Plázs R.A. 2012. október. 16. 09:23

Prágai meseút 50 000 forintból

Az Ezertornyú Prága egy (vagy több) Grimm mese díszlete. És meg is fizethetőek árai. 3 éjszaka, 4 nap, Kafka.

Az Arany Várossal mindig éreztünk egy pontosan le nem írható, meg nem ragadható testvériséget. A közös régió? A közös múlt? Vagy Prágáról és Budapestről hasonló szuperlatívuszokban beszélnek az nyugati expatok? Bizonyára mindegyik hozzájárul a fraternitáshoz.

arch

A magasztos érzelmeken és történelemfilozófián túl a földhözragadt kérdésekben is találunk közös vonást. Prága árai elérhetőek, a város is közeli. Ezért, ismét tervezve, ahogy korábban is tettük más, sokkal drágább utazásokon, kihasználjuk erényeit és egy hosszú hétvégét szánunk a városra.

Ja igen, mielőtt továbblépnénk, a hosszúhétvége időzítéséről. Mikor a legszebb a királyi város? Bármikor. Köszönjük Kaffka, aki könyveiben álomszerűvé tetted a ködös, homályos, sötét, hátborzongató, titokzatos Prágát.

Amszterdami üdülés magyar áron - itt a teljes költségvetés

Párizs hosszúhétvége 100 000 forintból

Eljutni Prágáig: 5 800 forint – 29 000 forint (oda-vissza)

Külföldi utazás előtt már reflexerűen gépeljük be a fapadosok címét a böngészőnkbe, hogy olcsó repülőjegyet foglalhassunk online. Most felesleges. Részben alig-alig találunk közvetlen járatot, másrészt amit találunk egyáltalán nem idő és pénztakarékos. 40 000 forintot és 6 órát költünk el az útra.

Ugyan nem gyorsabb, de kényelmesebb a vonatút. A busz még a vonatnál is olcsóbb, de mindkét esetben nagyon ingadoznak az árak. Számít, hogy mi a korunk, van e bármilyen kedvezményünk (diák, nyugdíjas) és ha a vasút mellett döntünk, akkor egyszerű ülő- vagy éjszaka utazva fekvőhelyet választunk-e.

Bátorítjuk az éjszakai vonatútra eső döntést, hiszen így reggel érkezünk az Arany Prágába, egy alapos éjszakai alvás után. Szállásdíjat nem kellett fizetnünk, és ott a teljes nap, amit kényelmesen kihasználhatunk. Ezért ha költöttünk is a hálókocsi magasabb árára, akkor is nagyon jó az ár-érték aránya.

Szállásdíj: 0 forint

Aki mégis takarékoskodna, és csak ülőhelyet kér, az hajnali indulással kora délután érkezik meg. Ezzel a nap végét tudja csak hasznosítani, s bár megtakarított néhány ezer forintot az utazáson, a szállást biztosan drágábban vette meg. A délutáni érkezést követően néhány órával már nyugovóra is tér, az első éjszakát már fel is számolják, de a városból még alig látott valamit. Ezen túl, ha néhány napos bérletet vesz (lásd alább), annak órája szintén ketyegni kezd a csonka napon. Úgyhogy a zsugoriak aludjanak még egyet az éjszakai vonat kérdésre.

Prágába jó áron visz el a Metropol EuroNight éjszaka. Prágából hazafele már éjfél után indul el, amire mindenképpen figyeljünk jegyvásárláskor. A jegyünk ne az utolsó Prágai napra szóljon, hanem a következőre, arra a napra, amikor Budapestre hazaérkezünk!

Ha az éjszakai utazást leszavaztuk, akkor a SparDay kínálja a legolcsóbb járatokat.

Még azt is megtehetjük, hogy a vonatjegy mellé rögtön váltunk egy prágai bérletet. A „kiránduló jegy” ára 49 euró helyett 59 euró, vagyis 10 eurót (290 forintos árfolyamon 2 900 forintot) fizettünk érte – ennek hasznára a városi közlekedés alatt visszatérünk.

Tanácsok éjszakai vonatútra - tolvajok és testszag ellen

Városi közlekedés: 0 forint – 4 100 forint

Válasszuk akár a tömegközlekedést vagy a sétát, azt fogjuk végigszámolni, hogy a városi barangolás költsége mennyit takarít meg a programok árából és a szállásdíjból.

Hernádi Levente

Milyen lehetőségeink vannak?

Egy 72 órás bérlet 4 100 forint. Lehetővé teszi, hogy olcsóbban lakjuk, hiszen a belvárostól távolabb eső szállásokra is költözhetünk. Ez azonban még mindig oldja meg a belépődíjakat múzeumokba, történelmi műemlékekbe vagy zárt kertekbe.

Ezzel szemben a Prága passz 10 400 forint, ezzel már rengeteg helyet ingyen látogathatunk meg. A kettő közötti különbség 6 300 forint, vagyis a fenti kérdést lefordíthatjuk így is: vajon ezt a különbséget elköltjük programokra és belépődíjakra? Ha igen, akkor a Prága passz nyert, ha nem, akkor a bérlet.

És választhatjuk a gyalogsétát. Ez annyit tesz, hogy csupán a pályaudvar-szállás-pályaudvar útvonalon kell jegyet váltanunk, ez 700 forint legalább. Itt a különbség 9 700 forint, a kérdés ismét: vajon elköltjük belépőkre és programokra a 9 700 forint különbséget?

Programok 10 400 forint - 13 500 forint

Mindenképpen a Prága passzt ajánljuk. Ha csak 3 napot töltünk a városban, és ez idő alatt az utcán is órákat szeretnénk kóborolni, sörözőket látogatni, parton ücsörögni, vagyis nem tervezhetünk több belépős látványosságot, mint 2-3 helyszín naponta – akkor is gyorsan elhasználjuk a 9 700 forintot.

A Károly-híd tornyába 530 forintért jutunk fel. A Szent Vitus katedrálisban már 3 800 forintért nézhetünk körül. 4 000-4 500 forintot könnyedén elköltünk naponta.

Szállás-étkezés

A szállás-közlekedés-program képletből kivettük a legnagyobb ismeretlent, a bérletet. Most már nyugodtan gondolkodhatunk olyan szállásban is, ami a belvárostól távolabb esik, hiszen kezünkben a jegy.

Mielőtt elbíznánk magunkat, itt az új stratégiai kérdés: konyhával vagy nélküle? Az előbbi verzió olcsóbb érkezést biztosít, és ez ismét egy árösszhasonlítást vet fel: amit megtakarítunk étkezésen az több vagy kevesebb, mint amit elköltünk a drágább szálláson?

Hernádi Levente

Egy olcsó panzióért 3 éjszakára 12 000 forintot fizetünk. Egy apartmanért konyhával 24 000 forintot. A különbséget elköltjük? Nézzünk rá az étkezés áraira.

Egy kisvendéglőben 1500 forintért már kaphatunk egy tál meleg ételt és egy sört. Egy fél literes korsó sör nagyjából 540 forint. Egy uzsonna kávéval és süteménnyel: 800 forint. Ennyit még a legtakarékosabb turista is elkölt. Házon kívül étkezve, még ha egy reggelit a szálláson kaptunk is, napi 3000 forintot hagyunk mások zsebében.

Ennek a fele elegendő, ha közértekben vásárolunk és – ha van konyha a szálláson – elkészítjük magunknak. De legyünk csak igazán falánkok, és költsünk napi 2 000 forintot, így is megspóroltunk 3 000 forintot a kirándulás alatt.

Az apartman árát ez nem kompenzálja, a magunk részéről mégis az apartmanok bérlését támogatjuk. Nagy előnyük, hogy teljesen felszabadítanak az evés-ivás logisztikája alól! Nem kell mindig olcsó éttermet keresnünk, étlapot böngésznünk jártunkban-keltünkben, előre számolgatnunk, hogy mikor fogunk enni, időt hagyni arra, hogy megtaláljuk a megfelelő helyet… Otthon elkészítjük a napi egy meleg ételt, a szendvicseket a napra, és akkor eszünk, amikor csak kedvünk tartja.

Persze, az adott város konyháját, híres kocsmáját, sörét, borát, édességét próbára szeretnénk tenni. De ez már nem a városi kóválygás és kényszerevés kategóriába tartozik, hanem a programok közé. Előre eltervezehetjük hogy mikor, hová, és milyen költségvetés mellett érkezünk.

Minden egyéb

Mi tartozik még a költségek közé?

Először is tájékozódnunk kell valahogy. A Prága passzhoz kapunk egy kis utikönyvet, de ha ebben nem bízunk, csak kérdezzünk körbe utazás előtt, hogy ismerőseink bírnak-e bédekerrel és térképpel. Bírnak, kérjük kölcsön.

Ha iPhone-nal szeretnénk villogni, akkor egy applikációt olcsón letölthetünk. Minden nagyobb utazási oldal és általában maguk a városok is készítenek ilyet. 3 500 forint.

Biztosítást mindenképpen vegyünk. 4 000 forint.

És az összes eddigi költségünk 10%-t még, mint biztonsági tartalékot vigyük magunkkal Talán egy taxira lesz szükségünk, talán gyorsan be szeretnék ruházni egy új esernyőre. Eddigi költségeink nyomán ez legalább * forint.

Költségvetés 1 főre (2 fős utazás és 290 foint = 1 euró esetén)

Utazás a helyszínre + Hazautazás

minimum: 5 800 forint / fő

maximum: 29 000 forint / fő

Szállás

minimum: 10 500 forint / fő

maximum: 18 000 forint / fő

Városi közlekedés

minimum: 0 forint / fő

maximum: 4 100 forint / fő

Programok

minimum: 10 400 forint / fő

maximum: 13 500 forint / fő

Étkezés

minimum: 15 000 forint / fő

maximum: 12 000 forint / fő (a rejtély feloldását lásd fent)

Tájékozódás

minimum: 0 forint / fő

maximum: 1 750 forint / fő

Biztosítás

minimum: 4 000 forint / fő

maximum: 8 000 forint / fő

Biztonsági tartalék

minimum: 4 570 forint / fő

maximum: 8 635 forint / fő

Összesen

minimum: 48 290 forint / fő

maximum: 94 985 forint / fő

Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.