Plázs TA 2012. december. 06. 21:45

Bánjon kesztyűs kézzel az iPhone-jával!

Szerelmeseknek, dohányosoknak és érintőképernyő-függőknek is gyártanak már kesztyűt. Ha önnek még nincs kétezer pár belőle, mint I. Erzsébetnek, még bővítheti a kollekcióját.

Marlene Dietrich nem szerette a kezét, ezért viselt sokszor kesztyűt, I. Erzsébet viszont olyannyira elégedett volt ezzel a testrészével, hogy egyik kedvenc praktikája volt nagy nyilvánosság előtt fel-le húzogatni ékszerekkel díszített, hímzett kesztyűit, amiből több mint kétezer párat halmozott fel.

A kesztyű története titokzatos, senki sem tudja, ki fedezte fel – annyi biztos, hogy a szükség szülte. Van, aki ezt csak fordítási hibának tartja, de állítólag már Laertes is kesztyűben kertészkedett Homérosz Odüsszeiájában. Általában azonban az ókori görögök és rómaiak nőiesnek találták ezt a ruhadarabot.

Divatkellékként a 13. századtól kezdték el viselni a nők, a 15-16. század fordulóján Hollandiában és Spanyolországban elterjedt a kötött verzió is, az igazi robbanást viszont csak a 16-17. század hozta meg. Onnantól kezdve került a kesztyűviselet is a divatváltozások hatása alá.

Nojsa Design

Akkoriban csirkebőrből, és még világra nem jött borjak bőréből is készültek kesztyűk, a leheletfinom anyagokat pedig különböző parfümökkel illatosították. Szintén érdekes, hogy a 19. századi viktoriánus nők úgy akartak megfelelni az akkori szépségideálnak, hogy szándékosan több mérettel kisebb kesztyűt hordtak, hogy kisebbnek, nőiesebbnek tűnjön a kezük.

Az érintőképernyő szolgálatában

Ma már egészen más prioritások kúsztak be a kesztyűviseletbe. Igazán bosszantó tud lenni például, ha a fagyos buszmegállóban ácsorogva, egyujjas kötött kesztyűben próbáljuk felvenni a telefonunkat. Ezt a húsbavágó problémát oldotta meg egy neves designer, Dorothy Gaspar a báránybőrből készült TouchTec kesztyűvel még 2009-ben.

pecsikesztyu.com

A terméket az amerikai katonaság közösen tesztelte a vezető mobiltelefon és tabletgyártó cégekkel. Az így elkészült új anyag az emberi bőrt utánozza: puha, meleg, és tartós, a kesztyűk pedig egész felületükön képesek hibátlanul működni a különböző érintőképernyőkön.

A designer vásárlói között van Madonna, Lady Gaga, és Katy Perry is.

Erre a problémára alternatívaként olyan kesztyű is létezik, amelynek csak a mutató- és hüvelykujján van lecsípve az anyag teteje, hogy két ujjal lehessen simogatni a képernyőt.

Dohányosok feloldozva

A téli időszakban a dohányosok is igazán kiszolgáltatott helyzetbe kerülhetnek, ha a hidegben sem terveznek drasztikus életmódváltást. Az egyik megoldás a 2 az 1-ben kesztyű, ami egyszerre öt és egyujjas. Ha rá akarunk gyújtani, elég felhajtani a felső részt. Duplán melegít, és még használni is tudjuk a kezünket.

Tobias Wong designer, aki 35 évesen maga vetett véget életének, és aki először az emberi végterméket ezüst, illetve aranyszínűvé varázsoló kapszuláival hívta fel magára a figyelmet, ennél jóval messzebb ment. Dohányosoknak szánt termékének lényege, hogy az egyébként ormótlan fekete kesztyűn hagy egy lyukat, amibe épp belefér egy szál cigi.

Szerelmes

Szerelmespárokra és unokáikat sétáltató nagymamákra gondoltak azok a kesztyűkészítők, akik létrehozták ezt a kicsit kényelmetlennek tűnő, szabadságunkat korlátozó modellt. A szerelmes kesztyű általában három - egy-egy saját, illetve egy közös - darabból áll, ezért úgy is foghatjuk egymás kezét, hogy közben nem fázunk. A villanyoszlopokat így persze neccesebb elkerülni.

A bérgyilkos kesztyűk kora

A funkcionális darabokon túl napjainkban megint trendinek számítanak a nyolcvanas évek filmjeiből és reklámjaiból jól ismert különböző stílusú és tervezésű autóskesztyűk. Ezek már nem csak apró lyukacskákkal van kiütve, hanem csipkeszerű díszek vagy akár masnis mandzsetták díszítik őket.

A 2012-es New York-i divathéten az is kiderült, hogy idén a könyékig, illetve a vállig érő bőrkesztyűk is hódítanak. Ezekre a modellekre jellemző, hogy a kesztyűk felső része eltérő, igen elütő színű a tenyérrészéhez képest.

Azok a tervezők, illetve gyárak, akik igazán adnak a részletekre, a cérna színére is odafigyelve kontrasztosan varrják meg a kesztyűket. A pécsi Szom-Hornál találják bőrkesztyűből az egyik leggazdagabb kínálatot.

Bár nem igazán biztosít védelmet a hideg ellen, a Nojsa Design olyan izgalmas, nőies kesztyűket készít, amivel egyedien színesíthetjük a ruhatárunkat. Modelltől függetlenül minden pár kesztyűben hat-nyolc óra kézimunka van. Nem a most divatos kalocsai mintát használják fel, de van egy MagyART elnevezésű kollekciójuk is, amit előszeretettel vásárolnak a külföldiek.

Non plus ultraként ajánlunk egy tudományos-fantasztikus példányt is azoknak, akik szeretnének feltűnést kelteni. A csápos kesztyű inkább a farsangon jöhet majd jól, hiszen ez alapvetően egy furcsa, csúnya, szörnyszerű képződmény.

Sport Horn Andrea 2025. január. 01. 20:00

Márton ikrek: Ha az edző eléri a gyerekeknél, hogy higgyenek magukban, az az egész életüket elkíséri

Az egyikük a taekwondo első magyar női világ-, a másikuk olimpiai bajnoka. Egypetéjű ikrekként úgy hasonlítanak egymásra, mint két tojás, ugyanúgy gondolkodnak a világ dolgairól, befejezik egymás mondatait. De míg az egyikük taktikus, és néha kicsit talán túl is gondolja a dolgokat, a másikuk csak megy előre, és elsősorban az erejében bízik. Márton Luanával és Vivianával beszélgettünk.