Öt magatartás, amivel megelőzhető a szívbetegség
Egy új kutatásból az derül ki, hogy a fiatal felnőttkor kulcsfontosságú időszak az olyan egészséges életmódbeli szokások kialakításában, amelyekkel középkorban megelőzhető a szívbetegség.
A Circulation legfrissebb számában közzétett kutatás azt mutatta, hogy az alanyok körülbelül 44 százalékában húszas éveik elején még alacsony volt a szívbetegség kockázata, húsz évvel később azonban ugyanez az arány csak 24,5 százalék volt. Az eredmények szerint a szívbetegség alacsony középkori kockázatának eléréséhez fiatal felnőttkorban öt magatartást kell kialakítani.
„Tanulmányunk azt mutatta, hogy még azok is, akiknek családi kórtörténetében előfordult szívbetegség, képesek voltak megőrizni a szívbetegség alacsony kockázatát abban az esetben, ha fiatalon egészséges életmódot kezdtek élni” – számolt be Kiang Liu, a chicagói Northwestern Egyetem professzora. Ez is azt a megközelítést támasztja alá, hogy az életmód jelentősebb szerepet játszhat, mint a genetika.
A kutatás a Szívkoszorúér Kockázatértékelés Fiatal Felnőttekben címmel 1985-ben, 2336 személy részvételével megindított széles körű tanulmány adatain alapul. A résztvevők rendszeresen információt szolgáltatnak étrendjükről, és fizikális, valamint vérvizsgálatoknak vetik alá magukat. Az alanyok átlagéletkora a kutatás kezdetén 24 év volt, és a szakértők azt vizsgálták, követték-e a következő öt magatartás valamelyikét: a helyes testsúly megtartása, a túlzott alkoholfogyasztás és dohányzás kerülése, egészséges étrend és rendszeres testmozgás.
A kutatás kezdetén a résztvevők többsége csak kettő vagy három magatartást követett. Csupán hat százalék felelt meg az egészséges életmód mind az öt követelményének, 15 százalék viszont egynek sem. Amikor az alanyok középkorúvá váltak, a mind az öt feltételt követők 60 százalékában alacsony maradt a kardiológiai kockázat, míg azok közül, akik egyik feltételnek sem feleltek meg, mindössze 5 százalékban maradt alacsony a kockázat.
Liu szerint nagyon sok középkorú felnőtt él egészségtelen étrenden, meghízik és nem mozog. Az ilyen életmód természetesen magas vérnyomás, magas koleszterinszint és cukorbetegség kialakulásához, valamint a szív-érrendszeri kockázat megnövekedéséhez vezethet. Azok a fiatal felnőttek viszont, akik egészséges életmódot folytatnak, nem csupán szívük egészségét biztosítják. Számos kutatás bizonyítja, hogy azok, akik fiatalon alacsony szív-érrendszeri kockázattal bírtak, tovább élnek, és kevesebb egészségügyi ellátásra szorulnak idősebb korukban. Mindezt figyelembe véve a kutatók úgy vélik, mindenkinek érdemes megőriznie az alacsony kockázatot.