2012. február. 20. 10:17 Medipress Utolsó frissítés: 2012. február. 20. 10:12 Plázs

Az aszpirin rákmegelőző hatását igazolja egy tanulmány

Az aszpirin, és más mindennapi szerek gátolhatják a daganat terjedését, ugyanis lezárhatják a daganat táplálásáért felelős kémiai útvonalakat – állítják a Peter MacCallum Rákközpont (Melbourne, Ausztrália) munkatársai.

Steven Stacker és munkatársai munkájuk során arra keresték a választ, hogy a nyirokerek – amelyek a daganatterjedés legfőbb útvonalai – minként reagálnak a daganatra. Kimutatták, hogy az aszpirin csökkenti a nyirokerek tágulatát, ily módon csökkentve a daganatos szétterjedés esélyét. Korábban voltak arra mutató jelek, hogy az aszpirin, és más nem-szteroid típusú gyulladásgátlók megakadályozzák az áttétek kialakulását, azonban ennek okát idáig nem sikerült tisztázni.

A Cancer Cell oldalain megjelent vizsgálat egy gén részvételére mutat rá, amely a kapcsolatot jelentheti a daganat növekedése, illetve azon sejten belüli jelátviteli folyamat között, amely a gyulladásért, illetve a nyirokerek tágulatáért felelős. A felfedezés új, hatásosabb gyógyszerek fejlesztését vonhatja maga után.

A Lancet című folyóiratban tavaly megjelent egy tanulmány, amely leírja, hogy a napi aszpirinhasználat csökkenti a vastagbélrák, a prosztatarák, a tüdőrák, az agydaganat és a fej-nyak régió daganatainak kockázatát. Az aszpirint régóta használják a szív- és érrendszeri betegségek (szívinfarktus, szélütés) kialakulásának gátlására, azonban az egyik nem kívánt mellékhatás a gyomorproblémák jelentkezése lehet.

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.