Plázs hvg.hu 2012. október. 27. 20:28

Tévhit, hogy télen nem lehet biciklizni

Október végén egyre több ismerősünk teszi le a biciklit, megkezdődik száműzetésük a garázsba, munkahelyre, anyuhoz. Mintha legalábbis télen nem lehetne tekerni. Pedig a küldetés egyáltalán nem lehetetlen, csak jó kiegészítők kellenek hozzá.

Amilyen katartikus tud lenni egy vad tekerés a nyári esőben, ugyanolyan eufórikus élmény bringázni a hóban. S bár gyalogosként, vagy a túlfűtött villamoson ülve sokan néznek sajnálkozva az elemekkel küzdő kerekesekre, kevesen tudják, hogy valószínűleg nekik van a legjobb dolguk. Minden csak egy-két kiegészítő kérdése, a lényeg viszont ugyanaz marad.

Ahogy elkezdődik az őszi-téli időszak, a bicikliseknek három dologgal kell megküzdeniük: a hideggel, a csapadékkal és a széllel. Rossz hír (főleg lányoknak), hogy a téli bringázás nem a megjelenésről szól, itt a praktikumon van a hangsúly, azon belül is főleg az anyagok összetételén és minőségén. Egy-két tippet azért így is találtunk ahhoz, hogy a nők sísapkában is nők maradhassanak.

musu.hu

Az alapszabály az, hogy maradjunk a hétköznapokban használt normál ruhadarabjainknál, és ezeket turbózzuk fel néhány vízhatlan, de jó légáteresztő képességű (softshell) kiegészítővel. Így nem ázunk el, és a kellemetlen izzadást is elkerülhetjük. A réteges öltözködés (kabát alá két pulcsi) célravezetőbb, mint a vastag pulóver és a vastag kabát - a kezdő téli bringások inkább túlöltözni szoktak, ezért nekik nem is árt a váltóruha.

Fej, tor, potroh

Arra figyeljünk oda, hogy a testünkön hat olyan kiemelt pont van, ami könnyen megfázhat, ha nem vigyázunk rá.

A fejünket mindenképp védenünk kell valahogy, hiszen a hideg menetszéltől könnyen kaphatunk arcüreg, vagy torokgyulladást. A keményebb napokra ajánlott a polár sísapka, ha viszont még elmaradnak a mínuszok, elég a baseball-sapka-kapucni kombináció, vagy a bélelt, kötött sapka.

Fejtájékon a designra szomjas lányokra több cég is gondolt már. A Musunak és a Smugglernek is vannak egyedi, mintás, a száj elé húzható nyakmelegítői. Ha súlyosbodik a helyzet, a szemünket sem árt védeni: akármilyen bután nézünk is ki benne, az átlátszó szemüveg véd a hótól, az esőtől és a széltől is, így elmarad a kellemetlen könnyezés.

Egyesek szerint a vállízületekre is külön oda kell figyelni, ezért pedig már kifejlesztettek egy kabát alá felvehető biciklis poncsót is. Ennél mégis fontosabbnak tűnik egy jó szélálló kabát, aminek szintén vízálló és lélegző anyagból kell készülnie. Ha mégsem tudunk lemondani a jóval elegánsabb szövetkabátról, válasszunk zipzárasat, mert jobban kezelhető menet közben, mint a gombos, amin egyébként is besüvít a szél, és jobban alá kell öltözni.

Szintén érzékeny lehet a csuklónk és az ujjaink, ezért a kesztyű is nagyon fontos kellék télen. De ez sem olyan egyszerű, mint ahogy először tűnik. A kötött kesztyűn átfúj a szél, a béleletlen bőrkesztyű csak 5 fok felett elég meleg, a bélelt bőrkesztyűbe pedig beizzad a kéz.

Bár sok vicces kétujjas kesztyű készül, ha a féket is szeretnénk használni, maradjunk az ötujjasnál. Fagyban nincs megfelelőbb a biciklis boltokban kapható téli kesztyűnél, szintén szélálló, de lélegző anyagból. A kabátujj betűrésével még nagyobb védelemben részesíthetjük a csuklót.

A legérzékenyebb pont

Főleg a lányokra igaz, hogy nagyon könnyen felfáznak. Ezt a medencét és a vesét védő derékmelegítővel lehet kiküszöbölni, de vannak olyan praktikák is, amik az ülést próbálják melegen tartani. Ha más nem, húzzunk rá egy feleslegessé vált sapkát, csak ne felejtsük rajta, mert ugyanúgy kihűl.

musu.hu

Lejjebb kúszva elérkezünk az egyik legérzékenyebb testrészünkhöz, a térdhez. Erre a területre azért kell nagyon vigyázni, mert előfordulhat, hogy megfázik, de ez évekig észrevétlen marad, és csak később jön elő a baj, amikor már nem sok mindent lehet tenni.

Épp ezért ajánlott a hidegben testhez tapadó kerékpáros nadrágot húzni a rendes nadrág alá, vagy ha könnyen azonosulunk a jazzbalettos figurájával, anélkül. Az igazán tapasztaltak azt mondják, ezen nem érdemes spórolni, egy ilyen ruhadarab pedig egyébként is évekig kitart.

A térd védelmét fokozhatjuk tépőzáras térdmelegítővel, hasonlóképpen a bokához, amire szintén fejlesztettek már ki hasonló megoldást. A bokamelegítő egyébként arra sem utolsó, hogy leszorítja a nadrágszárat, és megakadályozza, hogy beakadjon a láncba.

Hasonló funkciója a kamáslinak is van, ami nem csak a cipőnket kíméli, de véd a nedvességtől, és melegít is.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?