Egyre többen megyünk kuponnal nyaralni. Bár még mindig a belföldi úti célok dominálnak, a külföldi kuponos ajánlatok száma is robbanásszerűen nő. Körülnéztünk az online piactéren.
Kuponnal utazni ma nem szégyen, hanem divat. Több százmillió forint turisztikai bevétel és sokezer tranzakció bizonyítja, hogy szeretünk a normál árnál sokkal olcsóbban nyaralni. Körülnéztünk a különféle kuponos-akciós weboldalak külföldi ajánlatai között, és óriási változatosságot tapasztaltunk, ami plusz egy ok a lelkesedésre és az óvatosságra.
A kuponlicit az egynapos, bécsi és pozsonyi városnéző túrákkal indul. Ilyen utazáson már 6-8 ezer forintért részt vehetünk. Ez általában az útiköltséget és az idegenvezetés díját tartalmazza. Kalandvágyóbb utazók megmászhatják a Schneeberget túravezetővel vagy átvághatnak a Medve-szurdokon, szintén egy nap alatt. Találkoztunk egynapos opatijai kiruccanással is, de ehhez már nagyon kell vágyni az olcsó tenger-élményre: éjféltől reggelig busszal ki, majd este 8-tól hajnalig haza. A küldetés a plitvicei tavaknál is teljesíthető.
Külföldre 10-20 ezerért
20 ezer forintért már többéjszakás pihenéseket árulnak: 2-3 éjszakát Prágában reggelivel, 3-4 éjszakás szálláslehetőséget valamely osztrák panzióban ill. a Magas Tátrában. Sőt alig 20 ezer forintért egy hetet tölthet Montenegróban az a szerencsés, aki kibírja a 14 órás vonatutat Budváig. 25 ezer forint/fő áron pedig már Toscanában is megszállhatunk három éjszakára. A kuponos utazás terén is érvényes azonban az ökölszabály: ha többen megyünk, olcsóbban utazunk. Bérelhetünk 5 fős lakókocsit a Rab-szigeten kevesebb mint 40 ezerért, és ha négyen utazunk, fejenként és éjszakánként 6-7 ezer forintért kapunk már apartmant a horvát tengerparton, kupon ellenében.
30-tól 60 ezerig: beltengerre magyar!
Ebben az ársávban már érdemes komolyan körülnézni, hisz elképesztően változatosak a csomagok. 30 ezer forint/fő árszinten jellemzően 3-4 napra kaphatunk szállást valamely észak-olasz kisváros háromcsillagos hotelében, reggelivel vagy félpanzióval. Busszal akár leruccanhatunk egy hosszú hétégére az olasz Adriára 32 ezer forintért, amibe belefér egy rövid velencei ődöngés is. A fapados járatoknak hála, a megfelelő kuponnal alig 40 ezerért kireptetnek minket egy 4 napos pisai nyaralásra. 50 ezer forinttól elérhető az Adria és a Földközi-tenger szigetei : ennyiért elrepülhetünk és megszállhatunk Cipruson 5 éjszakára (ellátást nem kapunk), vagy 4 éjszakát tölthetünk kettesben az olasz tengerparton (egyéni utazással, önellátással). Pár ezer forinntal többért pedig foglalhatunk 2 személyre szóló szállást jó nevű római és amszerdami hotelekben, egy hosszú hétvégére.
60-tól 100 ezerig: körutak és majdnem-luxus
A kupontérképen nagyjából 70-75 ezer forint körül húzódik Spanyolország határa. Nagyjából ennyibe kerül 5 éjszaka 2 főnek egy háromcsillagos szállodában Costa Braván vagy egyéb népszerű rezorton, elő- és utószezonban. Ebben az árban az ellátás (és pláne az utazás) általában nincs benne, bár a reggelit olykor tartalmazza. Alig 80 ezerért viszont körbebuszozhatjuk Boszniát, a 6 éjszakából kettőt tengerparti szállodában tölthetünk, és szakavatott vezetők mutatják be nekünk az oszmán hagyatékot és a történelmi városokat. Aki ennél kényelmesebb típus, majdnem ennyiért elrepülhet Rodoszra (ha a kupon felett még a reptéri illetéket is kifizeti) 8 napra, egy háromcsillagos szállodába, ahol félpanzióval kényeztetik. 99 ezer forintos kuponnal pedig irány Gran Canaria, ahol 7 éjszakát tölthet el másodmagával az, aki ki tudja fizetni a repjegyet és a transzfert, és akinek nem gond, hogy a luxusapartmanban is magának kell főznie.
Mielőtt megveszem
Bónusz vagy kupon vásárlása előtt tegyük a következőket. Először is alaposan győződjünk meg arról, milyen weboldalon járunk. A nagy kuponcégek manapság pénzvisszafizetéssel szavatolják a minőséget, de így sem árt figyelni. Ha biztosra akarunk menni, ellenőrizzük az utazásszervező céget is (ez nem a kuponos cég, hanem annak valamely partnere). Az engedéllyel rendelkező utazásszervező cégek listáján szereplő vállalkozások törvény szerint kötelesek azt nyújtani, amit ígérnek. Ha a cég nincs ezen a listán, minimum érdeklődjünk ismerősöknél, akik már utaztak vele! Mindig olvassuk el figyelmesen, mi szerepel az adott ajánlatban!
A kuponok ára legtöbbször nem fedezi az utazás költségét, a parkolási díjat, az idegenforgalmi adót, a „repülős” utazásoknál pedig az illeték, a feladott poggyász és a transzfer szokott plusz tételként jelentkezni. Ahol az utazást is fedezi a kupon, ott ezeket a tételeket részletesen fel kell tüntetni. Az sem mindegy (és meglepő módon nem is mindig egyértelmű), hogy hány főre szól az ajánlat. A kuponoknak pedig meghatározott érvényességi ideje van, ami néha elő- vagy utószezonra esik. Megvásárlása után a kupont gyakran voucherre kell váltanunk, és a foglalást magunknak kell intézni a szállodával, amely kapacitás függvényében ad szállást egy adott időben. Ha már megvettük a kupont, és kiderül, hogy a számunkra alkalmas időben nincs hely a szállodában, vagy a csomag mégsem azt tartalmazza, amit vártunk, ne pánikoljunk. Törvény szerint 8 napon belül visszakérhetjük a kuponért kifizetett pénzt, azaz egyoldalúan elállhatunk a tranzakciótól.
100 ezer felett: Európán is túl
Hagyjuk el a kontinenst! Legalábbis majdnem. Nyarlajunk all-inclusive Tenerifén, másodmagunkkal egy teljes hetet 150 ezerért! Csak jussunk oda a saját költségünkön. 130 ezerért már Sri Lankán is kapunk szobakulcsot 7 éjszakára, 2 fő részére. Akad kuponos ajánlat a mexikói Cancúnba is, repülőjeggyel, 249 ezer forint/fő áron. Itt azonban már elgondolkodunk: ki kell fizetnünk a majd’ 90 ezres reptéri illetéket, főszezonban komoly szezonfelárat kérnek, ha pedig morcos Graham Green-hős mintájára egyedül utaznánk, egyágyas felárat számítanak fel. De vajon igazi nyaralás-e az, amely során a cancúni milliomos szobaszomszéd segít felcipelni a helyi közértben vett, fagyasztott pizzát? Akkor már inkább Sorrento öble egy jó szállodában, félpanzióval, vagy egy 2 fős, 4 napos londoni városlátogatás 170 ezerért! Ott legalább sokan beszélnek magyarul.