2013. június. 28. 17:15 MTI Utolsó frissítés: 2013. június. 28. 17:18 Plázs

Szokatlan tipp a mellrák ellen

Az olyan zsíros halak, mint a lazac, a tonhal, vagy a szardínia, segíthetnek csökkenteni a mellrák kialakulásának kockázatát.

Heti egy vagy két adag magas zsírtartalmú hal elfogyasztása a nők esetében 14 százalékkal segíthet csökkenteni a mellrák kialakulásának kockázatát - derül ki a British Medical Journal (BMJ) című folyóiratban közzétett tanulmányból.

Kínai szakemberek 26 korábbi tanulmány eredményeit vonták alapos elemzés alá. A vizsgált nemzetközi tanulmányok majdnem 900 ezer nő bevonásával készültek, akik közül 200 ezren küzdöttek emlőrákkal. "A megnövekedett omega-3 zsírsavbevitel védelmi hatást nyújt a mellrák ellen" - hangsúlyozta Duo Li, a kelet-kínai Hangcsouban működő Csöcsiang Egyetem táplálkozástudományi szakembere.

A lazac, a tonhal és a szardínia csupán néhány azokból a zsírdús halakból, amelyek gazdag omega-3 zsírsavtartalommal bírnak. Ezek a telítetlen zsírsavak fontos szerepet játszanak az immunrendszer, a vérkeringés és agy működésében. A mostani áttekintés azt is kimutatta, hogy az Ázsiában élő nők profitálnak a legtöbbet az omega-3 zsírsavak jótékony hatásaiból, mivel étrendjükben nagyon sok hal szerepel, szemben az Európában és Amerikában élő társaikéval.

Az elemzés szerint a halból nyert zsírsavak napi bevitelének minden 0,1 grammal való növelése öt százalékkal csökkentheti az emlődaganat kialakulásának kockázatát. Li szerint heti egy vagy két adagnyi zsírdús hal elfogyasztása javasolt.

A szakemberek ugyanakkor hangsúlyozták, hogy az étrenden túl a genetikai örökség is meghatározó szerepet játszik az emlőrák kialakulásában. Mint hozzátették, az, hogy van-e valamilyen interakció a mellrákért felelős BRCA1 és BRCA2 génvariánsok és a bevitt tápanyagok, az étrend, az életmód és a környezeti tényezők között, egyelőre tisztázatlan kérdés.

hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.