Márcus 1-jén, pénteken érkezik a tavasz, addig is minden napra jut valami, amivel felkészülhetünk rá.
Már itt lappang a tavasz. Amióta délután négykor nincs már vaksötét, azóta tudatosul, napról-napra, hogy véget ér a tél. Február utolsó napjait arra szánhatjuk, hogy felkészüljünk testileg és lelkileg a megújulásra, ezért március 1-ig minden nap tippeket adunk. Hétfőn elkezdhet velünk diétázni, kedden mozogni, szerdán szépülni, csütörtökön lelkileg helyreállni, hogy pénteken - elsején - könnyedén fogadja a tavaszt.
Hétfő: egy kis megvonás
A keresztény nagyböjt már javában folyik, a hamvazószerda idén február 13-re esett, aki a megtisztulásnak eme formáját választja, akkor szokás szerint lemond valamiről, például húsról vagy alkoholról, de vannak szigorúbb változatai is az önmegtartóztatásnak, a negyvenelők például csak negyvenszer, naplemente után esznek ebben az időszakban, vagy péntekenként csak hét szem búzaszemet engednek meg maguknak. Aki lekésett a nagyböjtről, az elkezdheti most is, a tisztítókúráknak számos variációja van.
Az éhezés azonban nem ajánlatos, és számos veszélyt jelenthet a drasztikus ételmegvonás, ezért érdemes felmérni a fizikai állapotunkat, és kikérni egy dietetikus tanácsát, hogy a mi szervezetünk mire alkalmas. Ám egy-egy dologról való lemondásba senki sem fog belehalni, sőt fantasztikus megkönnyebbülést jelent, ha akár pár napig nem eszünk húst, vagy egy hónapon át lemondunk az alkoholfogyasztásról. De a fehér kenyér illetve a cukormegvonás is csodákat tehet, mindkettő felesleges adalékanyag, helyettesíthetjük teljeskiőrlésű termékekkel, és termszetesebb édesítőszerekkel: például nádcukorral.
Fogyókúránál jobb a diéta
A fogyni vágyóknak jó módszer lehet a felezés is, ha ragaszkodnak a megszokott táplálékokhoz, és nem hajlandóak lemondani az ízekről. A csökkentett adagok révén tuti súlycsökkenést érhetünk el, az evés végén fennálló éhségérzet kibekkelésre pedig több módszer létezik: ha türelmesek vagyunk, akkor csendben várjunk 10-20 percet, addigra elmúlik, és kellemes, nem túl telt érzés tölti el a gyomrot. Ha nem bírunk magunkkal, akkor vonjuk el a figyelmünket erre az időre: mosogassunk, mossunk fogat, vagy sétáljunk pár percet.
Aki tudatosabban szeretne étkezni, és nem hisz az éppen trendi fogyókúrákban, az hallgasson a személyi edzők tanácsaira. Napi ötször kell például Dési Ágnes szerint étkezni, méghozzá három óránként. A reggeli tartalmazhat több fehérjét, és szénhidrátot, a tízórai csak kis adag gyümölcs - akár aszalt -, zöldség, és magvak, ugyanúgy, ahogy az uzsonna. Az ebéddel a napi bevitt táplálék 70 százalékán túl kell lenni, tehát a vacsora legyen lájtossabb, és ne tartalmazzon már szénhidrátot.
A hús-saláta kombóra esküszik Kökény Roland olimpiai bajnok a nap utolsó étkezéseként, ő a manapság oly divatos paleolit diétát szabta saját alkatára. Ezek alapján a cukrok, a tejtermékek, a hüvelyesek, a gabonafélék teljesen lekerülnek az étlapról, a tojás, a hús, a zöldségek és a gyümölcsök viszont nagy hangsúlyt kapnak. A diéta a paleolitikumban élő ősemberek és a ma élő környezeti népek táplálkozását és életmódját veszi alapul, és állítólag a civilizációs betegségek (diabétesz, szív- és érrendszeri megbetegedések, rák, depresszió) elkerülésében, megelőzésében avagy gyógyításában is segíthet.
Tévhitek
Létezik pár tévhit a helyes étkezéssel kapcsolatban: a teljesen szénhidrátmentes, Atkins-féle fogyókúra például évtizedekig volt a hírességek kedvenc diétája, de akut tápanyaghiányt okozhat a szervezetben. A 90-napos, szétválasztó fogyókúra is sületlenség a szakemberek szerint, mert mindenképp hiány keletkezik a testben az előírt egyenetlen megvonások miatt.
A koplalás sem jó módszer a fogyásra, sőt hízáshoz vezethet, a szervezet ugyanis vészhelyzetet észlel, és elkezd raktározni.
Az sem igaz, hogy este hat után már tilos ételhez nyúlni, a lényeg inkább, hogy lefekvésnél ne legyen túltelített a gyomor, a félig teli hassal viszont jól fogunk tudni aludni: nem lesznek rémálmaink egy késői lakomázás miatt, de nem is ébredünk fel arra állandóan, hogy korog a gyomrunk.