Előrelépést hozhat a magyar rákkutatásban az állatház
Az öregedéskutatásban, rákkutatásban és autoimmun betegségek kezelése terén is jelentős előrelépést hozhat az a nemzetközi térségben is egyedülálló állatház, amelyet május 30-án adtak át a Pécsi Tudományegyetemen.
Az úgynevezett Transzgén/SPF állatház elengedhetetlen a magas szintű biotechnológiai kutatásokhoz. A horvát-magyar együttműködés révén a régió legkorszerűbb kutatóközpontja jön létre Pécsett és Eszéken.
Az állatkísérletek fontos szerepet játszanak a modern orvostudomány fejlődésében, az állatokat azonban megfelelő körülmények között kell tartani. Egyrészt világszerte egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek arra, hogy minél jobb, minél humánusabb életkörülményeket biztosítsanak számukra, másrészt olyan különleges tisztaságú létesítményekre van szükség, amelyek révén kórokozóktól mentes környezetben hajthatóak végre a kísérletek, hiszen csak így lehetnek biztosak abban, hogy az eredmény külső behatásoktól mentesen született.
Ezeknek az elvárásoknak felel meg maximálisan a most átadott állatház, amelyben kis méretű rágcsálók, elsősorban fehér egerek kapnak majd helyet. A patogén mentes létesítmények (angol rövidítéssel „SPF”) önmagukban is meglehetősen ritkák, ám a Pécsett épülő állatház ennél is magasabb elvárásoknak felel majd meg, miután alkalmas transzgenikus állatok létrehozására is. A pécsi állatház így nem csak Magyarországon, hanem a tágabb régióban is egyedülálló lesz.