2012. február. 28. 08:00 MTI Utolsó frissítés: 2012. február. 28. 08:27 Plázs

Ez segít az alvászavaros klimaxos nőknek

A változókorban lévő, alvászavarral küszködő nők számára igen gazdaságos és mellékhatások nélküli altatószert találtak brazil kutatók, a jógát.

Sok nő szenved korának előrehaladtával a klimax különböző tüneteitől, amelyek között gyakori az alvászavar. Világszerte sokféle altatótabletta kerül forgalomba, de ezek használata költséges és előfordul, hogy nincs megfelelő hatásuk, máskor pedig éppen ellenkező mellékhatások jelentkeznek.

Rui Ferreira Afonso és munkacsoportja évek óta foglalkozik a változó korban lévő nők különféle panaszainak kezelésével. A kutatók a szakirodalmat áttekintve a Menopause szakfolyóiratban leírják, hogy a jóga a nők klimaxos panaszainak mérséklésére már korábbi vizsgálatok szerint is hatásosnak tűnt. Arra vonatkozólag is voltak adatok, hogy alvászavarok javítására ugyancsak alkalmas, de nem találtak olyan megfelelően ellenőrzött tanulmányt, amelyben a változó korba kerülő nők alvászavarainak csökkentésével kapcsolatban történtek volna megfigyelések.

A brazil munkacsoport 44 menopauza utáni korban lévő 50-65 éves nőt vont be a vizsgálatba. Csak olyanok vehettek részt a tanulmányban, akik nem kaptak hormonkezelést és nem volt idült betegségük, mint a cukorbaj vagy rosszindulatú daganat. Az önként jelentkező hölgyeket véletlenszerű módon három csoportba osztották.

Az egyik csoport tagjai jógaoktató segítségével hetenként két alkalommal egy órás jóga gyakorlatot végeztek. A másik csoportba került vizsgálati alanyok ugyanannyi időt töltöttek passzív ellazítással, végül a harmadik csoport vizsgálati résztvevőinél semmiféle beavatkozás nem történt: ez volt a kontroll csoport.

A négyhónapos megfigyelés végén az derült ki, hogy a jógázók mérhetően kevesebbet szenvedtek alvászavartól, életük minősége is jelentősen javult, nem éreztek annyi stresszt, mint a másik két csoportban lévők. A jóga csökkentette a klimaxos panaszokat is. Az eredmények alapján a kutatók szerint a változó korban lévő nők rossz alvása esetén jóga gyakorlatok végzése ajánlható.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.