Plázs R.A. 2012. szeptember. 06. 11:31

Vigyázzon, meglopják – 5 ravasz tolvajtrükk

Ártatlan turistának tűnik? Jóhiszeműnek? Így biztosan az éles szemű szélhámosok és tolvajok áldozata lesz. Utazáskor, sétáláskor, vásárláskor, pénzváltáskor figyeljen!

Nincs olyan világtáj, ahol az enyveskezűek ne vadásznának naiv utazókra. És nincs olyan nap, amikor valamilyen új trükkel ne próbálkoznának. Ha tőzsdére vihetnénk a ravasz fogásokat, állandó long pozíciókat köthetnénk rájuk… A CNNGo utazó bloggerek segítségével összegyűjtötte a legügyesebb lopási technikákat, amelyeket Bangkoktól Buenos Airesig gyakorolnak.

Tuk-tuk lenyúlás

Az ázsiai háromkerekű taxi Európa nagyvárosaiban is egyre divatosabb, nyilván segít népszerűsítésében az is, hogy nem pöfög mérgező égéstermékeket a levegőbe (már ha pedállal és nem belsőégésű motorral hajtják meg). Vietnamban és Balin azonban kevésbé romantikus, tömegesen használják, és inkább a mélynyomor jeleként az egykori gyarmati évek emléke, semmint a nagyvárosi romantikus kocsikázás eszköze. Talán ez is közreműködik abban, hogy a helyi brigantik örömmel nyúlnak mélyen az utasok zsebébe.

Lori_NY/flickr.com

Az alaptechnika egyszerű: más az utazás elején említett ár és az utazás végén kért összeg. Ha az utas nem fizet, nem kapja meg a csomagját. Egy Európából érkezett vietnami blogger, aki már 6. évét tölti a távol-keleti országban, arra figyelmeztet, hogy a konfliktusban a sofőrök félreértésre hivatkoznak. Előrántanak a zsebükből egy ártáblázatot, és az itt megadott tarifák szerint kérik a fuvardíjat, azt állítva, hogy a kezdetkor rosszul értette az utas, mennyit fizet a végállomáson. Egyszerű a megoldás: már beszálláskor írják le, mennyi a tarifa.

Balin már kifinomultabban oldják meg az élelmes taxisok a feladatot. Feltüntetik az alapdíjat írásban, ámde magas forgalomra és turista csúcsszezonra hivatkozva azt állítják, hogy az alapdíj ez alkalommal magasabb. Sokkal magasabb.

Karkötős túszejtés

Jayel_Aheram/flickr.com

A párizsi Montmartre és Róma turistalátványosságai közelében a semmiből mellénk ugrik egy mosolygó kézműves és karkötőt fon a csuklónkra. Ugyan nem kértük, de nagyon kedves… kár, hogy levehetetlen, s éppen ezért pénzt követelnek tőlünk, jó hangosan. Tolvajok, akik tolvajt kiáltanak.

Megoldás: ne fogadjuk el.

Patyolat trükk

A jókedélyű turista csak sétál fel-alá, amikor körülötte a vendéglátó nemzet nyelvén visongani kezdenek. Sőt, mutogatnak rá. Hát bizony, kedves vendég, Önt lepiszkította egy madár. Milyen szerencse, hogy néhány méterre ott egy utcai cipőfényező, ruhatisztító, aki segít eltávolítani a mocskot. És a pénztárcát. (Természetesen a madárpiszok is fáradt olajból, vagy más konyhai hulladékból készül.)

zigazou76/flickr.com

Az eljárás főleg Dél-Amerikában és Spanyolországban ismert, de Indiába és még Stockholmba is exportálták a latin metódust.

Egy katonai szolgálatban megedződött izraeli turista hölgy rövid úton oldotta meg a konfliktust Buenos Airesben: hatalmasat bepancsolt a tolvajnak, aki meglepett boci tekintettel fordult az égiek irányába.

„Kezemet figyeljék, mert pénz váltok”

Aditya Dwiangga Indonéziából érkezett Hollandiába. Gyorsan elkényelmesedett a szélmalmok hazájában, figyelme eltompult, így amikor hazafele, hazájában egy pénzváltóhoz lépett, alaposan átverték. S még csak azzal sem feddhetjük meg, hogy egy gyanús kapualjban, vagy utcai váltónál próbált volna indonéz rúpiához jutni.

HowardLake/flickr.com

Ahogy azt tanulta, alaposan, még ott a pultnál átszámolta ő is, hogy a három kupac bankjegy elegendő-e. Ámde amíg a harmadik köteget lapozta át, addig az elsőt láthatatlanul gyors mozdulatokkal kicserélte pénztáros, és kisebb összeget tett a helyére.

Nincs más megoldás, mint a különlegesen éles figyelem.

Tejpor panama

Ismét Ázsiában járunk, Indiában, Nepálban vagy Bangkokban. Alázatosan és könnyekkel küszködve megtalál bennünket egy kismama, karján gyerekkel. Ő bizony nem kér pénzt, bár nincs neki. Azt kéri, hogy vegyük meg a gyereknek a tejport.

fox_kiyo/flickr.com

Nekünk európaiaknak vagy amerikaiaknak tényleg csak fillérekbe kerül, éppen ezért még az sem kelt gyanút, hogy az ismeretlen anyuka kísért minket egy adott boltba. Megvesszük a tejport, kipipáljuk a napi jócselekedetet, majd elválunk.

Később a kismama, most már gyerek nélkül visszatér a pénztárhoz, és a helyi árakhoz képest jó drágán megvásárolt portéka után felveszi jutalékát. Gyerek azért nincs vele, mert bérelt kölyökről van szó, vagyis valami mélységesen mocskos emberkereskedő és bérkoldus maffia kapta meg pénzünket.