Plázs Medipress 2012. március. 30. 15:11

Cigarettafüstben gyorsabban terjed a rák

Nem elég, hogy a cigarettafüst rákot okoz, de Henry Jay Forman, a Kaliforniai Egyetem (Merced) kutatója szerint ráadásul segíti is a rákos sejtek terjedését.

Henry Jay Forman rájött, hogy a dohányfüst aktiválhatja az Src nevű enzimet, ami segíti a rákos sejtek terjedését a szervezet más részeibe. Bár a cigarettafüst a tüdőrák egyik fő okozója, a tüdőrákos betegek fele még a diagnózist követően sem mond le káros szenvedélyéről.

A kutatók, bár pontosan nem tudják, miként fokozza az áttétképzést a cigarettafüst, képesek voltak megakadályozni az enzim aktiválódását erős antioxidánsok segítségével. A kutatás részletes leírása a Free Radical Biology and Medicine című szaklap április 15-ei számában lesz olvasható.

AP

Egy másik, nemrég a Journal of Biological Chemistry című szaklapban ismertetett kutatás során Forman és kollegái a proteoszómák sejtműködésben betöltött szerepét vizsgálták. A proteoszómák felelősek a károsodott és öreg sejtek elpusztításáért. Oxidatív stressz alatt a proteoszómák gyorsabban végzik munkájukat és fokozzák a sérült sejtek kiválasztódását. A vizsgálatok során a kutatók rájöttek, hogy idősebb korban a sejtek védelméért felelős reakciók nem olyan hevesek, így a sejtek gyakran elpusztulnak vagy elfajulnak. Ez a felfedezés segíthet jobban megérteni az Alzheimer-kórhoz hasonló időskori problémákat.