2012. március. 20. 10:09 Medipress Utolsó frissítés: 2012. március. 20. 10:04 Plázs

Milyen betegségekről árulkodik a szemünk?

Egy álmatlan éjszaka vagy klóros vizű uszoda után általában egyértelmű, mi a baj a szemünkkel. Néha azonban előfordulhat, hogy a megszokottnak tűnő rendellenesség valamilyen súlyosabb betegségre utal. Azt vesszük sorra, mi okozhatja az esetleges szempanaszainkat.

Szemvörösödés

Szemeink kivörösödését vírusok és helyi fertőzés is okozhatja. Az emberek 90 százaléka által hordozott herpesz vírus is megfertőzheti a szemünket, ami gyulladást vált ki. Ha ajakherpeszünk van, érintése után feltétlenül alaposan mossunk kezet.

Ha a szemünk sötétvörössé válik, és lüktető fájdalmat érzünk elülső részén, iritisz (szivárványhártya-gyulladás) alakulhatott ki. Általában kortikoszteroid szemcseppel kezelik, de ha fertőzés alakul ki, antibiotikumra is szükség lehet. A szemfehérjén megjelenő makacs vörös foltok magas vérnyomást jelezhetnek. A magas vérnyomás következtében a vérerek kitágulnak, időnként akár ki is repednek, ez okozza a vörös foltokat.

Ha az egyik szem egyéb tünetek nélkül hirtelen kivörösödik, kötőhártya alatti bevérzésről lehet szó. Az idősek körében gyakori rendellenességet erős köhögés vagy hányás válthatja ki, vagy azokban jelentkezhet, akik hajlamosak az orrvérzésre illetve zúzódásokra.

Szemszárazság

A hormonszintek változása (menopauza) többek között a szem könnytermelését is befolyásolhatja. A panasz ellen jó módszer lehet, ha körülbelül 10 percenként 20 másodpercre lehunyjuk a szemünket. Légkondicionált irodai környezet vagy a kontaktlencse bennfelejtése is okozhat szemszárazságot.

A Sjögren-szindróma néven ismert autoimmun betegség során a szervezet saját nedvtermelő mirigyeit támadja, ami a szemek szélsőséges szárazságát okozhatja. További tünetei lehetnek a szájszárazság és az izmok kimerülése. A lassan kialakuló betegség inkább a nőket érinti, mint a férfiakat, és jellemzően 40-50 éves életkorban mutatják ki. Szaruhártya-gyulladásnál a szaruhártya szárad ki, amit az okozhat, hogy a szemünk nincs teljesen lecsukva alvás közben, nem pislogunk elég gyakran, vagy sérülés érte a szemünket.

Szemviszketes

A szemhéj bőrének irritációja (szemhéjgyulladás) és gyulladása néha pikkelyes hámlással jár együtt, ami úgy néz ki, mint a korpa, valójában azonban a szemhéj bőrének leváló pikkelyeiből áll. Bakteriális fertőzés okozhatja, de a rosaceával is összefügghet. Nincs ismert gyógymódja, kezeléséhez keverünk össze egy csipet szódabikarbónát egy pohár meleg vízzel, áztassunk bele egy vattát, és ezzel törölgessük át a szemhéjat naponta kétszer.

A szemviszketés gyakran valamilyen allergia, például az allergiás kötőhártya-gyulladás tünete lehet. Okozhatja valamilyen szezonális allergén (pollen, fűféle, fa), vagy egész évben jelen lévő allergén (penész, por vagy állatszőr). A tünetek a forrás távollétében enyhülhetnek, a szemtünetek kezelésére pedig antihisztamint vagy szteroidos orrsprayt alkalmaznak.

Színes gyűrűk a szivárványhártya körül

A szivárványhártya körül kialakuló tejfehér gyűrű a magas koleszterinszint jele lehet. A gyűrű a szaruhártyában lévő zsír lerakódása következtében alakul ki. Kezeléssel és életmódbeli változtatásokkal az állapot elmulasztható. A szem körül kialakuló rézszínű gyűrű Wilson-kórra utalhat. A ritka genetikai rendellenesség hatására túl sok réz gyülemlik fel a szervezetben. Kezelése gyógyszerrel és diétával történik, melynek során kerülni kell a magas réztartalmú élelmiszereket, például a májat, a dióféléket, a csokoládét és a gombát. Kezelés hiányában máj- és agykárosodáshoz vezethet.

Szemkönnyezés

Ha a könnycsatornák elzáródnak, a folyadék nem tud kiürülni. A pangó folyadéktól fertőzés alakulhat ki, ragacsos váladék keletkezhet a könnycsatornában, amitől könnyezni kezd a szemünk. A rendellenesség idősebb korban gyakoribb, mert a kollagén rostok összehúzódnak a könnycsatornában, és elzárják azt. Nátha is okozhatja. A szemszárazság is okozhat kellemetlen tüneteket: amikor a szemeink szárazak, ez irritánsként hat, ami könnyezést vált ki.

Csüngő szemhéj

A csüngő szemhéjat nagyméretű belső ciszta is okozhatja, ami nem feltétlenül jár fájdalommal. A jégárpa néven is ismert rendellenességet a Meibom-féle, olajos váladékot termelő mirigyek kivezető nyílásának elzáródása okozza. A meleg vizes borogatás nyugtatja a területet, és elősegíti a csatorna ürülését. A csüngő szemhéj esetenként a test más területén kialakult izom- vagy idegkárosodás jele is lehet. A cukorbetegség okozhatja a szemfenék idegeit tápláló hajszálerek károsodását. Ha viszont hirtelen jelentkezik, egy kisméretű agyi aneurizma, agydaganat vagy tüdődaganat is okozhatja, ezért azonnal forduljunk orvoshoz.

Szemfájdalom

A szem karcolódása, azaz a szaruhártya sérülése nagyon éles fájdalommal jár, és a szemhéj ösztönösen lecsukódik, hogy megóvja a szaruhártyát az éles fénytől. Az ilyen sérülések általában maguktól meggyógyulnak, de antibiotikumos szemcseppel megelőzhetjük a további fertőzések kialakulását.

A szaruhártya fekélye éles, állandó fájdalommal jár. Többnyire a kontaktlencsét viselőket érinti, de szemfertőzés következtében is kialakulhat. A károsodás elkerülése érdekében mielőbb forduljunk orvoshoz. A mélyreható fájdalom a zöldhályog egyik jele lehet, ami akkor alakul ki, amikor a szem elvezető csatornái elzáródnak. Kezelés hiányában akár vaksághoz is vezethet, de gyógyszerekkel kezelhető a rendellenesség.