Egyes cumisüvegek veszélyesek lehet a csecsemők fogazatára
A biszfenol A (BpA) nevű vegyi anyaggal egészen kiskorban történő érintkezés károsíthatja a fogzománcot - derül ki a francia Közegészségügyi és Orvostudományi Kutatási Intézet (Inserm) állatkísérletéből. Ez az anyag többek között olyan műanyagokban is előfordul, amelyekből cumisüveget is készítenek.
A biszfenol A (BpA) a legnagyobb mennyiségben előállított, műanyagok gyártásához használt vegyi anyag. Az Inserm kutatói kimutatták, hogy már a kis adag (kilogrammnyi testtömegenkénti napi 5 mikrogramm) biszfenol A-val kezelt patkánymetszőfogak is károsodhatnak.
Az American Journal of Pathology című szakfolyóiratban megjelent tanulmány szerint a hatást a patkányoknál már a születést követő harminc napban kimutatták, így sikerült meghatározni a vegyülettel szembeni érzékenység időszakát.
Az elváltozásoknak számos közös tulajdonsága van az őrlő- és metszőfogak ásványianyag-hiányaként (MIH) nemrégiben részletesen ismertetett betegségével. Ez a betegség a 6 és 8 év közötti gyermekek mintegy 18 százalékát támadja meg, az érintett gyermekek fogai hiperérzékenyek lesznek a fájdalomra, és szuvasodnak. Ezen fogak kialakulásának a szakasza (a születés utáni első évek) megfelel annak az időszaknak, amikor az egyén a legérzékenyebb a biszfenol A-ra az Inserm szerint.
A patkányfogak harapásmintájában talált fehérjék elemzése kimutatta, hogy megnőtt a fogzománc kialakulásában kulcsszerepet játszó enamelin mennyisége, és felhalmozódott egy másik fehérjefajta, az albumin is, ami az ásványianyag-hiány jele. "Amennyiben a BpA egyformán hat az emberre és a patkányra, ez a vegyület idézheti elő az őrlő- és metszőfogak ásványianyag-hiányát is" - vélte Sylvie Babajko, az Inserm kutatási igazgatója, a tanulmány társszerzője.
A fog tehát a biszfenol A-val kapcsolatos hormonrendszeri zavarok korai jelzésére is alkalmas, és segíthet kiszűrni az évekkel később megjelenő súlyosabb betegségeket.
BpA-vegyületet tartalmaznak a műanyagok és gyanták. Olyan élelmiszeripari termékek előállításához is használják, mint a palackok és a cumisüvegek. A sörös dobozok és konzervek belső védőrétegében is megtalálható. Pénztári blokkok hőnyomtatásához is használják előhívóként.
Jelentős mennyiséget találtak már emberi vérben, vizeletben, magzatvízben és méhlepényben is. Nemrégiben végzett kutatások kimutatták, hogy ez az ipari vegyület káros hatással van kísérleti állatok szaporodására, fejlődésére és anyagcseréjére. Erős a gyanú, hogy ugyanilyen következményei lehetnek az ember esetében is - áll az Inserm közleményében.
Elővigyázatosságból 2011 januárja óta tilos a BpA-tartalmú cumisüvegek gyártása és forgalmazása az Európai Unióban. Franciaországban 2015 júliusától ezt a tilalmat valamennyi élelmiszertároló edényre kiterjesztik.