Plázs hvg.hu 2012. május. 31. 12:34

Infografika: milyen vércukormérőt vegyünk?

Az eszköz vércseppigénye, a mérési idő, valamint a készülék mérete és kezelhetőségének egyszerűsége mellett a legalapvetőbb elvárás az otthon használatos vércukormérőkkel szemben a mérés pontossága

Tíz, de akár öt évvel ezelőtt is elképzelhetetlen volt, hogy a cukorbetegek az otthoni önellenőrzés során a ma használatos készülékekhez szükséges vérmennyiségből, ennyire pontos és megbízható adatokat kapjanak – mondta Hosszúfalusi Nóra, diabetológus.

flickr.com/flowpr

A minél tökéletesebb anyagcsere-egyensúly eléréséhez fontos, hogy a cukorbetegek naponta többször, akár négyszer-hatszor is ellenőrizzék vércukorszintjüket. A megfelelő mennyiségű és pontos adat ismeretében ugyanis hatékonyabban kezelhető a betegség, a szövődmények kockázata pedig csökkenthető. Ebben segítik a betegeket a könnyen kezelhető eszközök. A mai készülékek nemcsak a pontos méréssel járulhatnak hozzá a kívánatos anyagcsere-állapot eléréséhez, hanem segítséget nyújthatnak az eredmények értékelésében is.

Az otthoni vércukormérés forradalmian megújult az elmúlt években, a fejlődés mértékét leginkább a mobiltelefonok piacán megfigyelhető újításokkal lehet összevetni. Míg alig öt éve 5-10 mikroliter volt a minimális vérmennyiség, amely még pontos mérést biztosított a betegnek, ma a jobb készülékek esetében ehhez csupán 0,6-0,8 mikroliter vér szükséges. A mérési idő, amely azt jelzi, hogy mennyi idő telik el a vérminta készülékbe juttatásától az eredmény leolvasásáig, szintén harmadára (körülbelül 5 másodpercre) csökkent a fejlesztéseknek köszönhetően. Pontosság tekintetében is óriási az előrelépés, hiszen ma már van olyan készülék, amely klinikai laboratóriumi pontosságú vércukormérést tesz lehetővé az otthoni önellenőrzés során.

A diabetológus szerint a készülék kiválasztásakor érdemes odafigyelni arra is, hogy az aktuálisan használt reagenscsík kódjának beállítása kézzel, vagy (jobb esetben) automatikusan történik, és, hogy hány mért adatot képes tárolni a rendszer. Ugyancsak általános szempontnak tekinthető a készülék mérete (minél kisebb helyen férjen el), valamint a gyengébben látók számára a minél nagyobb kijelző, amely megkönnyíti a leolvasást. Az újabb vércukormérők további jó tulajdonsága a régebbi modellekhez képest, hogy hidegben és kánikula idején is végezhető velük pontos mérés, míg korábban csak szobahőmérsékleten működtek megfelelően.

Kényelem és biztonság szempontjából is fontos továbbá, hogy az eszköz minden eseményt hanggal jelezzen, és a vérrel történő érintkezés elkerülése érdekében csík-kidobó funkcióval bírjon, tehát a csíkot érintés nélkül távolíthassuk el a készülékből.