Plázs Lukács Andrea 2012. május. 21. 19:45

Focimezkritika Tereskovával az Eb-re - második félidő

Nem volt osztatlan sikere az első félidős mezmustránknak. Nem nagy baj, nem is focimániásoknak készítettük. Íme, a következő nyolc Eb-s (jel)mez Tereskova és a hvg.hu női, nem szakértő szemével.

Nem is csűrjük-csavarjuk a szombati Bayern München-sokk után a dolgot, az első fordulóból amúgy is kiderült, hogy az angolok jól öltözöttek a pályán, a másodikból pedig az fog, hogy a németek sem olyan rosszak, de ne szaladjunk előre, ábécé-sorrend L-től U-ig.

Lengyelország

UKSoccerShop

Mindkét mezmustránk jól kezdődik, a lengyel főmez szerencséje, hogy fehér, szűkített, a mellkasra pedig egy nagy formátumú piros téglalap került, ami Tereskovának azért tetszik, amiért például a japán zászló is: „festményként is csodálatosan mutatna a nappalimban”. A Nike - mint már megmondtuk pénteken - jobban ért a geometrikus trendhez, tudják hogyan és hova kell dobálni az idomokat, és a logók, plecsnik kompozíciójával is a harmóniára törekedtnek, bár elég lenne belőlük kettő is, így díszítősor hatását kelti. Gyanús, hogy rendező államként kötelező viselniük az Euro 2012-es emblémát. A lengyel mez mutatós, kivételesen a váltódressz a csúnyább, de az is csak a focistapiros összkép miatt.

Németország

UKSoccerShop

Ez pedig a focistazöld miatt. Náluk is a váltómez az, ami fölött nem tudunk napirendre térni, elvonja a figyelmet a főmezről, melyet az Adidas megint ellátott néhány csíkkal, de kivételesen visszafogottabban (nem úgy, mint a görög és a dán mez esetében), három átlós vonallal oldották meg a trikolor követelményeit: az alapszín fehér, két logó jobb és bal oldalt, szimmetrikusan. Dánke. Ha Paul, a polip helyett szükség van megbízható jósra, mi vállaljuk azt feleannyi nyilvánosságért, akár focistazöld melltartóban.

Olaszország

UKSoccerShop

Szerencsére az olaszok mezdizájnerei nem hagyják, hogy csak a kilencvenedik perc végére élvezzük a legjobb focistapasik örökös címét hordozó olasz nemzeti válogatott futballjátékát – amikor is heves mozdulattal eltávolítják felsőtestükről a pólót. Eleve lehetetlen lenne az olaszoknak rosszul öltözni, gondolnánk, de a divatdiktátor franciák (illetve a Nike) is tudtak csalódást okozni. A Puma jelen esetben azonban nem tudott túljárni a trendérzékeny népség eszén, a fődressz Tereskova szerint takaros, attól tartok, hogy golyózik a szemünk a sok focisatszíntől és csak azért nem méltatjuk már ezt a színt. A fehér váltómez a kék „mellvérttel” mindenesetre jól sikerült. Ami itt nem látszik: a zoknin is lesz egy keskeny kék szegély, ami dicséretes.

Oroszország

UKSoccerShop

Nincsenek szavak. Focistapiros telibe, egy srég bikolor vonallal áthúzva. „Mint a vidéki szépségkirálynők szalagja” – így Tereskova. Az oroszok jártak a legrosszabbul az Adidas csíkmániájával, mert persze válltetőn is visszaköszön a hármas védjegy, oda fért csak el a márkajelzés. A keresztpánt valamely oknál fogva megszakad lent is, fent is, így ahhoz a bothoz is hasonlítható, melyet sötétbarna, gyöngyházas csillogású harisnyában dobálnak a lányok a július 4-én egy észak-amerikai porfészekben. A váltómez: ugyanaz fehérben. Legalább slim.

Portugália

UKSoccerShop

A Nike vigyáz a renoméjára, a portugálok főmezén is látszik ez, a focistapiros, focistazöld nyak- és ujjszegélyekkel való visszafogott kombinációját Tereskova ahhoz a brazil zöld-sárga egyveleghez hasonlítja, melyet a hip-hop előadók is előszeretettel húznak már színpadra. Ez ötletet ad a provokáló-művésznőnek is a következő koncertjére. A váltómez fölött jó lenne elsiklani: a színeket valamiért átkombinálták, és egy négyzethálót kreáltak a portugálok pólójára, ami így négy részre osztja a felsőtestüket. Ezen strigulázzák majd a sárga lapot?

Spanyolország

UKSoccerShop

Rájöttünk mostanra, hogy az Adidasnak valami baja lehet a focival vagy a focistákkal, vagy a nőkkel, akik szeretnének focit nézni. A spanyol főmez focistapirosára kontráz a váltómez enciánkékje, Tereskova egyre elkeseredettebben mustrál: „miért kell ebből a szimpatikus dél-európai népből lúzer utcagyerekeket fazonírozni?”. Az átlós, vastag, halványodó fekete ívről, és a rajta éktelenkedő plecsniről, mit mondhatnánk…szép? Nem.

Svédország

UKSoccerShop

Már a dánoknál előrebocsátottuk: a szomszédjuk sem lesz jobb. Íme, egy sárga az Umbro szitájából, hosszanti szálkákkal, váltómezen a suttyó szépségkirálynők szalagjával. Tudjuk, nemzeti büszkeség, de önszántából hány férfi húzna lobogó, fényes hatású fullsárga pólót a testére? Kezeket fel! Egy sem. Na, ugye.

Ukrajna

UKSoccerShop
A tornákat rendező nemzetekben az a jó, hogy presztízskérdés eljutni legalább a negyeddöntőig, a baj, hogy így nem csak a lengyeleket, de az ukránokat is sokáig meg kell tűrnünk a képernyőn. Nem tudni, hogy az Umbro (a svédek ellátója), vagy az Adidas pillantotta-e meg először a sárgát a palettán, de mindkét márka tervezője valami pszichedelikus szer hatása alatt lehetett, amikor megnyomta a színkeverő gép indítógombját. Tereskova odáig merészkedett, hogy ez az a Suzuki-sárga, amit rendes autó nem enged meg magának. Az ukránoknál még tetézik a látványt: van rajta mellrészen egy fogaskerékkel díszített csík, benne vízjeles effekttel a cirádás címer, fölötte középen az Adidas-logó, megint mellette az Eb-s jelzés. Az utolsókból nem lesznek elsők, az utolsókból utolsók lesznek.
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.