Plázs Kundermann Balázs 2013. június. 14. 20:50

Nyári tábor, amellyel egy életre jól jár a gyerekünk

Napokon belül vége a tanévnek, a szülők pedig még azon tanakodnak, milyen hasznos tevékenységgel tudnák kitölteni gyerekük túlfolyó szünidejét. Bemutatunk néhány példát arra, hogy hogyan tanulhat nyelveket a gyerek a vakáció alatt.

Tanulhatna például nyelvet a szünidőben – merül fel az ötlet a szülőkben a nyár elején, de rögtön jön a kontra: tényleg vissza akarjuk küldeni a srácokat a tankönyv mellé, a szabályok világába? Inkább pihenjen két hónapot, aztán majd folytatja ott, ahol abbahagyta. Ez is igaz, de az is, hogy manapság idegen nyelv ismerete nélkül szinte lehetetlen érvényesülni, és a gyerekek éppen most a legfogékonyabbak.

Nyelvtanulás nyáron?

Egy idegen nyelv elsajátítása hosszú folyamat, menetét leginkább egy hullámvasúttal lehetne szemléltetni. Néha begyorsul, ilyenkor szinte szívjuk magunkba az információt, aztán emelkedőre érve lelassulunk, és ha elfogy a lelkesedés, vagy kimarad egy kis idő, holtpontra jutunk. Ilyenkor kell egy lökés, amely továbbvisz. Ahogy megannyi más dologra is igaz, a nyelvtanulás lényege a folyamatosság. Nem tesz neki jót, ha hónapokon át szüneteltetjük. Minden olyan alkalmat meg kell ragadni, ahol kapcsolatba kerülhetünk a nyelvvel. Olvashatunk könyvet, nézhetünk filmet, lóghatunk idegen nyelvű oldalakon, mégis talán a szervezett keretek között zajló oktatás a legcélravezetőbb.

AFP / Dominique Faget

Milyen keretek között?

A nyári tanulásnak akkor van értelme, ha a kötelezettségek mellett a szórakozásról is szól. S mert a klasszikus értelemben vett nyelvtanfolyamok, vagy a magánórák többsége emlékeztet az iskolai keretek közti oktatásra, ráadásul a legjobb esetben is csak napi pár órára foglalja le a gyerekeket, érdemes inkább nyelvtáborokban gondolkodnunk. Ahol a gyerekek a megszokott környezetből kiragadva, sokszor játékos és interaktív formában találkoznak a nyelvvel, ahol a tanulás mellett sokat mozognak, ahol egész nap idegen nyelven foglalkoztatják őket.

A hazamenős táborokba már egészen fiatal kortól várják csemetéinket. A programok általában reggel 8-tól délután 5 óráig tartanak. A délelőtti két foglalkozás után ebéd, majd városnézés, hajókázás, margitszigeti piknik vagy különböző sportrendezvények következnek. A British Council szervezésében egy ilyen hétfőtől péntekig tartó csomag 45 ezer forintba kerül, igaz, náluk reggelit és uzsonnát is kapnak a résztvevők. Természetesen ennél olcsóbb ajánlatok is találhatók a piacon, a hasonló felépítésű csomagok ára 25 ezer és 40 ezer forint között mozog, függően a tábor helyétől és a kínálat sokszínűségétől.

Az idősebbeket érdemes ottalvós helyre küldeni, mert ez nem csupán nagyobb kaland, de az élmény sem szakad meg minden délután, így felkeléstől lefekvésig érik őket idegen nyelvi ingerek. Ezek többsége vagy a Balaton partján vagy természet közeli helyen működik egy- vagy kéthetes turnusokban. A szállás árát és a háromszori étkezést is tartalmazza az egy hétre 55-70 ezer forintot kóstáló, nyaralással egybekötött tanulás. Azonban aki gyermekét Budapest környékén szeretné tudni, küldheti a Helen Doron Nyelviskola nagyobbakat megcélzó Csillebérci táborába, ahol az egyhetes programokra 12 különböző országból érkeznek a résztvevők. A közös nyelv természetesen az angol, így a gyerekek a foglalkozások után is szinte észrevétlenül tanulnak és gyakorolnak.

Mit fog ott tanulni?

Bár a fent említett táborok csupán pár hétig tartanak, nagy lendületet adhatnak a diáknak. Egyrészt mert kiszakadnak a megszokott osztálytársi-nyelvtanári környezetből és az új közeg, az eddigiektől eltérő módszertani szemlélet sokukra üdítően hathat. Másrészt mert a foglalkozások általában nem a hagyományos kurzusok menetét követik, sokszor nincs is tankönyv, hanem a szóbeli interakciókra kerül a fő hangsúly. Pont ez az a terület, amire a hagyományos kertek között már nem jut elég idő. Korcsoporttól függően tanulhatnak mondókákat, dalokat, részesei lehetnek mesebeli történeteknek vagy életszerű szituációkon keresztül hozhatják felszínre a máshol elsajátított tudást. A kreatív, akár mozgással is kombinált feladatokon keresztül a gyerekek problémamegoldási készsége is fejlődik. Ennek egyik hosszú távú eredménye lehet, hogy a diák az élőnyelvi helyzetek többségében is a sikeres megoldásra fog törekedni. Úgy és addig kommunikál, míg át nem megy az üzenet.

Túry Gergely

Küldjük külföldre?

Az élőnyelvi környezet vitathatatlan előnye a folytonos interakció. Az anyanyelvi tanárokkal, a különböző országokból érkező csoporttársakkal vagy akár az utca emberével mind a célnyelven léphet kapcsolatba. Emellett arra is rákényszerül, hogy az adott szituációt külső segítség nélkül oldja meg, ami nagyban növeli a tanuló nyelvhasználati magabiztosságát. Első kézből tapasztalja meg a terület kultúráját, ami nem csak nagy élmény, hanem észrevétlenül tágítja is gyermekünk világnézetét. Nap mint nap kerül az eddig csak tankönyvből megismert szituációkba: jegyet vesz, tájékozódik, rendel vagy ismerkedik. És ami a legfontosabb, saját bőrén tapasztalja meg, miért is érdemes nyelvet tanulni. A tanfolyam végeztével aztán habár a közösség felbomlik, mégis sokszor tovább él valamelyik közösségi médián. Üzengetnek, leveleznek, szinte észrevétlenül tanulják tovább a nyelvet.

Két hét külföldön jóval borsosabb, mint a Balaton partján. Egy általános tanfolyam díja általában tartalmazza a szállást, az okítást és a délutáni programokat, viszont a repülő- vagy buszjegy ára még ezeken felül jön. Két hét angol a brit fővárosban 285 ezer forint, míg a déli parton fekvő Brightonban ugyanez 50 ezerrel olcsóbb. Akik nem bírják az esőt és inkább mediterrán vidékre vágynak, pár hetet Máltán is eltölthetnek. Anyanyelvi tanárokkal, csodás környezetben 215 ezerért két hétre. Vagy ha ez sincs elég messze, irány a napfényes Kalifornia! A Los Angeles-i tábor 330 ezerbe kerül és szinte karnyújtásnyira van Hollywood és a Csendes-óceán. A spanyol nyelv szerelmesei 265 ezerért tölthetnek el két hetet Barcelonában, míg a német pártiak 300 ezerért ugyanennyi időt Frankfurtban. Aki pedig keletre vágyik, 320 ezer forintért Pekingben merülhet el a kínai nyelv szépségeiben.

Fazekas István

Mi alapján válasszunk?

Érdemes a gyerekkel kezdeni, és megtudni, hogy neki melyikhez lenne kedve. Aztán kérdezzük meg a hasonló korúak szüleit is, szörföljünk a neten és érdeklődjünk különböző nyelviskolákban. Ami a tanfolyam hosszát és intenzitását illeti, járjunk az arany középúton. Ha táborról van szó, nem baj, ha kéthetes, ha viszont intenzív tanfolyamot választunk, akkor az ne legyen hosszabb egy hónapnál. És lehetőleg ne egyből a tanévzáró után kezdődjön, inkább valamikor júliusban.

Természetesen fontos befolyásoló tényező a megfelelő ár-érték arány, mégis talán az első számú kérdés, hogy melyik nyelvet válasszuk. Természetesen az angolt, jöhet zsigerből a válasz. Több szempontból is megfontolandó a válasz, hiszen a diákok többsége ezt tanulja első nyelvként és ez jelenleg a nemzetközi kommunikáció nyelve is. Egyébként sem érdemes úgy belekezdeni egy új nyelv tanulásába, hogy azt a közeljövőben nem folytatjuk.

Azonban ha felmerül, hogy a srácok esetleg németet, spanyolt vagy franciát fognak tanulni, jó ötlet elküldeni őket egy alapozóra. S ha a gazdasági erőviszonyok átalakulását is figyelembe vesszük, nem biztos, hogy elhibázott döntés olyan egzotikusnak tűnő táborba befizetni a gyereket, ahol az orosz, az arab vagy a kínai nyelv rejtelmeibe vezetik be őket.

Mindent összevetve, egy nyelvtáborral nem járhatunk rosszul. Sőt ha a nyári élményekkel összemosódva hasznos nyelvtudást szívnak magukba és új barátokat is szereznek gyermekeink, már pozitív a mérleg.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?