Plázs hvg.hu 2012. május. 29. 14:20

Az ékszer, ami tűzben született

Tíz éve nyílt meg az első budapesti Freywille üzlet: ezt ünnepelte a cég az egykori Párisi Nagyáruház Lotz termében tartott beszélgetős esten május 24-én.

Még mindig nem mentek ki a divatból a tűzzománc ékszerek. Sőt. A nemesfémekkel – arany, ezüst – és esetenként drágakövekkel kombinált tűzzománc gyűrűk, nyakláncok és fülbevalók híres művészek - mint Claude Monet vagy Gustav Klimt - által ihletett motívumokkal hozták meg a világsikert az osztrák Freywille-nek. A cég tíz éve a Régiposta utcában nyitotta meg első magyarországi üzletét, amit később két újabb bolt követett: az akkori Ferihegyi Reptéren és az Andrássy úton.

Hogy mi az üzleti siker titka, hogyan lehet felépíteni és felfuttani egy ékszercéget, arra Friedrich Wille adta meg a választ a budapesti sajtóeseményen. „Üzeneteket próbálunk megfogalmazni az ékszerekkel. Ha nap mint nap elönti valami jó érzés az embereket, amikor ránéznek az ékszereikre, akkor ez működik” - így Wille. A mostani irány, a modern vonal - az új kollekciót, a Spririt of Africát napsütés, az arany, a homok, az állatminták és a meleg földszínek ihlették -, harminc éve a művészeti igazgató, Simone Gruenberger-Wille (ma Friedrich Wille felesége) ötlete volt.

Az első kollekció az impresszionosta festő, Claude Monet késői munkásságát idézi: lágy, pasztellszínek, elmosodó motívumok és vonalak. Az osztrák Friedensreich Hundertwasser és Gustav Klimt is önálló kollekciót ihletett, ahogy a cseh művész, Alphonse Mucha is. Így kerültek a karkötőkre, gyűrűkre, medálokra ornamentikus elemek, indák és lágyan kanyargó vonalak, vagy épp harsány színekből összeálló foltok, nonfiguratív minták.  

A tűzzománc ékszereket árusító manufaktúrát Michaela Frey hívta életre Bécsben, 1951-ben. A kis üzlet kézzel készített termékei akkor lettek igazán népszerűek, amikor a vállalatnál akkor már tíz éve ügyvédként dolgozó Friedrich Wille betársult, és létrejött a ma is ismert brand. Amikor Michaela 1980-ban meghalt, Wille megvette az egész céget, és kezdetét vette egy erőteljes profilváltás, a művészet - közvetve a szépség iránti rajongás - és az ékszerkészítés szimbiózisa. Mára világszerte 86 bolt működik, 500 alkalmazottal.

handout

A míves tűzzománc ékszerek egyébként nem olcsók, egy gyűrű körülbelül 75 ezer forinttól indul (a fehérarany jóval drágább.) Nem mindennapi viseletre készülnek, kevésbé strapabírók, mint az egyszerű nemesfémből készült darabok, ezért érdemes odafigyelni rájuk.

És hogy hogy készülnek a tűzzománc ékszerek? „Először az üvegporból és ásványokból álló tűzzománcot 800 fokon megolvasztják, majd 4 rétegben felviszik egy fém alapra. Ez minden felhasznált színnél külön procedúra, és az egyes darabok általában 12-20 színből állnak. A kész berakást ezután aranyporral vonják be, majd belehelyezik egy 24 karátos arannyal vont, bronz foglalatba. ” - olvasható a vanity.hu-n.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?