Plázs hvg.hu 2012. szeptember. 06. 15:19

Baleset az utakon: csak kevesen segítenek vészhelyzet esetén

Baleset esetén mindössze minden hatodik ember tud vagy mer segíteni a sérülteken, a bizonytalanság pedig még nagyobb visszatartó erőt jelent, mint az elsősegélynyújtási ismeretek hiánya – derül ki egy friss kutatásból.

A lakosság 80 százaléka vett már részt valamilyen elsősegélynyújtó tanfolyamon, ám baleset esetén az elsősegélynyújtásban aktívan részt vevők aránya legfeljebb 18 százalék lenne. A közúti balesetet látottak 12 százaléka segítségnyújtás nélkül továbbmenne a helyszínről, döntő többségében (59%) pedig segítséget hívnak a szemtanúk, ám más formában nem tudnak vagy nem mernek segíteni a bajba jutottakon a mentők megérkezéséig - derül ki egy friss kutatásból.

Saját bevallásuk szerint teljes biztonsággal mindössze a képzettek közel 20 százaléka tudná alkalmazni a megtanultakat. Minden bizonnyal ezért tartja szükségesnek a megkérdezettek többsége az általános és kötelező oktatást (93%) és különösen a gyakorlatorientált képzési lehetőséget (67%).

közúti baleset az 5-ös főúton
MTI / Mihádák Zoltán

„2012 első félévében közel hétezer személyi sérüléssel járó közúti baleset történt, ezek következtében sajnos 250 személy életét vesztette. Körülbelül ugyanennyi, azaz hétezer dolgozó szenvedett munkahelyi balesetet, míg otthoni baleset következtében mintegy 1000 ember halt meg. A mentők a legtöbb esetben 10-15 perc alatt érkeznek a helyszínre, tapasztalataink szerint elenyésző azon esetek száma, amikor ez idő alatt megfelelő elsősegélynyújtás történik.” – nyilatkozza Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat Szóvivője. Szerinte fontos lenne a mentők kiérkezéséig segítséget nyújtani, hiszen például hirtelen szívmegállás, légúti elzáródás, vagy erős vérzés esetén az első 3-5 perc meghatározó jelentőségű a túlélés, a gyógyulás szempontjából. Éppen ezért nem elég egyszer, elméletben megtanulni az elsősegélynyújtást, időnként ismételni és lehetőleg gyakorolni is kell.

Többek között ezért fejlesztett ki a mentőszolgálat a WEBBeteg.hu egészségportállal közösen egy mobilos alkalmazást. Az Elsősegély – Mit kell tennem? elnevezésű aplikáció az elsősegélynyújtási ismeretek elsajátításában, illetve gyorsan elérhető konkrét tanácsokat ad bármilyen váratlan helyzetben.