A tbc 30 éves kérdéseire született válasz
A Coloradói Állami Egyetem munkatársai mintegy három évtizednyi kutatómunkát követően megállapították, hogy a tbc kórokozója miként képes kivédeni az antibiotikumok hatását.
A tuberkulózis (tbc) kórokozója, a Mycobacterium tuberculosis, igen ellenálló, elpusztítása nagy nehézségekbe ütközik. A gyógyszertárakban jelenleg kapható szerek alacsony hatékonyságúak, ráadásul a baktériumokban hat hónapon belül kialakul az ellenállókészség, amelynek következménye teljes hatástalanság. Emiatt a korábbiaknál eltérő mechanizmuson alapuló gyógyszerek fejlesztése szükséges.
A Nature Chemical Biology oldalain megjelent tanulmány szerint a baktérium túlélését egy fontos funkció biztosítja. A sejtek maguk körül egy buborékot alakítanak ki, mely az antibiotikumok számára átjárhatatlan. Ennek a buroknak alapvető összetevője a mikolsav, melynek előállítása a sejten belül zajlik, és egy transzport-molekula juttatja a kórokozó felszínére. Mary Jackson professzor és munkatársai számos molekula tesztelését követően ráakadtak egy vegyületcsoportra, mely ezen transzporter gátlásán keresztül leállítja a baktérium szaporodását. A mikolsav-szállítás gátlásával évtizedek óta próbálkoztak a kutatók, mindeddig sikertelenül.
A tuberkulózis világszerte mintegy 1,5 millió ember halálát követeli évente.