Plázs Lukács Andrea 2013. február. 03. 20:27

A csirkeszárny, a reklám és az egymásnak eső mama kedvencei

Reklámok, botrányok, csirkeszárnyak billiós nagyságrendekben. Ez is a Super Bowl. Sport, üzlet, hiszti, 160 millió izgatott néző: valami nagyon Amerika.

Az amerikai foci a magyarok legtöbbjének leginkább olyan filmekből ismerős, mint az Al Pacino-féle Minden héten háború (1999), vagy annak kevésbé parádés, mégis Oscar-díjas párja, a Tom Cruise-féle Jerry Maguire - A nagy hátraarc (1996).

Az európainak a szabályok ráadásul meglehetősen homályosak, többségüknek csak annyi jön le, hogy van a touch down, és akkor a szilvamag alakú labdát, amihez addig annyira ragaszkodott a játékos, egy brutál mozdulattal a földre pattintja, az meg a gyepbe döf, a lassításban már a szanaszét reppenő fűcsomók aljáról lepergő rögöcskék textúrája is kivehető. A közönség őrjöng, a focista meg eljár valami rituális táncot: Michael Jackson Moonwalkját, például.

AP / Mark Humphrey

A szanaszétgyúrt játékosoknak testét hatalmas válltömésekkel, és fejrácsos bukósisakkal teszik nevetségesebbé, pardon: ijesztőbbé. Előrebukik az egyikük, a szuszpenzora alól valamit mutogat hátrafelé annak, aki a fenekébe bújva várja a szilvamagot. Aztán jön egy jel, hogy a nagy emberek kicsi a rakást játszhassanak. Majd elkezdenek rohangálni azok, akik egy picit kisebbek, és a rakásból kiszorulltak, dobálják a labdát, ami nagyon magasra, nagyon messzire, nagyon pörögve száll, ezért aztán az úgy ér a másik kezébe, hogy félő, kiszúrja a szívét, de nem: mert szuperizmos a mellkasa, meg egy mellvédője is van. Aztán végül vagy lesz moonwalk, vagy nem. De ez utóbbi csak a sportrajongókat érdekli.

Marketingszakon külön diszciplínát érdemelne

A többieket - világszerte 160 milliónyi nézőt - meg az, hogy lesz botrány, vagy nem: a 2004-es Janet Jackson-Justin Timberlake mellbimbó-villantás óta komoly erőpróba az NFL-döntőre felkért szupersztárnak, hogy lekösse a közönséget és a legtöbbet kihozza a pár perces lehetőségből. Tavaly Madonnát alig méltatták a döntő után, idén Béyoncé előre dolgozott, Obamás tátikája tökéletes baharangozó volt. A rossz pr a szakemberek szerint ugyanis nem ér kevesebbet, mint a jó, a lényeg, hogy beszéljenek a népek. Mindenesetre Jay-Z neje megígérte nekik: most tényleg élőben fog énekelni.

Ígérgetés van a hirdetők felől is: az izraeli szupermodell, Bar Rafaeli például nyelves puszit ad a csúnya fiúnak, bár a helyszínen, a New Orleans-i stadionban a szotfosabb verziót szabad csak leadni. Calvin Klein rettentően kigyúrt fecskés pasija viszont harminc másodpercen keresztül pördül-fordul majd mindenki szeme láttára, hogy a couchpotatók orra alá dörgölje a kockahasát.

Calvin Klein először reklámoz a Super Bowlon
Calvin Klein

Ám a szex-gyerek-kutya tutinyerő reklámármasa nem elég, idén ezért a cukiság-faktort is super size-olják. A We are young című aktuális Fun-sláger átiratra az idősotthonból elszabadult pernahajderek mutatják be, hogy mi az a party. A robotmozgásos öregúr a táncparketről feltehetően világsztár lesz hétfő reggelre.

Buffalo wings

A tökéletes testek, tökéletes életek, és tökéletes boldogságok négy millió dollárt kóstáló fél percei közben a tribün és az amerikai kanapék egészen más valóságról árulkodnak. A super size küblikbe - bucketekbe  meritkező zsíros tenyerű amerikaiakról, akik között félelem lett úrrá, amikor január elején két férfi 12 ezer kiló csirkeszárnyat lopott el egy Georgia állambéli raktárból, a zsákmány értéke 65 ezer dollár.

Tömeghisztériát okozhat, ha nincs elég Buffalo wings, a Super Bowl estje ugyanis az éves csirkeszárny-fogyasztás öt százalékát teszi ki. Ám az Egyesült Államok Nemzeti Csirketanácsának elnöki lehűtötte a kedélyeket: "a fogyasztóknak nem kell aggódni, hogy nem lesz elég csirkeszárny a vasárnapi Super Bowlon, vagy bármikor a későbbiekben" - szól a nyilatkozat.

Csirkeszárny evő verseny a Super Bowlon
AP / Alex Brandon

Azt is kiszámolták, hogy idén 1,23 milliárd csirkeszárnyat fognak bezabálni a döntő alatt a nézők, ami egy százalékkal - azaz 12,3 millióval - kevesebb, mint tavaly. Ez viszont nem a tolvajok hibája, hanem a kukoricáé, árulta el a tanácselnök Bill Roenigk: “a csirketáp 2/3-a kukoricából áll, a termény pedig tavaly rekorddrágulást ért el két okból is: a nyári szárazság és a kormány azon előírása miatt, hogy a kukoricatermés 40 százalékát etanol formájában olajjá kell alakítani. Tehát kevesebb volt a kukorica, drágább a táp, ezért kevesebb csirkét termeltek a vállalalatok".

Pedig minden öt amerikaiból négy csirkeszárnyat eszik, 57 százalékuk úgynevezett ranch, 43 százalékuk pedig barbecue szósszal, a nők akár zellerrel is, de csak 8 százalék eszi szárazan, mindenféle dresszing nélkül, állítja egy felmérés.

Kozmikus éhség-üzlet

Ha még csak csirkéből fogyna, de chips, sör, pizza, hamburger is hatalmas mennyiségben kel el a döntő alatt, a dietetikusok pedig a reklámozókat hibáztatják: "még ha valaki étvágytalanul is ül le a képernyő elé, pár hirdetés után biztos megéhezik". És akkor nem valami diétás holmit kotor elő a hűtőből. Az akciózás pedig még egy lapáttal rátesz: ilyenkor ugyanis szuperolcsón lehet hozzájutni a gyorsételekhez, minél nagyobb menüt választ a vevő, annál kedvezményesebben, kiegészítve a kínálatot cukros üditővel, olajban tocsogó körettel, mesterséges adalékanyagokkal telített szósszal.

A Pizza Hut például 19,99 dollárért 6 ezer kalóriás menüt árul, ami egy ülő munkát végző férfi napi szükséges kalóriabevitelének több, mint a kétszerese. Tökéletes kihívás az újévi fogadkozóknak, de az ellenállók tábora a szakemberek szerint kicsi, a kivételt tevőké viszont annál nagyobb: "csak a Super Bowlon eszem egy csomó gyorsételt, csak a következő kosármeccsen, meg ha elmegyek moziba, meg ha elmegyek kajálni, a végén egy életrevaló szemét gyűlik össze a szervezetben" - mondja Morgan Wootan, a Center for Science for Public Interest étkeztetési osztályának igazgatója, aki a jeles esemény alkalmából a járványszerű elhízás veszélyére hívja fel a figyelmet.

Any given sunday - ezen a vasárnapon

A Super Bowl döntőjén elhatalmasodott a fogyasztás. Mindenki a legtöbbet akarja kihozni belőle, és a legnagyobbat durrantani. De pontosan mi is történik vasárnap a 47. fociligán? Összecsap a San Francisco 49ers és a Baltimore Ravens, ami azért nagyon érdekes, mert a két csapat edzője testvérpár, ilyenre pedig még nem volt példa. Előbbit Jim Harbaugh, utóbbi csapatot bátyja, John Harbaugh irányítja, és mindketten először vezethetik bajnoki címre együttesüket. Bármi lesz is az eredmény, ettől még mindketten a mama kedvencei maradnak.

A fogadóirodáknál a 49ers számít esélyesebbnek, a sikerére valamivel több mint 1,5-szörös pénzt fizetnek, míg a Hollók győzelme nagyjából 2,5-szöröset. A San Francisco az alapszakaszban is kiegyensúlyozott, jó teljesítményt nyújtott. Mutatója 11 győzelem, négy vereség és egy döntetlen. A Ravens 10/6-os mérleggel zárt, ám a rájátszás kezdete előtt utolsó öt meccséből csak egyet nyert meg.

A 49ers 1982, 1985, 1989, 1990 és 1995 után hatodszor, míg a Ravens 2001 után másodszor játszhat a Super Bowlon. Mindkét gárda megnyerte eddigi döntőit.

És még egy csúcsbeállítási kísérlet: ha a San Francisco nyer, utoléri a hat diadalával rekorder Pittsburgh Steelers együttesét.

Sport Horn Andrea 2025. január. 01. 20:00

Márton ikrek: Ha az edző eléri a gyerekeknél, hogy higgyenek magukban, az az egész életüket elkíséri

Az egyikük a taekwondo első magyar női világ-, a másikuk olimpiai bajnoka. Egypetéjű ikrekként úgy hasonlítanak egymásra, mint két tojás, ugyanúgy gondolkodnak a világ dolgairól, befejezik egymás mondatait. De míg az egyikük taktikus, és néha kicsit talán túl is gondolja a dolgokat, a másikuk csak megy előre, és elsősorban az erejében bízik. Márton Luanával és Vivianával beszélgettünk.