Végleg elutasította az ausztrál legfelsőbb bíróság a vezető dohánygyárak fellebbezését a világ legszigorúbb dohányzásellenes törvényével kapcsolatban, amelynek értelmében Ausztráliában decembertől csak egyendobozokban lehet majd cigarettát árusítani. A csomagoláson nem lehetnek logók, színek és dizájnelemek sem.
Az új dobozok színe egységesen olívazöld lesz, és a dohányzás veszélyeire figyelmeztető feliratok, valamint elrettentő, rákos szájakat, beteg gyerekeket, vak szemeket mutató képek lesznek rajtuk. A kormány reményei szerint ezzel az intézkedéssel sikerül a dohányzást a lehető legkevésbé vonzóvá tenni.
A törvény ellen fellebbező dohánygyárak – a British American Tobacco, a Philip Morris International, az Imperial Tobacco és Japan Tobacco International – attól tartanak, hogy a jogszabály globális precedenst teremthet, és több milliárd dolláros kárt okozhat a cégeknek, ezért a szellemi tulajdonhoz fűződő jogokra és a márkáknak okozott anyagi kárra hivatkozva megtámadták a jogszabályt.
A dohánygyárak érvelése szerint a tavaly elfogadott törvény ellentmond az ausztrál alkotmánynak, mivel az állam jogtalan előnyhöz jut azzal, hogy a cigarettadobozokon saját üzenetét közvetítheti anélkül, hogy ezért bármilyen kompenzációt nyújtana a gyártóknak. A sydney-i legfelsőbb bíróság azonban elutasította érvelésüket, a jogszabályt az alkotmány szövegével összhangban lévőnek ítélte, és a perköltségek megfizetésére ítélte a fellebbező vállalatokat.
Ausztráliában évente 15 ezer ember hal meg a dohányzással összefüggő betegségekben, ami az ellátással és munkaerő-kieséssel együtt körülbelül 31,5 milliárd dollárjába kerül az államnak.
Az ország régóta élen jár a dohányzás elleni küzdelemben. A reklámokra és az értékesítésre vonatkozó, korábban bevezetett szigorú szabályok eredményesnek bizonyulnak, statisztikák szerint mostanra az ország férfi lakosainak mindössze 16, női lakosainak 14 százaléka gyújt csak rá rendszeresen, míg 1983-ban még 40, illetve 32 százalék volt ez az arány.