Kevés a sebészi kapacitás Budapesten, a kórházakba kétharmaddal több műtétre szoruló beteg érkezik, mint amennyit el tudnak látni - írja a Népszabadság.
"A fővárosban biztosan kevesebb a sebészeti kapacitás, mint amennyire a biztonságos ellátáshoz szükség lenne" - mondta a Népszabadságnak Weltner János országos sebészeti felügyelő a Népszabadságnak.
Weltner elmondta, elvben naponta 100-120 akut sebészeti panasszal érkező beteg ellátására van kapacitás a budapesti kórházakban, a mentők azonban ennél jóval több beteget visznek az intéményekbe. Gondot okoz a betegek elhelyezése a kórházi ágyak hiánya miatt, de orvosból, nővérből és műtéti teamből is kevés van, ezen pedig a kapacitások újraosztása sem segítettet.
A sürgős műtéti ellátásra szorulók tömkelege miatt csúsznak a krónikus ellátásra szorulók előre tervezett műtétei is a fővárosban: a Semmelweis Egyetem Sebészeti Klinikáján 2-3 hónapot kell várni egy sérvműtétre, bár a daganatos betegeknél már 7-14 napon belül tudnak operálni.
Gondot okozhat a jövőben Budapesten a kardiológiák hiánya is, az akut szív- és érrendszeri problémák kezelésével ugyanis a jövőben csak azok a kórházak foglalkozhatnak, ahol van lehetőség invazív kezelésre, éren belüli rögök feloldására is. Erre a fővárosban csak a Semmelweis Egyetem Sebészeti Klinikáján, az Országos Kardiológiai Intézetben, valamint a kőbányai Bajcsy-Zsilinszky Kórházban van lehetőség, a többi intézmény kardiológiai osztálya ezentúl csak belgyógyászati feladatokat végezhetne.