Felnőtt szövetből állítottak elő őssejtet, de daganatot okozott
Először sikerült embrionális állapotú őssejtté visszaalakítani élő, felnőtt szövetet – közölték spanyol kutatók. Úgy vélik: az eredmény a regenerációs kezelések új lehetőségét teremtheti meg súlyos károsodás, például szívroham esetén – ismertette a BBC hírszolgálata a Nature tudományos folyóiratban megjelent tanulmányt. A tudósok azonban azt sem hallgatták el, hogy az új eljárás a kísérleti állatokban daganat kialakulásához vezetett.
Amikor a petesejt megtermékenyül, magában hordozza a képességet, hogy a bőrtől az agysejtekig a szervezet összes sejtje kialakuljon belőle. Ahogy az embrió növekszik, ez a lehetőség elvész.
Ha azonban a felnőtt test szövetét vissza lehet alakítani az embrionális őssejtek állapotába, akkor olyan eljárások válnak lehetővé, amelyek regenerálhatják a romló szem fényérzékelő szöveteit vagy a szélütés után meggyengült agyat.
Az újszülött köldökzsinórvéréből is nyerhetők ilyen őssejtek. A biotechnológia egy másik útja azonban az, amely felnőtt szövetből igyekszik őssejtet előállítani.
A kísérletet laboratóriumi körülmények között, vegyszerek keverékével vagy génmódosítással már elvégezték, de most a madridi Spanyol Országos Rákkutató Központ tudósainak sikerült ugyanezt az eredmény állatok testén belül elérniük.
A kutatócsoport egereken hajtott végre olyan génmódosítást, hogy egy adott gyógyszer hatására a szervezetük olyan anyagokat termeljen, amelyek a szövet sűrűségét az embrióéhoz hasonlóvá alakítják át.
A szöveteket sikeresen formálták át embrionális állapotúvá, de további transzformációs irány híján a szövet gyorsan daganattá alakult.
"Természetesen nem ez a regenerációs orvoslás célja. Irányítható módon akarjuk visszaforgatni az időt, ezen fogunk a továbbiakban dolgozni. Olyan körülményeket kell kialakítanunk, amelyek csak annyira programozzák vissza a sejteket, hogy azok kijavítsák a károsodott szövetet" – magyarázta Manuel Serrano, a kutatócsoport vezetője.