Plázs hvg.hu 2012. március. 02. 12:08

Vége a télnek. Mire figyeljünk?

A jó idővel a tavaszi fáradtság is megérkezhet, ám ez nem betegség, hanem tél végi hiányállapot – kezeljük is így.

Bizonyos mértékig természetes az ilyenkor jelentkező pesszimizmus, ám ha már nem csak hangulati ingadozásról van szóhanem a napi ritmusban is zavart okoz, szezonális depresszióról beszélhetünk. A szezonális depresszió gyakoribb azokban az országokban, ahol rövidebbek a nappalok, és nők körében nagyobb arányban fordul elő, mint férfiaknál. Sokszor jellemző az időseknél, és azoknál az embereknél, akik napjaikat fényben szegény, ablak nélküli környezetben töltik.

(Fotó: Kőrösparti Beatrix)

A fényhiány okolható belső biológiai óránk felborulásáért, és azért, hogy a téli időszakban csökken a melatonin és szerotonin hormonok termelődése, ezek ugyanis a kedélyállapotért és a helyes alvási ciklus kialakításáért felelősek. Nincs bizonyítva, de egyes tanulmányok szerint összefüggés fedezhető fel az alacsony D-vitamin-szint és a rosszkedv között, amely szintén a napfény hatására termelődik a bőrben.

Kiváló, és persze természetes gyógymód lehet a sport: élénkíti a vérkeringést, fokozza bizonyos hormonok – például a szerotonin – termelődését, beindítja a szervezet „fűtőberendezését”, a napfény serkenti a bőrben a D-vitamin szintézisét. Fizikai aktivitás közben javul a tápanyagok hasznosulása, gyorsabbak lesznek az anyagcsere-folyamatok, javul az alvásunk.

Sportoláskor különösen fontosak a könnyen emészthető ételek, a túl zsíros táplálékok ugyanis sokáig tartózkodnak a gyomorban, kellemetlen közérzetet, esetleg puffadást okoznak, a mozgás kellemetlenné válhat. A koffeintartalmú italok mennyiségét mérsékelni kell, nagyobb adagban fejfájást, ingerlékenységet okozhatnak, vízhajtó hatásuk miatt pedig kiszáradást idézhetnek elő. A nassolás iránti vágyat az édesség helyett csillapítsuk magvakkal, sovány tejtermékekkel, aszalt vagy friss gyümölcsökkel, turmixitallal vagy salátákkal.