Katasztrófa turizmus? Extrém sport? Mindkettőt megtalálja a latin drogháborúk kereszttüzében. Vagy a Külügyminisztérium figyelmeztető listáján.
Leégett a bőre? Elromlik a nyaralás. Nem működik a GPS? Tévelygésre pazarolja az óráit. Gyomron lövik Hondurasban? Elromlik a jókedélye.
Mindenre van megoldás, sőt, előrelátó utazóként inkább megelőzés: naptej, térkép, golyóálló mellény – de az utóbbi csak részben véd, ezért a legjobb, ha anyaországa külügyminisztériumának honlapját böngészi, mielőtt átutalja a szállásdíjat, mely magába foglalja a kontinentális reggelit, a sírkövet és a 200 leütésig terjedő aranyfüstös epigrammát.
A BBC Travel a napokban azzal foglalkozott, hogy három kiemelten erőszakos országban – El Salvadorban, Hondurasban és Guatemalában – milyen veszélyek leselkednek a turistákra. A cikk felveti a kérdést, hogy miért nem bocsát ki például az Egyesült Államok karakánabb figyelmeztetést polgárainak, akik esetleg e három országba utaznának. A Brookings Intézet egyik biztonságpolitikai szakértőjét idézve azzal magyarázzák a nyugodt viselkedést, hogy ezekben az országokban ugyan igen magas az erőszakos halálok száma, de inkább a rossz kapcsolatokat ápoló mókusőrsök között folynak a machetés disputák, semmint civilek és drogcsapatok között. A turista ezért nyugodtan túrázzon, csak ne vegyen részt utcai leszámolásokban. Vagy vegyen, de nagyon kötöttek a szabályok és rossz a hangulat is.
Sokkal nagyobb óvatosságra inti a bátrak hazája azon legbátrabb polgárait, akik Mexikóba, Peruba, vagy Kolumbiába mennének. Az előbbi az 1990-es évek óta az Amerikába irányuló drogkereskedelem transzferországa, mivel a karibi térségben a tengeri ösvényeket felszámolták (többnyire). A másik két latin ország pedig éllovas kokain gyártók, jó kapcsolatot ápolnak az USA-beli vevőkkel, és legalább ilyen rossz kapcsolatot az őket korlátozni kívánó amerikai erőszakszervezetekkel. Ezért elő-előfordulhat, hogy az érvelés mellé egy-egy túszt is ejtenek.
A Magyar Állam Külügyminisztériuma termetes listát bocsát a magyar kalandorok használatára. Kövérlászlói negédesen diplomatikus címet adva „Nem javasolt, valamint fokozott biztonsági kockázatot rejtő utazási célországok és térségeknek” hívja a lista tagjait – jó sok országba nem javasolják az utazást.
A lista és az egyes országokra kiterjedő összefoglalók pontosak, kényelmesek jól használhatóak. Egyetlen hibájuk, hogy átlagos felhasználóként nehéz megtalálni őket a honlapon, de az oldal kereső optimalizálása erős, google böngészéssel gyorsan megtaláljuk a jótanácsokat
A kerülendő utazási célpontok két listában sorakoznak. Az első, amit „utazásra nem javasolnak” tartalmazza Ruandát, Irakot és Szíriát is, de megtaláljuk a listán Olaszország L’Aquilát városát is. Hogy miért, az nem derül ki, mivel az országonként összeállított részletes tájékoztatóban nem szerepel sem a város neve, sem az indok. De általában féltenek bennünket a terrorizmustól, mivel Olaszország részt vett a közel-keleti vállalkozásokban. Magyarország is, az Egyesült Államok is, így nem teljesen világos, miért került Dante népe a klubba, ahová nem tartoznánk.
Honduras, El Salvador és Guatemala már a következő „fokozott biztonsági kockázatot jelentő” országok és vidékek között jelenik meg - ugyanitt Izrael ésTörökország. Az Izraelre vonatkozó besorolást, mely az ország egész területére vonatkozik, a terrortámadásokkal indokolják. Ezt inkább a világi és sűrűn látogatott központokra tartja érvényesnek a Külügyminisztérium, míg „a keresztény, zsidó és muzulmán szenthelyek többsége látogathatóak”, vagyis az ország turizmusának legmotiválóbb értékei érintetlenek.
Honduras „a legutóbbi időkben az illegális kábítószer- és fegyverkereskedelem, illetve a szervezett bűnözés okozta erőszak és bűncselekmények a legfőbb akadályai annak, hogy biztonságosabb körülmények között folytatható legyen az ország felkeresése a csoportos, illetve az egyéni turizmus számára.” Azt javasolják a minisztérium munkatársai, hogy ha már mindenképpen el szeretnénk utazni a közép-amerikai földhídra, akkor csoportosan tegyük, és lehetőleg ne menjünk az országon belül bárhová. Az utóbbit – a pontosan kerülendő vidékeket – nem sorolják.