Még mindig nincs meg a baranyai Q-láz-járvány forrása
Tovább terjed a Q-láz Baranyában, a múlt heti 77-tel szemben immár összesen 91 megbetegedést tartanak számon a kormányhivatal járványügyi osztályán.
Kiss Gabriella osztályvezető a Baranya megyei online lapnak, a Bama.hu-nak elmondta, eddig 22 beteg szorult kórházi ellátásra, azonban jelenleg nem ápolnak a Q-lázzal kapcsolatos tünetekkel senkit, viszont még mindig vannak újabb megbetegedések és a fertőzés forrása is ismeretlen egyelőre.
A Vokány és térségét érintő Q-láz járvány május 7-én jutott a Baranya Megyei Kormányhivatal Népegészségügyi szakigazgatási Szerve Járványügyi Osztálya tudomására. A háziorvos általi bejelentés halmozottan előforduló tüdőgyulladásos megbetegedésekről szólt, majd a Járási Népegészségügyi Intézet kikérdezte a betegeket, vérmintákat vett a betegektől, így a bejelentéstől számított egy héten belül megszületett a diagnózis. Értesítették a kormányhivatal Élelmiszerlánc-biztonsági és Állategészségügyi Igazgatóságát, akik szintén haladéktalanul elkezdték a juh, kecske, szarvasmarha állattartók kikérdezését, mintát vettek és azóta is folyamatosan mintáznak.
A térségi és megyei háziorvosok, a Mohácsi Kórház sürgősségi osztálya, a PTE Klinikai központja, a siklósi és pécsi Tüdőgondozó vett részt a betegek bejelentésében, ellátásában és a mintavételek megszervezésében.
"Jelenleg 91 betegről tudunk, akik összefüggésbe hozhatók járványügyi szempontok alapján a Vokány és térségi Q-láz járvánnyal. Jelenleg nem fekszik beteg kórházban, korábban 22 főt ápoltak a pécsi klinikán. Még mindig van 1-1 új megbetegedés, aki tudomásunkra jut. A betegeket Doxycyclinnel kell kezelni 2-3 hétig. Tekintve a hosszú lappangási időt, a fertőződés még május elején is lehetséges volt, egyelőre nem lehet a járvány lezajlásáról beszélni. A fertőzés forrása még ismeretlen, feltételezésünk szerint a terjedésben a kórokozóval fertőzött aerosol játszhatott szerepet, amelyet a szél kilométerekre is eljuttatott, de vizsgálni kell egyéb tényezőket is" – mondta Kiss Gabriella.
Bajnóczi Pál, a megyei kormányhivatal Élelmiszerlánc-biztonsági és Állategészségügyi Igazgatóság igazgató főállatorvosa elmondta, az állatoknál vetélést okoz a Q-láz, de az állatok gyakran csak tünetmentesen hordozzák a baktériumot (Coxiella burnetii), így évek óta nem észlelhető, és jelenleg sincs az állatok közt megbetegedés. A jelenlegi humán járvány eredete azonban még nem tisztázott. Legvalószínűbb a belégzéses fertőződés, mivel a kórokozó jelen van a környezetben, és beszáradva hónapokig életképes.