Plázs hvg.hu 2012. február. 16. 13:38

Harminc centi helyett néhány milliméter: a legkíméletesebb műtéti technikák

Néhány centiméteres metszéssel akár öklönyi miómát kioperálni? Mindez ma má nem lehetetlen.

Nem örömteli esemény, ha kiderül, a sebész kése alá kell feküdni a gyógyulás érdekében. Egyetlen jó hír lehet ebben az esetben, ha lehetőség van a gyorsan gyógyuló, lehetőleg kis fájdalommal, és kevesebb szövődményekkel járó orvosi beavatkozásokra. A minimál invazív sebészeti technikák tekinthetők jelenleg a legmodernebb műtéti beavatkozásoknak, amelyekkel mérsékelhető a fájdalom, és lerövidíthető a gyógyulási idő, illetve a későbbi szövődmények (például sérvek, gyulladások) is ritkábbak.

A minimál invazív sebészeti technikák az endoszkópia egyik fajtái. A hagyományos endoszkópiát már az 1800-as évek végén is ismerték, és a természetes testnyílásokon – mint például a szájüreg, végbél, húgycső – diagnosztikai és terápiás céllal történő, lencsével szerelt cső alakú eszközök bevezetését jelenti. Azaz az egyes testüregekbe merev vagy hajlékony „csöveket” juttatnak be, amelyeken keresztül fényforrást, kamerát, fogó- és vágóeszközöket, szöveti mintavételre alkalmas tűket is vezethetnek az operálandó területekhez, szervekhez. Mostanság gyakran alkalmazzák gyomor vagy vastagbéltükrözésnél, esetleg hólyagtükrözéssel egybekötött kőeltávolításkor.

Nem kell felnyitni a beteget

A minimálisan invazív sebészet az 1900-as évek második felében megvalósult technikai újításokkal érte el mai színvonalát, amikor is olyan úttörő orvosi technológiák jelentek meg, amelyek során a beteget nem kell felnyitni az orvos számára, hanem az orvost lehet úgymond "bejuttatni" a megbetegedés helyére, a lehető legkisebb műtéti nyílással.

Robotsebész operált Budapesten
Hernádi Levente

Ide tartoznak a minilaparotómiából – nagyon kicsi metszésből – végzett műtétek, a laparoszkópos beavatkozások („kulcslyuk sebészet”), illetve a nálunk még nem elérhető, természetes testnyílásokon keresztül, illetve a sebészeti robotok segítségével végzett beavatkozások. Meg kell jegyeznünk, hogy utóbbi két módszer közül a testnyílásokon végzett bevatkozás világszerte is csak tesztelési stádiumban van, míg a sebészeti robotok bevetését az igen magas költségek akadályozzák.

Milliméteres bőrmetszés

Illanitz Elemér orvosigazgató szerint a sebészeti műtétek több mint hatvan százaléka végezhető kulcslyuk sebészettel. A beavatkozásokat speciálisan laparoszkópos beavatkozásokhoz kifejlesztett eszközökkel végzik. A módszer hatékonyságát az biztosítja, hogy a kamerát és az eszközöket is maximum 1 centis bőrmetszéseken keresztül vezetik a műtéti területre, de több eszköz számára akár egy mindössze 5 milliméteres bőrmetszés is elegendő.

Egyes műtéteknél, amikor egy beteg szervet kell eltávolítani, annak mérete természetesen nem mindig teszi lehetővé, hogy valamelyik metszést ne kelljen meghosszabbítani, de még ezekben az esetekben is általában elegendő egy néhány centiméteres bevágás. Egy daganatos vese például – amely tokjával együtt általában 15-20 centi legnagyobb átmérőjében – is eltávolítható egy nagyjából 10 centis metszésből, vagy akár egy ökölnyi méretű mióma is kioperálható laparoszkópos műtéttel. Összehasonlításként egy ugyanilyen vese, vagy egy ekkora mióma eltávolítása hagyományos technikával 30 centis metszést igényel.

A laparoszkópos műtétek után a páciensek gyakran már a műtét másnapján úgy mehetnek haza a kórházból, hogy átlagos napi életüket élhetik, és munkába való visszaállásuk sem haladja meg a 7-10 napot.