Dobjuk el a hírlapot. Ne féjszbukozzunk. Ne mossunk autót. Induljunk hiperaktív lustálkodásra. Aki fejest ugrik a hosszú hétvégébe, bizonyára azon kapja magát a munka ünnepén, hogy a négy nap mint a tavaszi szellő tovalibbent, és az elmúlt lehetőség az eljövendő nyári sirokkóval együtt elviselhetetlenül nyomasztja. Több meteorológiai giccs nem jut eszünkbe, ezért íme, a négynapos hosszú hétvégére ajánlott, az ország jelentős területére érvényes programajánló.
Körút lesz, óramutató járásával ellentétes irányban. Budapestről indulunk, oda is érkezünk. Négy nap vidéken, és megújulunk, mint a természet. Persze a május elseje egy időben nyárköszöntő vidéki és kapitalistapüfölő urbánus ünnep, ezért keddig visszasietünk, hogy még egy virsli-sörre beugorjunk a Tabánba. Cirkumveniálunk, mint a népmesei hősök.
Április 28., Balaton, fűillat, csobbanás és Villány
A tiszavirágzáskor kirajzó kérészekhez tudnánk hasonlítani a majáliskor elszaporodó borprogramokat. Túlságosan is sok a részvételünkre méltó rendezvény, ezért önkényesen és igazságtalanul csak olyan programot ajánlunk, ami az utunkba esik.
Ez most a Szent György-hegyi Napok lesz, Hegymagason. A 300 fős település, igazi félrevonulós vidék, ahol a városi kényelem és a vidéki idill is fellelhető a legközhelyesebb és ezért legélvezetesebb formájában: látkép balatoni kék folttal, zöld lomberdőből kiugró sziklafallal, több tízezer hektáros nemzeti parkkal. Ismerjük a helyet, még ha nem is jártunk itt korábban: gyorsan elérhető, vidéki nyugiba csomagolt városi kényelem. Amikor pénteken már tűkön ülünk, hogy elszabaduljunk, akkor pont az jár a fejünkben, hogy egy-két óra alatt megérkezünk ide, a fűillatba.
Érdemes péntek este elindulni, így szombat reggel tücsökciripelésre ébredhetünk. Ha este a 71-es úton a Balaton északi partján tapossuk a gázt (amit persze nem taposunk nagyon, részben mert szabálytalan, részben mert bal kéz felé a Balatont csodáljuk meg), Révfülöpnél megállhatunk egy gyors csobbanásra a Magyar Tengerben. Majd tovább, Szigligetnél a Badacsony felé fordulunk, és fel a hegyre. Minden bizonnyal már esti sötétségben érkezünk, a gyerek a hátsó ülésen valószínűleg már alszik.
Másnap korán kelünk, hiszen 3000 forintért csatlakozhatunk a vidéket bejáró bortúrához. Megéri, sok- és jófélét adnak, plusz egy ebédet és a csiszolt poharat, amiből kóstolunk.
Bónusz: Jókai bablevesfőző verseny Balatonfüreden április 29-én a Koloska-völgyben.
Mire jó a májusfa?
Ne borozzunk be nagyon, mert utazunk tovább, dél felé. Villányban nem ér túl nagy meglepetés, ihatunk bort, kóstoltató-termelő-mesterember- nagyágyú borász jócskán akad erre.Egyébként is már javában tart nyított pincékkel a Villányi Borzsongás az Ördögszántotta hegytől a főutcáig. Nem is megyünk bele a részletekbe, inkább gyorsan a májusfára koncentrálunk. Így működik: a romantikusan szellemes legényember azon töri a saját vagy bárki más fejét, vajon minek örülne a legjobban hódítása célpontja. Ráeszmél: a fiatal nők nem a kedves szavakat várják, nem is a kényeztető édességeket miközben karcsúságukat dícsérik, hanem egy bazinagy, mindenféle iparművészeti funkciótól mentes farudat. Frusztrált pubertásuk szimbólumát, aminek a tetejére keresztben egy sok küllős fakereket barkácsolnak, végül égnek meresztik a célszemély háza előtt egyetlen éjszaka alatt. Másnap kidöntik, illetve - szaknyelven - kitáncoltatják.
Érdemes megnézni, akár részt venni benne, hiszen mint minden rusztikus hagyomány, még bennünk, a városlakóban is felidézi az ősi reflexeket. Budapestről nézve nehezünkre esik elhinni, hogy ez lehetséges. Pedig előcsalogatja a városi puhányokból is a történelem előtti hangulatot.
Április 29. Tiszántúl, sajt, túró
Másnap kelet felé vonulunk tovább, átkelünk a Dunán, Tiszán, nem állunk meg senki kedvéért egészen Gyomaendrődig és a sajt- és túrófesztiválig. Nem akármilyen fesztivál ez, hanem nemzetközi, és ráadásul a 14. A Körösök torkolatánál 1982-ig a katolikus Gyoma és a református Endrőd önálló életet élt, de azóta sem a városiasodás jelképe. Nem is ezért jöttünk, hanem azért, hogy kóstoljunk. A vásártéren sok tucat kiállítótól kapunk sajtot, túrót, mézet, na és persze még mit? Bort is.
Ne rohanjunk el, ha jóllaktunk. Kerestetik a keletmagyar Ben Hur. 50 fogatos lovasverseny indul az első Körös Kupa Regionális Versenyen, ahol ugyan a pengékkel megvadított kerékagy tiltott eszköz, a verseny békés, de megtanultuk a 11 Oscart nyert filmből, hogy az igazi bajnok szívvel hajtja lovait, nem korbáccsal.
Április 30. Végvárakon: Eger, Noszvaj, Visegrád
Észak felé folytatjuk az utunkat, 11 óránál találjuk Noszvajt, ahol már 10-től Eger-vidéki bort mérnek. Mivel eddig is mindenki borban kívánt megfürdetni minket, ezért félredobjuk az alkoholhigiéniát és ajánlunk valami mást. Ha ki tudjuk mondani a magyar topográfia legösszetettebb szavát, akkor kérjünk útbaigazítást Síkfőkúti Tóréthez. Kemencés kenyérlángost kapunk, vagyis nem olajban sütik, hanem – ahogy neve is utal rá – nyílt lángon. Házi sajttal, tejföllel, kolbásszal, sonkával, szalonnával, hagymával, persze nem kell mind egyszerre. A Bodnár vendégházban 11.00 órától friss kenyérrel várnak.
A fenti ígéret nyomán e sorok szerzője rendkívül megéhezett, ezért megszakítjuk a tanácsadást ebédeléssel. Mivel a Gasztro alrovat szerint a legközelebbi autentikus lángos, már-már leküzdhetetlen vágyunk tárgya, az ebédszünetet meghaladó távolságra található, csak a sarokra megyünk egy melegszendvicsért.
Visszajöttünk, és a jótékony étkezés újabb ötleteket termett. Azt javasoljuk, záródjék a főváros körül alkotott gyűrűnk Visegrádnál, ahol Mátyás Király Napját ünneplik. A metsző elméjű reneszánsz monarcha ismét túljárt a gyevi bíró eszén, merthogy az egy nap négy napig tart. A Tudomány rovat szerint ez a nyári meleg hatása, akárcsak a hosszabb nappalok: hőtágulás.
Ha bármi egyebet feladtunk a hosszú hétvégén, Visegrádot semmiképpen. A Dunakanyar, a Visegrád-Nagymaros hajóállomás, a Pilis és a Börzsöny dunamenti randevúja, a Hunyadiak iránti őszinte tiszteletünk, amit egy erős és kulturált reneszánsz Magyarország iránt már kisiskolás korunk óta belénk neveltek, itt ébredhet újra. Felidézhetjük a nyolcvanas évek mesefilmjeinek, osztálykirándulásainak, tábortüzeinek hangulatát. A retro nosztalgiának a Furrrfangos Mátyás király korhangulata ad különleges ízt, az egyetlen időszak, amiről azt tanultuk, hogy utolértük Európát, tartós négy évtizedre. Ugyan nem a Corvin könyvtárat telepítik a szabad ég alá, hanem lovagi torna, sólyomröptetés, és más kaszabolós hagyománysportok láthatóak, de ezeket ritkán élvezhetjük élőadásban, kár kihagyni. A játékszellem amúgy is mindannyiunkban ott nyugszik, nem is olyan mélyen. Ki ne szeretne időutazni? Igazi gyerekprogram nem csak kölyköknek. 26 éves korig 1250 forint, felette 1800 forint a belépő.
Ha nem vágyunk Mars mesterségeire, menjünk le a Dunához és békésen hajigáljunk kacsakövet. Május elsejére tekintettel egy pályázatot is hirdetünk: ha kedves olvasónk tud úgy kacsakövet dobni, hogy az internacionálé ritmusában pattog végig a folyó felszínén és ezt lefényképezi és beküldi és kisorsoljuk, jutalomból elindulhat a FutaPesten.
Eddig élmény-hipersokkig fokoztuk az országjárást, tartsunk egy kis szünetet: menjünk ki a zöldbe, képzeljük magunkat Szinyei-Merse majálisozó csoportképére. Ha nincs türelmünk füvön heverészni, akkor lassú meditatív kirándulást ajánlunk az Áprily-völgyi Rege-Termő Tanösvényen, Szentgyörgypuszta felé.
Csodaszép, és csak 2005-ben nyílt meg a kirándulók előtt, addig zárt erdészeti terület volt. 1200 méter hosszú, 10 éves kortól ajánlják az erdészek. „Vízesések, búvópatakok, szédítő mélységek és ámulatba ejtő magas sziklák tárulnak az ember szeme elé, mely az arra kirándulókból gyermekkori élményeket, s a legvadregényesebb olvasmányokat csalogatják elő. Kísértet-völgy, kőszínház, vaddisznó-lakta zöldvár - ugye ezek felkeltették a te érdeklődésedet is?” Igen. Városi puhányként egyik legmeglepőbb tapasztalatunk az lesz, hogy itt olyan emlősök is élnek, akiknek több lába van mint nekünk, s mégsincs rajtuk póráz.
Május 1. Vissza a bűnös városba
Két célunk van: nosztalgiázni és lázadni, egyik sem olyannyira egyértelmű, mint amilyennek hangzik. Nem tudunk például a május elseje pogány gyökereire emlékezni, mivel az Opera – valamilyen oknál fogva – nem játssza Charles Gounod Faust feldolgozását, amelynek 5. felvonásában boszorkányok mulatnak. Mefisztó ide hívja meg Faust doktort, akinek éppen ekkor látomása támad Margitról, ezért otthagy mindenkit, hogy szerelme segítségére siessen. A jelenet, amit nem láthatunk, nem idézi fel a késő tavaszi boszorkányűzés babonáját, ami nem zárja le a Halloweennal induló téli hónapokat.
Inkább proletár mulatságot keresünk, ha nem flancolhatunk az Andrássy úton. A Fővárosi Nagycirkuszba megyünk 11.00-re, a majális epicentrumának számító Ligetbe, nincs autentikusabb helyszín. Méltatlanul alábecsült műfajt gyakorolnak a művészek. Bájos naivitással és elképesztő emberi ügyességgel suhannak, ugranak, ügyeskednek, trapézon lengenek, andalúz lovakat ülnek meg és viccelnek a fellépők. Majd jövő héten multiplexezünk, egyelőre használjuk ki, hogy a látvány itt igazi, trükk és komputergrafikától mentes. Megtudjuk, kik azok a Rastelli bohócok, láthatjuk a szakmában oly híres Saabel családot: állítólag Saabelék locska-fecske lánya nem csak látványosan, de még elegánsan mutatja be artistatudását, ergo jó csaj.
Alternativa Budán: vándorcirkusz vert sátrat a Hűvösvölgyben,pónik legelésznek a Nagyréten.
Délután elmehetünk a Tabánba, igazi retromantikára. A hagyományszerűen megrendezett majálison meghallgatjuk Török Ádám és a Mini Kelj fel, bébi! kezdetű blues-csasztuskáját, amelyben a 80-as évek nótafája arra biztatja élete párját, hogy keljen fel. A dal különlegessége, hogy ezt nem reggel énekli, amikor mások okkal biztatnák kedvesünket, hanem késő délután, 18.00-kor. A kérdés csak addig a pillanatig releváns, amíg nem csendül fel a Hideg-meleg szendvics blues a Tabánba kivonuló büfések örömére.
A munka ünnepének ezzel vége, hála Gergely pápa naptárának, jönnek a hétköznapok, amikor kipihenhetjük.