Így gyógyítanak lökéshullámmal
Az úgynevezett lökéshullámot ma már korántsem csak a vesekövek ellen vetik be, az utóbbi években a fájdalomterápia alapvető eszköze lett.
A mozgásszervi fájdalomnak több oka lehet, kialakulásához éppúgy hozzájárulhat a mozgásszegény életmód, a rossz testtartás, mint a megerőltető fizikai munka, a sérülés, egy rossz mozdulat vagy akár a tartós stressz. Az állandósult fájdalom, a porckopás mögött az úgynevezett triggerpontok – lumbago vagy sportbaleset miatt tartósan megvastagodott és megrövidült izmok – is meghúzódhatnak.
A lökéshullám nem más, mint egy nagy energiájú, hallható hullám, amelyet a gyógyászatban először a vesekő zúzásához használtak fel. A mesterségesen létrehozott hullámokat azonban már más területeken is hasznosítják. Miután ugyanis áthatol a test felszínén – az orvos egy gél felvitele után a megfelelő kezelőfejjel a kijelölt helyre juttatja a hullámot – beindítja a test öngyógyító mechanizmusait, élénkíti a vérkeringést és az anyagcserét. Ezáltal a kezelések nem csak a fájdalmat csökkentik, de a valódi okot szüntetik meg a sérült szövetek fokozatos regenerálásával. A terápia eredményessége már néhány kezelés után érezhető, de a teljes kúrához 2-6 kezelésre is szükség lehet.
A lökéshullám terápiát eredményesen alkalmazzák háti- és nyaki feszültség, gerinc eredetű fájdalmak, tépd-, csípő-, könyökfájdalmak, vállba-, karba sugárzó fájdalmak, meszes váll, sportsérülés esetén, de beválhat sarki és talpi eredetű panaszok, sőt, a szédülés, fejfájás, fülzúgás bizonyos formáinál is.
"A betegek nagy része már egy-két kezelés után is enyhülésről, vagy akár a teljes fájdalommentességről számol be, miközben a kiváltó ok is gyógyul. A kezelés óriási előnye, hogy gyógyszermentes" – magyarázza Pál Mónika reumatológus. Hozzátéve: minimális mellékhatásokkal, mint kis kipirosodással, duzzanattal lehet számolni, néhányan kissé fájdalmasnak is találhatják a lökéshullámot, de az eredmények ezekben az esetekben is meggyőzőek.