Plázs Rác András 2012. november. 23. 11:11

27 nap a világvégéig: Ilyen lesz a halál után

A sportolók edzéssel, a topmodellek diétával készülnek a megpróbáltatásra. Ön utazzon kísértetvárosba, hogy szokja a hangulatot.

Időben készült el a Skyfall, még láthattuk. Mosollyal az arcunkon dobhatjuk fel a bakancsot, hiszen tudjuk, a maja istenek nem nyúltak le minket, és mielőtt világégéssel sújtanának bennünket december 21-én, még belefért ebbe a hanyatló korba egy utolsó epizód a brit szmokingos pofozógép életéből.

Ezt kell tudni a világvégéről

28 nap a világvégéig - Nézegessen Dalí képeket, ő előre megmondta

Mintha részt is vett volna a stáb a nagy világvége konspirációban. Becsempésztek egy kísértetvárost, hogy szokjuk a kialakuló helyzetet. Nézzük meg - a hvg.hu bakancslistájának harmadik állomása dél-kelet ázsiai vizeken található.

Wikipedia

A város Hashima szigetén épült, és valódi, nem díszlet. A filmben Bond nyájas mosolyú nemezise, Raoul Silva innen koordinálja a brit birodalom lebontását.

A sziget Japán dél-nyugati szigetvilágában található, Nagaszaki prefektúrában, a kelet-kínai-tengeren. A filmesek a legjellemzőbb szögből mutatják meg Hashimát a tenger felől. E szögből a betontömbként kiemelkedő sziget, és a falai mögött tornyosuló épületek egy hadihajó sziluettjét rajzolják a horizontra. Olyannyira hadihajó-alkatú, hogy a II. világháborúban az amerikai flotta meg is torpedózta.


Hashima, a kísértetváros nagyobb térképen való megjelenítése

A város két szempontból is rekordtartó. Egyrészt 1916-ban a világ első beton lakótelepi épületblokkja itt épült. Célja a minél jobban összezsúfolt lakosság, amit sikerült elérni - ez a második rekord: nagyjából 140 ezer / négyzetkilométeres népsűrűségével messze az első az emberi történelemben. (Ma Budapest népsűrűsége: 3300 fő / négyzetkilométer). Szó szerint egymás hegyén hátán éltek.

Wikipedia

Igen, mindez nem luxusnyaralásra épült. Még a 19. század végén érkeztek ide azok a szénbányászok, akik 600 méterrel a tengerszint alól hozták felszínre az iparosodás energiaforrását. A munkáltató: a Mitsubishi, amely cég a Japán Birodalomban nagyjából ugyanazt a funkciót töltötte be, mint a németeknél a Krupp művek. Óriás ipari magáncég, nehéz- és hadi ipari gyártósokkal szolgálta a hatalmi törekvéseket.

Ahogy a Krupp cégvezetőit a vádlottak padjára ültették a II. világháború után az emberiség ellen elkövetett bűntettekben vállalt bűnrészesség miatt, úgy a Mitsubishit is hasonlóan kérték számon. Azaz csak kérték volna számon, mivel a német önkritika hamarabb és érettebben jött el, mint a japán, pedig 1931-től, amikor a császári seregek betörtek Kínába, a „pokolhajók” rögtön vízre szálltak: ezeken szállították tízezrével a foglyokat a japán szigetekre, hogy a háborús ipari igényeknek alávetve kegyetlen fizikai munkát végeztessenek velük.

Így kerültek újabb százak Hashimára.

Wikipedia

Bár a világháborút követően nem rabszolgaként élt itt az 5000 munkás és családjuk, a körülmények nem változtak sokat. Volt már iskola és játszótér is, de akkor is nyomorszigetként emlékszik rá mindenki. A történetét 1974-ben az olajipar zárta le. Ebben az évben a Mitsubishi már végleg fölöslegesnek találta a szénbányászatot és ezzel elnéptelenedett a város.