Harmincágyasra bővítették a szegedi koraszülött intenzív osztályt
Uniós támogatással harmincágyasra bővítették és korszerűsítették a Szegedi Tudományegyetem gyermekklinikájának koraszülött intenzív osztályát.
A szegedi gyermekklinika koraszülött intenzív osztályát az országban az elsők között hozták létre.
Ma egyike azoknak az osztályoknak, ahol akár az 500 grammal születő koraszülöttek is teljes körű ellátást kaphatnak, köztük szívsebészeti ellátást vagy művesekezelést. A fejlesztés 380 millió forintba került – mondta Túri Sándor professzor csütörtökön.
A klinikán Bács-Kiskun, Békés, Csongrád megye, valamint Jász-Nagykun-Szolnok megye déli részének koraszülöttjeit kezelik, egészen addig, amíg testtömegük el nem éri a 2,5 kilogrammot. Az intézetben évente körülbelül 600 koraszülöttet látnak el. Az eddig 17 ágyas osztály kapacitása gyakran nem volt elegendő, különösen akkor kellett gyors megoldást találni, ha kissúlyú hármas vagy négyes ikrek születtek – tette hozzá az egyetemi tanár.
A 90 százalékban uniós támogatással megvalósult fejlesztésnek köszönhetően az osztályt harmincágyasra bővítették, új inkubátorokat, lélegeztetőgépeket, a szívműködést, a vérnyomást, véroxigénszintet, légzést megfigyelő monitorokat, valamint infúziós pumpákat szereztek be – mondta Túri Sándor, hozzátéve, hogy a fejlesztésnek köszönhetően a Dél-Alföldön biztonságosabbá vált a koraszülöttek ellátása.
Az egyetemi tanár arról is szólt, hogy a koraszülések aránya nem csökken, a gyerekek 8-12 százaléka 2500 grammos testtömeg alatt vagy a terhesség 37. hete előtt jön világra Magyarországon. A koraszülött-ellátás fejlődésének köszönhetően azonban míg három évtizede százalékokban volt mérhető a halandóság, most ezer ilyen babából átlagosan hetet veszítenek el.