Hálózati patikák: újabb csapás jöhet a gyógyszertárakra
További súlyos károkat okozhat az itthoni patikák működésében és fenntarthatóságában az a módosító javaslat, amelyet szerdán nyújtott be az Országgyűlés Egészségügyi bizottsága – véli a Hálózati Gyógyszertárak Szövetsége. A szervezet szerint a kezdeményezés súlyosan sérti a társasági jog több évtizedes alapelveit, és ha fél éven belül nem sikerül új társasági szerződést kötnie az érintetteknek, a gyógyszertárnak be kell zárnia.
Az indítvány alapján 2014. január elsejétől a szakmai jogok biztosítására hivatkozva, a tulajdoni hányad tekintetében biztosítani kell a tagsági jogoknak a tulajdoni hányadnak megfelelő gyakorlását.
A Hálózati Gyógyszertárak Szövetsége szerint indokolatlan a patikatulajdonlással kapcsolatos szabályok további szigorítása, mert a gyógyszerészek szakmai jelenléte eddig is biztosított volt, és szakmai kérdésekben a gyógyszertár szakmai vezetését ellátó személyi jogos gyógyszerész megkerülhetetlen. Ily módon a tagsági jogok megoszlása és gyakorlása nincsen hatással a gyógyszertárban folytatott szakmai munkára – írják a közleményben.
Az erre vonatkozó rendelkezés életbe lépése óta eltelt több mint két évben a rendszer megfelelően működött, illetve a személyi jogos gyógyszerészek részéről sem merült fel az igény a tagsági jogok ilyen természetű kiterjesztése. Ezek mellett a tervezett rendelkezés súlyosan sérti a társasági jog több évtizedes alapvetését, mivel kizárja az érintettek megegyezését a tagsági jogok kérdésében. A tagok megállapodásának lehetőségét a gazdasági társaságokról szóló törvény az életbe lépése óta biztosítja, de a módosítással az állam beleszól a tagsági jogok megosztásába és szerkezetébe – vélik.
Korodi Karolina, a szövetség elnöke azt mondta: a patikaszektort az elmúlt évtizedben két véglet jellemezte, a patikaliberalizáció és többségi gyógyszerészi tulajdon. Habár mindkét modellnek megvan a maga előnye és pozitívuma, jóval több veszélyt és kockázatot jelentenek a szektorra, valamint a biztonságos betegellátásra.
A szövetség szerint a két szélsőséges megoldás között kell megtalálni a középutat, és ennek megfelelően lehet biztosítani a szektor hatékony és fenntartható működését. Szükségesek a szigorú szabályok és fékek a gyógyszertárak alapításával kapcsolatban, de lehetővé kell tenni a sokszínű tulajdonosi szerkezetet is, a szakmaiság feltételeinek ésszerű meghatározása mellett – fogalmazott.