Plázs hvg.hu 2013. január. 31. 15:18

Hét dolog, amivel kimaradhat az influenzajárványból

Ha nincs kedve az aszpirin-túladagoláshoz, próbáljon ki olyan módszereket, amivel elkerülhető az influenza. Hét tipp.

A tévéhíradóban is mindig bemondják, hogy a járványos időszakban kerülni kell a zárt helyeket, tömegeket, ám ha mégis belekerülünk, akkor tiszteljük meg a környezetünket azzal, hogy nem tüsszögjük tele a villamost, legalábbis zsebkendő nélkül. Két héten belül itt a járvány - a múlt héten 13 500-an fordultak a jellegzetes tünetekkel orvoshoz; ezek egyik újabb formája a szédülés, mint minap megírtuk. Ha ebben a pillanatban tünetmentes, akkor szeretnénk javasolni megelőzésképp hét dolgot, ha nem akarja az aszpirint nyelni 6-7 napon át. Ennyi ugyanis az influenza lefolyása. Külön-külön is biztos hatásos, de együtt alkalmazva tuti elkerülheti idén a betegséget.

Citrus maximus

sxc.hu

Kezdjen el nagy mennyiségben vitamindús gyümölcsöket fogyasztani. Ne cukrozza, ne főzze - nyersen egye. Grépfrút, kiwi, narancs, mandarin az, amit anyáink is elénk raktak, de ajánljuk figyelmébe a manapság egyre gyakrabban kapható pomelo – latinul citrus maxima – nevezetű déligyümölcsöt, melyet a nagyobb üzletláncok 4-500, a zöldségesek 700 forint körül árulnak darabonként.

A hatalmas citrusról érdemes tudni, hogy előbb volt, mint a grépfrút, sőt Ázsiában úgy hiszik, hogy a fanyar kisebb gyümölcs a pomelo és a narancs keresztezéséből jött létre. Meghámozása külön művészet, íze viszont kellemesen édes. A szülőhazájában, Malajziában rituális célokra is használják rózsaszín húsát, mert az hasonlóan fanyar, mint a grépfrút, Japánban pedig a leveleit fürdővízbe szórják, mert "megszabadít a gonosztól" és megtisztít. Így hámozzon:

Citromos víz

Kezdje a napot egy fél, vagy egész citrom levével felöntött langyos vízzel. Ez nem csak az immunrendszerén, de az emésztésén is segíteni fog. A citrom fertőzésgátló, C-vitamin tartalma kb. 40-50 mg, kálciumot, káliumot és magnéziumot is tartalmaz, továbbá lúgosít és karcsúsít. Viszont vigyázni kell vele, a héját ugyanis vegyszerekkel kezelik (ezért érdemes szódabikarbónával átmosni), a fogakat is károsíthatja, ha huzamosabb ideig fogyasztjuk - ezt azzal lehet elkerülni, hogy utána vízzel öblögetünk.

Sport

A jó kondi és az erőnlét a betegségek ördögűzője. A Stern magazin kiértékelte a legelterjedtebb városi sportokat, és a fitneszt hozta ki elsőnek. Nem minden sport hat egyenlően az immunrendszerre. A szabadban futás, biciklizés igen, ugyanígy a teremfoci, de a gyúrás már kevésbé.

Téli futás influenza ellen
Stiller Ákos

Hideg zuhany

A reggeli hidegben hideg zuhannyal kezdeni a napot kegyetlen dolog. A németben viszont van egy kifejezés azokra a férfiakra, akik puhányok: Warmduscher, azaz melegben zuhanyzók. Kutatások is bizonyítják, hogy a hideg zuhany bár kellemetlen, de immunerősítő, sőt teljesítménynövelő. Pár éve ausztrál tudósok bicikliseken tesztelték, hogy 15 fokos vagy 38 fokos víz fokozza-e jobban az erőnlétüket, avagy a váltóvizes zuhany. Kiderült, hogy a hideg vizes tusolás után 0,5-2,2 százalékkal nőtt a teljesítmény, a váltózuhany után 0,1-1,4 százalékkal, míg a forró vizes fürdő 3,7 százalékkal csökkentette a teljesítőképességüket.

Kézmosás, -szárítás

A tisztaság fél egészség. Ha sokat mosunk kezet, kisebb esélye van annak, hogy az ujjainkról valami a bőrre vagy a szervezetünkbe kerüljön. Legyünk notórius kézmosók! Ám nem mindegy, hogyan hajtjuk végre a kézmosást, mert egyetlen szappan sem fejti ki a hatását, ha csak gyorsan elöblítjük. Először meleg vízzel alaposan áztassuk a csap alatt, aztán húsz másodpercig szappanozzuk a kezet. A szárításhoz nyilvános helyen, például az irodai mosdóban célszerű a papírtörlőt használni, nem a kézszárítót.

Alapos kézmosás a titok
hvg.hu

Előbbi a vizsgálatok szerint 50 százalékkal csökkenti a baktériumok számát a kezeken, míg a meleg levegős szárító megnöveli a bacikat, akár a négyszeresére is a masinában felgyülemlett kórokozók miatt. Még egy jó tanács: mivel - egy kutatás szerint - a nők egytizede, a férfiaknak pedig negyede nem mos kezet dolga végeztével, érdemes a papírtörlőt nem kukába dobni, hanem azzal lenyomni a mosdó kilincsét. Aki azért ódzkodik a sok kézmosástól, mert kiszárad a bőre, annak ajánljuk figyelmébe minap elvégzett nagy kézkrém-tesztünket. Válassza ki a legjobbat, mossa, szárítsa, kenegesse!

Maszk

Pár évvel ezelőtti cikkünkben már felhívtuk a figyelmet arra, hogy szabad a csók influenza idején, ugyanis nem nyállal terjed a betegség. Tehát, ha egymás poharából iszunk, attól még nem fogjuk elkapni, a száj ugyanis túlságosan hideg, a vírusok pedig jobban kedvelik az orr melegét. Ezért kell a tüsszentős helyeket és helyzeteket elkerülni. Ilyenkor van értelme maszkot húzni, a villamoson kesztyűben fogódzkodni, nehogy más által letüsszentett tárgyakról ránk ragadjon a betegség.

Lélek/jelenlét

sxc.hu

Nem csak a legyengült immunrendszer, hanem a gyengébb lelkiállapot is jó célponttá teszi az emberi testet a betegségekkel, fertőzésekkel szemben. A holisztikus orvoslás hívei például a megfázást egészen máshogy közelítik meg, mint a nyugati dokik. Rüdiger Dahlke A betegség, mint szimbólum című könyv írója külön disszertációt szánt az influenza tüneteire, és a lelki hátterének feltárására.

A megfázást például ott kezdi, hogy a kinti hidegnek semmi köze hozzá. Hisz akkor egész télen mindenki beteg lenne, nem beszélve a síelőkről, szánkózókról, korcsolyázókról. Tehát leginkább a belső elhidegülés teszi az embert kiszolgáltatottá, ha tele van az orrunk, nem érezzük az ízeket, és a torkunkon nem megy le egy falat, az annak a jele, hogy valamilyen élethelyzettel nem tudunk megbirkózni, és mert a konvenciók, illetve a félelmeink nem hagynak cselekedni, az organizmus azonnal reagál.

Ilyenkor elbarikádozzuk magunkat, el akarunk bújni a felelősség elől, legyen az munkahelyi nézeteltérés, párkapcsolati probléma, valami, amivel torkig vagyunk. A megoldás: számot kell vetni a problémával, és vállalni a felelősséget. Mi van, ha nem? A szervezet addig lázad valamilyen betegség - egyre súlyosabb - formájában, amíg nem szánjuk rá magunkat a szembesülésre.