Plázs hvg.hu 2013. október. 15. 10:49

Így dubajozhat 35 ezer forintból

A Wizz Air fapados járataival az eddigi összegekhez képest valószerűtlenül alacsony áron juthatunk el az Arab Emírségek ékszeresdobozába, ám a dubaji turistáskodás katasztrófáját elkerülendő nem árt, ha tisztában van néhány fontos részlettel.

A pelikan.hu-n 2014 márciusi 12-17. közötti instant hosszú hétvégére időzítve alig több, mint 70 ezer forintot kell fizetnünk a dubaji retúrjegyért, a csak odautat pedig már 35 ezer forint körüli összegből is megúszhatjuk. Egy út ezen kondíciókkal kiváló, egzotikus, mégis pénztárcabarát nyaralási vállalkozásnak bizonyulhat, amennyiben sikerül túllendülnünk néhány veszélyes buktatón. A Nők Lapja Cafe összeszedte azokat a tippeket, melyeket betartva bárki önfeledten kidubajozhatja magát.

Szponzortalanok nehéz sorsa

Az Egyesült Arab Emírségek területén külföldiként vízumra, ehhez pedig úgynevezett szponzorra van szükségünk. Szponzor lehet szálloda, emírségi légitársaság, utazási iroda, emírségi cég vagy kint tartózkodó, tartózkodási engedéllyel rendelkező ismerős, rokon, aki igazolja otttartózkodásunk miértjét.

null

A turistáskodni induló magyaroknak leggyakrabban két választásuk marad: a szállodát kérni meg vízumügyintézésre vagy felvenni a kapcsolatot egy utazási irodával. A vízum 14 vagy 30 napra érvényes (utóbbi további 30 napig meghosszabbítható). Igényléséhez szükség van egy, a belépéstől számítva legalább hat hónapig érvényes útlevél és egy igazolványkép beszkennelt változatára, a repülőjegy-foglalásra és egy elektronikusan kitöltött adatlapra. A vízum ára árfolyamfüggő, megközelítőleg 33 ezer forinttól kezdődik. Az elkészült vízumot online kapjuk meg, amit a repülőtéren, kinyomtatva kell bemutatni.

Párszázezres apróság

Az sem mindegy, hogy milyen szállodát kér meg az ember, a szponzorációt ugyanis leginkább csak négy- és ötcsillagos szállodák vállalják, így a hotel költségével azonnal nagyot ugrik a dubaji kiruccanás ára. A szállodáknak ráadásul a vízumdíjon felül 5000 dirhamos, nagyjából 300 ezer forintos letétet is kell fizetnünk, amit csak akkor kapunk vissza, mikor elhagyjuk az országot. Ez a letét akkor is fennáll, ha rokon, ismerős vállalja a szponzorságot. Az utazási irodák szinte kivétel nélkül szállásfoglaláshoz kötik a vízumintézéshez adott segítséget, úgyhogy ugyanott van az ember: ki kell fizetni minimum egy éjszakát egy igen magas árfekvésű szállodában, és le kell tenni a letétet.

Tarlós István zokog

Dubajban, a közlekedés nagyon egyszerű, a fő problémát a repülőtérről való bejutás jelenti. Az új repülőtérre ugyanis nem jár a metró, általános transzfer híján pedig könnyen elképzelhető, hogy csak taxival lehet majd bejutni a városba. Mivel a reptér igen messze esik Dubajtól, ez kifejezetten pénztárcaterhelő tétel.

AFP / Marwan Naamani

Dubajban a legegyszerűbb, legolcsóbb tömegközlekedési mód a metró, amely modern, tiszta és meglepően olcsó. A használatához az első lépés egy feltöltőkártyára (NOL) beszerzése, melyből többféle változat létezik. Turistáknak a "red" kártyát szokták ajánlani, melynek ára alig 120 forint. Dubaj metróhálózata öt zónára van osztva. A zónajegyek árai 120 és 380 forint között mozognak, de lehet napijegyet is vásárolni a budapesti megfelelője árának nagyjából harmadáért, 840 forintért. A buszhálózat is kiterjedt, itt jó tudni, hogy a nők és férfiak általában külön ülnek, ezt pedig látogatóként illik betartani.

Boldogok a hangyasütők

Dubajban a taxizás viszonylag olcsó. A legális, krémszínű taxikon túl akad kimondottan hölgyeknek szánt fuvarszolgálat is, melyet elsősorban vallási dogmák miatt a muszlim nők vesznek igénybe. Ezek a kocsik drágábbak a többi taxinál, és könnyen fel lehet ismerni őket rózsaszín színükről. Dubajban a magyar jogosítványt nem fogadják el, így ha autóbérlést tervezünk, mindenképp ki kell váltani a nemzetközi jogosítványt.

Közép-európai éghajlathoz szokott emberként leginkább október közepe és április közepe közt érdemes ellátogatni Dubajba, ugyanis késő tavasztól az ősz közepéig terjedő nyári időszakban szinte elviselhetetlen a forróság. Aki tengerparti nyaralást tervez, az időszakos esőzésekkel tarkított december, január kivételével gyakorlatilag állandóan adott a hangyasütő temperatúra.