Amerikai kutatók megfejtették a férfiak kopaszodásának biológiai okát, jelentősen növelve ezzel egy olyan kezelés kidolgozásának a reményét, amely képes lesz megállítani, vagy akár visszafordítani a retteget folyamatot.
A Science Translational Medicine című folyóiratban közölt tanulmány szerzőinek sikerült azonosítaniuk azt a fehérjét, amely kulcsszerepet játszik a kopaszodás beindításában. A férfiak többségénél nagyjából a negyvenes éveik környékén indul be a folyamat, és mire elérik a hetven éves kort, körülbelül 80 százalékuk küzd már bizonyos szintű hajveszteséggel.
A kopaszodásban jelentős szerepet játszik a tesztoszteron nevű férfi nemi hormon, illetve a genetikai tényezők. Ezek hatására a hajtüsző zsugorodni kezd, mígnem olyan apróvá válik, hogy láthatatlan lesz. A Pennsylvania Egyetem kutatói kopasz férfiak és laboratóriumban kitenyésztett egerek vizsgálatai révén figyelték meg, hogy mely gének "aktivizálódása" előzi meg a folyamat beindulását.
A szakemberek a prosztaglandin D szintézis nevű kulcsfontosságú fehérje megemelkedett szintjét fedezték fel a fejbőr kopasz részein található hajtüszők sejtjeiben, míg az "ép" területeken nem tapasztaltak elváltozást. Az adott fehérjéből nagy mennyiséggel rendelkező egerek teljesen megkopaszodtak a tanulmány során, míg a fehérje megemelkedett szintjének hatására a beültetett emberi haj növekedése is leállt - olvasható a BBC brit közszolgálati médium internetes oldalán.
"Kimutattuk, hogy a férfiak kopasz fejterületén megemelkedett volt a prosztaglandin fehérje szint, és ez gátolta a hajnövekedést" - mondta az egyetem bőrgyógyászati tanszékén dolgozó George Cotsarelis, a tanulmány vezetője. - Megtaláltuk tehát a célpontot, amelyre a kezelésnek irányulni kell". A szakember rámutatott: a következő lépés azon vegyületek felkutatása lesz, amelyek hatással vannak erre a fehérjére. A kutatóknak továbbá azt is ki kell deríteniük, hogy a fehérje blokkolásával visszafordítható, vagy csupán megelőzhető-e a kopaszodás.
Mint hangsúlyozták: számos olyan készítmény létezik, amely kifejezetten ezt a fehérjét célozza, és néhány közülük már klinikai tesztelés alatt áll. A kutatók szerint van esély arra, hogy sikerül kifejleszteni egy olyan kezelést, amely a fejbőrön alkalmazva képes lesz megakadályozni a kopaszodást, és talán a haj újra-növekedését is elősegíti.