Plázs hvg.hu 2012. augusztus. 16. 11:46

Megvetné a halált és ugrana? 7 magaslat bázisugráshoz

Sikítana? Kellene egy izmos kezdő lökés? Egyáltalán, hajlandó olyan magas sziklára, átjátszó toronyra vagy hídra felmászni, ahonnan a mélybe vetheti magát – persze ejtőernyővel? 7 bázisugró hely a világon, ahonnan megvetheti a halált. Mi nem ajánljuk.

Több magaslatot is javasol a Telegraph azoknak a vakmerő extrém sportolóknak, akik kedvelik a szabadesést, nem foglalkoznak azzal, hogy legtöbbször illegális és igen veszélyes.

Szabadesni sokféleképpen lehet, az ember kezdheti repülőről, ezt skydivingnak hívják. Elrugaszkodhat toronyházakról, átjátszó tornyokról, völgyhídról vagy hegytetőről, ez utóbbi négyet az angol megnevezések nyomán (buildings, antennas, spans, earths) BASE-jumping-ra  keresztelték.

Az eredeti kifejezés tehát mozaikszó, de a magyar „bázisugrás” név is pontosan kifejezi, hogy az elrugaszkodás helye teszi igazán izgalmassá a sportot. A skydiving, mivel repülőkről indul, a magasságnak köszönhetően jóval tovább tartó szabadesést tesz lehetővé. Így egy idő után a kalandorok elérik azt a végsebességet, mely után már nincs gyorsulás. A bázisugrásnál azonban még e végső sebesség elérése előtt kell az ejtőernyőt kinyitni, hiszen a talajszint sokkal közelebb van, nincs idő kivárni a végső sebességet. A sport éppen azt teszi próbára, hogy a vészesen közelgő becsapódáshoz minél közelebb, minél nagyobb sebességnél, az ugrás után minél később nyíljon az ernyő.

Angyal-vízesés, a világ legmagasabb vízesése, Venezuela
flickr.com/inti
El Capitan, Yosemite Nemzeti Park, Egyesült Államok
Wikipedia
Asztal-hegy, Dél-Afrika, Fokváros
flickr.com/darkroomillusions
Thor hegy, Kanada, Baffin-sziget
Wikipedia
Trango tornyok, Pakisztán, Gilgit-Baltistan
flickr.com/mariachily
Troll fal, Norvégia, Romsdalen völgy
Wikipedia
Eiger, Svájc, Alpok
flickr/Ai@ace
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.