Mit együnk, ha kint hideg van?
Tévhit, hogy télen nehezebb ételekre van szükségünk. Ha szervezetünket nem terheljük zsíros ételekkel, amelyeknek megemésztése több energiát igényel, akkor a hőtermelésre tud koncentrálni. De ha nagy tápértékű, melegítő hatású ételeket eszünk, akkor nagyobb az esélyünk arra, hogy megfázás és plusz kilók nélkül vészeljük át a fagyos napokat.
Télen nagyobb mennyiségű C-vitaminra van szükségünk: karban tartja a keringést és erősíti az ellenálló-képességet. Hiányában vérellátási zavarok léphetnek fel, emiatt könnyebben elkezdünk fázni. Ha keveset fogyasztunk belőle, akkor csökken egyes immunsejtek aktivitása, így könnyebben megbetegszünk. Rengeteg C-vitamin van például a citrusfélékben (citrom, narancs, grapefruit), a kiwiben, a zöldpaprikáben, a fejes salátáben, a káposztafélékben – olvasható a magyar dietetikusok szövetségének hírlevelében.
Az éhes ember sokkal fázékonyabb, mivel a szervezetnek energiára van szüksége a hőtermeléshez. Hideg időben tehát nem érdemes magunkat fogyókúrával vagy szigorú diétákkal sanyargatni. Tévhit, hogy télen nehezebb ételekre van szüksége a szervezetnek. Azoknak, akik egész nap fizikai munkát végeznek kint a hidegben, valóban több kalóriára van szükségük ahhoz, hogy felfűtsék a szervezetüket. Ez azonban nem azt jelenti, hogy a plusz energiát zsíros, a szükségesnél nagyobb mennyiségű ételekből kellene elfogyasztani. Nagy tápértékű, nagyobb energiatartalmú ételeket készíthetünk káposztából, burgonyából, lencséből. Az irodai dolgozóknak is szüksége van energiára, de nem túlzott mennyiségű plusz kalóriákra, mert csak hízás lesz a végeredmény. Válasszuk a nagy energiatartalmú és egyben magas tápértékű ételeket. Ilyenek a teljes kiőrlésű gabonafélék, a hüvelyesek, a sovány húsfélék, a halak, az olajos magvak.
A csípős fűszerektől ugyanúgy kimelegszünk, mint a pálinkától. Ezért használjuk bátrabban a fűszereket: a chili, a Cayenne bors, a fokhagyma vagy a fahéj kellemesen fűtenek és még az immunrendszert is erősítik. Tévhit, hogy az alkohol majd alaposan felmelegít. Valójában a tömény alkoholos italok egy-két perc melegség érzet után növelik a hőleadást, elősegítik a kihűlést. Napi egy pohár jó minőségű vörösbor megengedett, de ez ne forralt bor legyen, hiszen tele van cukorral, ráadásul hajlamosak vagyunk üdítőként kezelni, és nem érjük be egy pohárral.
A hidegben kevésbé érezzük magunkat szomjasnak, ezért tudatosan figyeljünk arra, mennyit iszunk. Azok, akik a szabadban dolgoznak vagy sportolnak, még a napi 1,5-2 liternél is többet igyanak, mivel a test folyadékot veszít a mélyebb légzés, az izzadás és a fizikai megterhelés következtében. Az ásványvíz és a gyümölcslevek mellett válasszuk a meleg teát, cukor nélkül. Ha nem iszunk eleget, a bőrünk is sokkal hamarabb kiszárad. Na és persze mozogjunk. Az intenzív mozgás, a sport hőt szabadít fel a szervezetben, így segít védekezni a nagy hidegben.