Tizenkilenc új elemmel gyarapodott az UNESCO világörökségi listája hétvégén. Nézze végig az újonnan felvett európai helyszíneket.
Bergpark Wilhelmshöhe, Németország
A Bergpark Wilhelmshöhe Európa legnagyobb domboldalra épített parkja, és ahogy Georg Dehio művészettörténész fogalmazott, valószínűleg a leggrandiózusabb ötvözete az építészetnek és természeti tájnak, amit a barokk valaha alkotott. A parkot 1696-ban kezdték el építeni, a munkálatok pedig 150 éven át tartottak. Központjában egy hatalmas Herkules-szobor áll, körülötte pedig tavacskák, szökőkutak, medencék, csatornák és zuhatagok sokasága színesíti a tájat.
Medici villák és kertek, Olaszország
A tizenhét villa és két kert a 15. és a 17. század között épült fel Toszkánában. Itt a falusi világ fonódik össze a természettel, és ad otthont a művészet számtalan formájának, a tudásnak és a könnyed pihenésnek egyszerre. A Mediciek korában a mezőgazdasági munkálatok központjai is ezek az épületek voltak.
Etna, OLaszország
Az Etna egy már 500 ezer éve aktív vulkán Szicília északkeleti részén. Európa legmagasabb működő vulkánja: jelenlegi magassága 3329 méter, ami állandóan változik a kitörések miatt. A Hawaii-szigetek vulkánjaihoz hasonlóan az Etna sem pusztító erejéről híres. Aktivitását a hosszú lávafolyamok, magasra törő lávaszökőkutak jellemzik, és ezek számos turistát vonzanak a környékre, mert viszonylag közelről és biztonságban figyelhetik meg a vulkáni jelenségeket. Bár az Etna a világ egyik legaktívabb vulkánja, a hegy lejtőin és környékén több tízezer ember él, aminek fő oka a bor- és gyümölcstermelésre kiválóan alkalmas, termékeny vulkáni talaj.
Wooden Tserkvas – fatemplomok a Kárpátokban
Lengyelország és Ukrajna területén, a Kárpátokban helyezkednek el ezek a fából készült ortodox, illetve görögkeleti templomok, amelyek a 16. és a 19. század között épültek fel. Az épületek alaprajzának, külső megjelenésének és belső tereinek különbözősége az eltérő vallások gyakorlásából ered.
Tauric Chersonese, Ukrajna
A várost még i.e. az V. században alapították, és kétezer éven át háborítatlanul működött a Fekete-tenger északi partjainál. A város romjai között most keresztény szobrok, egy kidolgozott vízvezeték-rendszer és a szőlészet nyomait találjuk meg.
Coimbra Egyetem, Portugália
Az egyetemet 1290-ben alapították, ezzel pedig elérte, hogy egyike lett a megszakítás nélkül legtöbb ideig működő intézményeknek a világon. 20 ezer diák jár ide, közülük nagyon sok a külföldi, ezért a legkozmopolitább portugál egyetemként tartják számon.