Tavaszváró sorozatunk második részében a testmozgásról írunk. Kinti, benti, ritmikus vagy monoton, a lényeg, hogy mozduljon meg végre!
Attól, hogy elkezdtünk diétázni, még nem jött meg a tavasz. Itt az ideje megmozdulni, és akinek nem ment január 1-én – vagy a kínai újév beköszöntével február 12-én, az most újra rászánhatja magát a rendszeres sportolásra, mert már az sem kifogás, hogy túl hideg van. A heti 2-3-szori mozgás elengedhetetlen az egészség-, és alakmegőrzéshez, pénztárcánk vastagságától függően pedig választhatunk alkatunkhoz és kedvünkhöz illő sportot.
Nyeljük a levegőt
A futás az egyik legolcsóbb: egy jó futócipő 12 ezer forinttól kezdődik, érdemes felkeresni az outleteket, de lehet kutatni szakboltok után is, ott igazi futóbolondok adnak tanácsot a megfelelő felszerelésekhez. Ha kímélni akarjuk derekunkat, térdünket, bokánkat és lábfejünket, akkor húsz-harmincezer forintos kezdőcsomaggal vághatunk neki a szabadtéri futásnak, megtérül, ha valóban kitartunk, és a kocogást, mint életformát műveljük, vagy egy nagyobb célt is kitűzünk magunk elé.
Idén Magyarországon áprilisban lesz Budapesten az első futóverseny, a Vivicittát (félmaraton) április 21-én rendezik meg, de országszerte márciustól számos alkalom lesz megméretni magunkat kijelölt futópályákon. A bécsi maraton idén április 14-én lesz. Az edzésekhez nemrégiben felmértük a terepet a Margitszigeten és a Normafánál, és bár az utóbbit hoztuk ki győztesként, úgyis mindenki azt választja, ami közelebb van, és szimpatikusabb.
A normafai táv a 21A busz Normafa végállomásától a János-hegyig 2,6 kilométer, a margitszigeti gumipálya 5360 méteres köre viszont alkalmas a kezdőknek, de a hosszútávfutóknak is. Az előbbieknek egy kör lefutása is szép teljesítmény, a profibbak pedig próbára tehetik tűrőképességüket: a maratoni táv másfél kilométer híján épp 8 kör, azaz hétszer kell elsuhanni a még téli bozontba burkolózó őzikék mellett. Nagy kár viszont, hogy a finisben felállított idő- és hőmérsékletmérő már több mint fél éve nem működik, így kénytelenek a futók saját kütyüikkel méricskélni.
Azok, akik keréken rónák a kilométereket, és garázsba rakták a biciklijüket novemberben, a héten lepókhálózhatják a vasat, és az esőmentes napokon már lehet vígan tekerni. A megfelelő kiegészítők közül a derékmelegítő, a sál, és a biciklis kesztyű még elkelhet, de felújíthatjuk tavaszra a kerékpárt agyament ketyerékkel is. Ha teljesen új járgányra vágyunk, akkor nézzünk el a Bringaexpóra, a bringás kiállítást és vásárt idén a 6. alkalommal rendezik meg február 28. és március 2. között a Hungexpo G pavilonjában.
Ha ki akarjuk zárni pár órára a külvilágot, és úgy érezzük, nem csak az izmainkat, de a koncentrációs képességünket is szeretnénk kicsit megedzeni, menjünk barlangászni. Odalent minden lépés egy megoldandó feladat, vagyis minden kipipált méter valódi sikerélmény. A magyar barlangok átlaghőmérséklete 10-13 fok, ami évszaktól függetlenül állandó, ezért akármikor belevághatunk. Nyáron hűsít, télen szinte melegít.
A szervezett túrákon kapunk felszerelést is. A kezeslábas és a fejlámpás sisak senkinek nem fog jól állni, de a nedves, sáros szakaszokon nagyon jól jön. Klausztrofóbiásoknak, epilepsziásoknak, pók- és denevérfóbiásoknak nem ajánlott. Mehetünk Solymárra, vagy a Pál-völgyi-barlangba, ami Magyarország leghosszabb barlangrendszere.
Négy fal között
Aki nem bírja a csoportos órákat, de nincs pénze személyi edzőre, vegyen egy jó dvd-t: színes palettája van az otthoni fitnesz-kínálatnak. Sőt, Jane Fonda 75 évesen kiadja márciusban legújabb „workout” dvd-jét (az elsőt még 1982-ben), melyben megmutatja, hogyan kell topon maradni még artritisz, azaz ízületi gyulladás esetén is.
Akinek több pénze van, (vagy kuponnal spórol rajta ) és gyors eredményre vágyik, azt kipróbálhatja a speed fitness-t is, mi megtettük, és be is számoltunk róla. Ám, ha hosszú távon szeretné magát karban tartani, akkor vegyen egy - minimum három hónapos - fitneszbérletet, valamelyik közel eső terembe, mert ha nagyon távol van, akkor félő, hogy nem fogja rászánni magát.
Ritmikus testkultúra
Ki lehet próbálni a mostanság oly divatos zumbát is, mely egyszerű tánclépésekből, könnyen megtanulható koreográfiákból álló fitnesztermi mozgásforma. Azt is magával ragadhatja, aki alapjáraton nem bírja a latin zenét és kifejezetten botlábú. Kellően magával ragadó oktatóval ugyanis a zumba (tánc)önbizalmat és nőiességet erősít, és letörölhetetlen mosolyt hagy, mert egyszerűen vicces. Kardió jellegénél fogva magától értetődően javítja az állóképességet, és edzi az izmokat, különösen az altest izmait.
A Tudattánc azoknak jó választás, akik nem szeretik a tánc- és fitneszórák kötöttségét, el tudják fogadni, és élvezik is, hogy nem létezik rossz, vagy tökéletlen mozdulat. Fürdőzhetünk a szabad improvizáció világában, itt nincsenek korlátok sem térben, sem időben. Megtapasztalhatjuk mozdulataink és a tér jellegzetességeit, légzésünk ritmusát, a testünkben lévő és környezetünkkel kialakított kapcsolatokat. Az óra második felében a játék és a kreativitás is szerephez jut. Az eredmény: nagyobb magabiztosság, fizikai hatékonyság és kifejezőképesség.