Plázs Kundermann Balázs 2013. október. 03. 22:20

Ezer kicsi Mao – újabb csodálatos képek Tibetről

Nepál-tibeti sorozatunk harmadik részében átrepülünk a Himalája hegyláncain és a Tibeti-fennsíkon landolva rövid benyomások és pillanatképek segítségével próbáljuk bemutatni az országrészt. Megállapítjuk, hogy a kínaiak pozitív változásokat is okoztak Tibetben.

A jakvajas tea íze első alkalommal legalább akkora kultursokk, mint látni a Potala palota szentélyeibe begyömöszölt egy yuanosokat. Ezer meg ezer kicsi Mao mosolyog ránk a bankjegyekről, minden pillanatban arra emlékeztetve, hogy ez a Tibet már nem ugyanaz a Tibet, amit filmélményeink alapján elképzelnénk.

Kundermann Balázs

A tibeti buddhisták legszentebb temploma, a Jokhang körül már napfelkelte előtt örvénylik a tömeg. Járják a korát, a zarándoklati köröket, miközben megállás nélkül pörgetik az imamalmot és mormolják a mantrát. A helyiek mindennapi rutinjába beépültek ezek a 15 perces körök. Akár munka, akár iskola előtt. Az öregek pedig szinte egész nap róják az óramutató járását követő meditatív utat. Izmos vajas teával kezdenek reggel, napközben pedig cukros-tejessel folytatják. Közben pedig beszélgetnek, pletykálnak, intenzív társadalmi életet élnek.

A Jokhangot övező utcákra és az előtte elterülő Barkhor térre csak rendőrségi átvilágítás után lehet bejutni. Pont, mint a reptéren. Embert és csomagját egyaránt ellenőrzik.

Kundermann Balázs

Öngyújtót és fegyvert, meg talán gyúlékony anyagot keresnek. Az önmagát felgyújtó szerzetes az irányító rendszer rémálma. A lángoló vörös ruhások híre gyorsan bejárja a sajtót és rövid másodpercekreTibetre irányítja a világ figyelmét. Pedig a kínaiak mindent megtesznek, hogy úgy tűnjék, itt minden rendben van, a Kulturális Forradalom évei alatt mit se változott a város.

Pár évvel ezelőtt még állig felfegyverkezett katonák álltak négyes posztokban, egymástól alig ötven méterre végig a korán. Most meg semmi. Sőt! Imamalmokat imitáló világítótestek lógnak a nemrég telepített kandeláberekről. Eltűntek a helyiek csecsebecséket árusító standjai, helyettük kínai üzletek nyíltak a hagyományos tibeti házak alagsoraiban. A tömeg azonban időtlenül kering tovább, passzívan tiltakozva a megállíthatatlan változások ellen.

Kundermann Balázs

Ezek mellesleg nem minden esetben rosszak és elítélendőek, mert szemellenzősek vagyunk, ha azt gondoljuk, hogy ebben a történetben vannak a jók és a rosszak, a feketék és a fehérek. Mert a történelem csak ismétli magát és fogadjuk el, hogy voltak olyan időszakok, amikor a fehérek voltak a feketék és fordítva. Mert Kína, kórházakat és vasútvonalakat épít, csatornáz és fejleszt. A tibetiek ugyanúgy ülnek a modern rendelők váróiban és a helyi járatokon, mint a betelepített megszállók.

Kundermann Balázs

Persze naivság lenne feltételezni, hogy Kína mindezt minden érdek nélkül teszi. Kell neki a terület, az ásványkincs és a felvevőpiac. Régi recept közepes csomagolásban.

A tibeti városmagot, mint sokszoros burok veszi körbe a panelblokkjaival erőt, üvegfelületeivel és fényreklámjaival modernséget sugárzó kínai. Mint izmos kígyó fojtogatja a védtelennek tűnő áldozatát.

Kundermann Balázs

Aki csak mormol, bízik a jövőben és reménykedik, hogy az elmorzsolt mantráknak köszönhetően újjászületve újabb lépéseket tesz meg a Nirvánába vezető úton.

A sorozat 1. része itt olvasható.
A 2. rész itt.

További képek, információk itt.

Itthon Bábel Vilmos 2025. január. 07. 14:32

„Azt mondta, el kellene mennem Indiába” – Orbán ájurvédikus gyógyító ismerőse Keralába közvetít ki magyar betegeket

Orbán Viktor egy indiai származású, Magyarországon élő ájurvédikus gyógyító oldalán tűnt fel az indiai Kerala államban, akiről azt mondja, ismeri, de azt már nem árulja el, honnan. Orbán azt is mondta: nem egészségügyi kezelés miatt utazott ki. Nem messze onnan, ahol a miniszterelnök nyaral, van egy ájurvédikus klinika, ahova az indiai ismerőse Magyarországról közvetít betegeket kezelésre. Felhívtuk a klinikát, és beszéltünk valakivel, akit a gyógyító oda közvetített volna kezelésre.