2013-tól egyszerűbbé válhat a vastagbélrák vizsgálata
Bámulatos egészségügyi fejlesztés kerülhet piacra 2013 végén, ami nem más, mint egy bélben utazó kapszula. Segítségével egyszerűbbé válhat a vastagbélrák diagnosztizálása, amely jelenleg igen kellemetlen vizsgálatot jelent.
Az ember sokkal kellemesebb időtöltést is el tud képzelni, mint a kolonoszkópiára való felkészülés. Az izraeli Check-Cap vállalat új találmánya pontosan ezt a kellemetlen élményt küszöbölné ki – a fejlesztéshez pedig a GE Healthcare nyújtott támogatást.
Egy olyan lenyelhető kapszulát fejlesztettek ki, amely felvételeket készít, amint végighalad a béltraktuson. A nagyfelbontású háromdimenziós felvételek biztonságos készítése érdekében a szerkezet alacsony energiájú röntgensugarakat alkalmaz és célja a vastagbélrák diagnosztizálásában segíteni az orvosokat. Az eljárás során nincs szükség beöntésre, így akár teljesen kiküszöbölhetőek a vizsgálat okozta kellemetlenségek. A kapszula működése közben folyamatosan továbbítja az adatokat egy csuklóra erősített vevőkészülékre. A beteg a „vizsgálat” közben akár golfozni vagy sétálni is elmehet, miközben az aprócska szerkezet teszi a dolgát, majd az utazás végén „természetes” úton távozik szervezetéből.
A továbbiakban miniatűr kadmium-cink-tellurid (CZT) diagnosztikai képalkotó szenzorokat is gyártanak majd, amelyeket a kapszulákba helyeznek. A szenzorok segítségével az orvosok teljes 360-fokos nézetben követhetik végig a kapszula útját a vastagbélben.
A Nemzetközi Rákkutató Intézet adatai szerint a vastagbélrák a harmadik leggyakoribb rákfajta a férfiak között, és második leggyakoribb a nők körében. A megbetegedések csaknem 60 százaléka a fejlett országokban fordul elő. Világviszonylatban pedig a negyedik legtöbb halálesetet okozza a rákos megbetegedések közül, becslések szerint évente több mint 600 ezer ember életét követeli, azaz az összes rákos halálesetek 8 százalékáért tehető felelőssé.
A tervek szerint a kapszula 2013 végén kerülhet piacra.