle bordók és zöldesszürkék is. A plafon aranyozott babérjai tündökölnek, a termet Apollón szentélyeként is aposztrofálják, de a külterek aranyozására is ügyeltek, ahol valódi aranyfüsttel dolgoztak a restaurátorok.

Apollón-szentély: a Zeneakadémia nagyterme - kattintson Nagyítás-fotógalériánkért!
Stiller Ákos

A Kisterem eddig rejtett, gazdag szecessziós díszítése is előbukkant. Az art decóként is ismert építészeti és művészeti stílus számos szép, de mókás részletben is megmutatkozik. A földszinti előcsarnok akadálymentesített részén például egy száguldó kerekes-székes emblémája mutatja az utat a mozgáskorlátozott mosdóba, a Cassa betűi pedig egy Gustav Klimt-festmény feliratán is visszaköszönhetnének.

Art-deco klotyó
Stiller Ákos

Három év magány

A Zeneakadémiából 2010 júliusától ebrudalták ki ideiglenesen a diákokat, miután 2003-ban sikeresen pályázott a főépület rekonstrukciójára és felújítására az intézmény. Az első nekifutásra 10,6 milliárdos támogatásból 90 százalékot az EU finanszírozott, de 2012 novemberében további két milliárddal kellett megtoldani a büdzsét, amit már a kormány állt. A rektor számít arra, hogy a következő egy-két évben is többlettámogatással járul hozzá majd a kormányzat a Zeneakadémia felfuttatásához.

Október 1-én derült ki, hogy a magyar zenei élet mely szereplői kapnak többlettámogatást. Olvassa el az erről szóló cikkünket.

Az október 22-re, Liszt Ferenc születésnapjára időzített megnyitóig összesen 13,2 milliárd forintot költöttek el az épületre. Ebben benne van az 1100 fő építő, az 570 tonna beépített betonacél, a 2830 négyzetméternyi restaurált kőhomlokzat, valamint 460 négyzetméternyi korabeli, nehéz bársonyis.

Kattintson Nagyítás-fotógalériánkért!
Stiller Ákos

A történelmi jelleg hiteles visszaállítása, és a szerkezeti megerősítés mellett fontos elvárás volt, hogy hozzák a 21. századi technikai színvonalát, és megszabaduljanak a régi káros akusztikai hatásoktól. A Kisterembe például az 1960-as években hiába építettek be hangvető kagylót, nem volt hatásos. A Király utcai ablakokból azonban most már az ígéret szerint nem hallatszik be az utca zaja, így a „nagytermi” avagy a „kistermi” megkülönböztetés sem okoz mostantól már presztízskülönbséget. A multifunkcionális, akár színházteremként is használható tér különlegessége még az a csillár, amit egy 1912-es fénykép alapján készített el Grünberger Tamás, nagymező utcai csillárkészítő.

Kattintson Nagyítás-fotógalériánkért!
Stiller Ákos

A régi zsolnays fa- és kerámiaburkolatokat, és a híres előcsarnokbéli szökőkutat is „leporolták”, utóbbi azonban csak díszként szolgál majd, pedig Kocsis Zoltán diákéveiben állítólag még csobogott. A hétfői bejárás során kiderült, most is üzembe helyezhetnék, de az nem szolgálná az állagóvást.

Nagy büfé, és VIP-terasz

A műkedvelőknek meg kell szokniuk majd néhány változást, az emeleten például nem lesz ruhatár, helyette viszont most 8 és fél méteres pult várja a szünetben büfézőket. A Nagyteremben pedig három sorral kevesebben tudnak leülni, ám így könnyebb lesz a közlekedés a közönségtéren, a karzaton pedig külön álló- és ülőhelyeket is biztosítanak a koncertekre beeső diákoknak, akik így a remények szerint nem zavarják majd annyira a karmestereket.

Az orgonakoncertekre viszont még várni kell, előreláthatólag 2015-16-ra fejeződik majd csak be a hatalmas hangszer felújítása. A levegőztetés profibb lesz, mint ezidáig, a mennyezetről fújják a meleg, avagy hideg levegőt, és oldalt vezetik ki. Az akusztika tökéletesítésének nem estek áldozatul Róth Miksa ablakai, mert kívülről erősítették meg az üveget.

VIP-részleg - kattintson Nagyítás-fotógalériánkért!
Stiller Ákos

A Király utca felőli udvart befedték, ahol egy VIP-terasz kapott helyett. A sajtó megtekinthette a tanácstermet és a rektori irodát is, ahol Batta András egy eredeti art deco íróasztalnál dolgozhat. A másik oldalon egy kiállítóteret alakítottak ki, a könyvtár pedig, amely csak februárban költözik vissza az épületbe egy plusz olvasóteremmel bővül.

Rektori asztal és szék - kattintson Nagyítás-fotógalériánkért!
Stiller Ákos

Autósok kíméljenek

Az autósok viszont nem lélegezhetnek fel, mire véget ér a Zeneakadémia felújítása, a Dohnányi utcában és az épület előtti téren teljesen felszámolták a parkolóhelyeket, amit így a Liszt Ferenc utcai korzózók vehetnek majd birtokba.

A tér átalakításáról, és az új forgalmi rendről itt tudhat meg részleteket.

Az iskolások továbbra is a Király utca felől léphetnek majd be a tanintézménybe, a tantermek pedig a második emelettől fölfelé helyezkednek el. A Wesselényi utcai átmeneti szállásuk azonban nem szűnik meg, ott marad a jazztanszék és az egyetem adminisztrációs részlege, de félő, hogy a 12 ezer négyzetméter még így szűkös lesz a zene szerelmeseinek.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?