A héten már a hatodik halálos szén-monoxid-mérgezésről adtunk hírt. A színtelen-szagtalan, a levegővel elkeveredő gáz már kis mennyiségben is mérgezési tüneteket okoz, nagyobb mennyiségben fulladáshoz vezethet. Többnyire emberi mulasztás okozza a bajt.
Hat embert ölt meg idén a szén-monoxid, és 44-en kerültek kórházba a katasztrófavédelem adatai szerint. Legutóbb kedd éjjel egy 18 éves lány halt meg Szombathelyen szén-monoxid-mérgezésben.
Többnyire emberi mulasztás okozza a bajt. Előfordul, hogy az építkezés, vagy a felújítás, átalakítás során figyelmen kívül hagyjuk a hatósági előírásokat. Ez utóbbi – például – akkor fordulhat elő, ha egy új tüzelőberendezést a régi kéménybe kötnek be úgy, hogy elmarad az ilyenkor szükséges ellenőrzése, vagy átalakítás - például egy nem megfelelően méretezett kémény útját állhatja a távozó füstnek. De nagy hibának számít például az is, ha nem hagyjuk szabadon a füdőszobai szellőzőrácsot, netán légelszívót építünk be egy olyan helyiségbe, ahol amúgy jól záró ablakok vannak. Ha nyitott égésterű tüzelőberendezések, gázkészülékek – cirkók, átfolyós vízmelegítők – vannak a lakásban mindezekre még jobban oda kell figyelni.
Ám az időjárás, mint például a viharos szél is előidézhet veszélyes helyzetet. Az erős légmozgás miatt ugyanis megváltozhatnak az épületben a levegő-bevezetésének vagy az égéstermék elvezetésének helyénél a nyomásviszonyok. A készülék levegőellátása, illetve az égéstermék elvezetése pedig máris nem megfelelő. De akadályozhatja az égéstermék elvezetését a kémény eltömődése is, ami lehet egy helyéről kiesett tégla, ahogy egy madárfészek is.
Szagtalan, de erős
A szén-monoxid igen erős mérgező hatása azzal magyarázható, hogy a vér hemoglobinjában található vasatomhoz már nagyon kis koncentrációban is könnyen kötődik: ennek eredményeképpen pedig a szervezet oxigénfelvétele és ellátása akadályozottá válik. A súlyos oxigénhiány károsíthatja a tüdőt, a szívet, az agyat, ahogy marandó károsodásokat is okozhat. A legrosszabb forgatókönyv szerint pedig végzetes is lehet a beszívott gáz.
Sokszor csak a rosszullét figyelmeztet arra, hogy valami gond van. Fejfájás, hányinger, fülzúgás, szédülés a kezdeti tünetek: ezeket sokan csak múló rosszullét jeleinek hiszik, nem is gondolva arra, hogy mérgezés állhat a gyengeség mögött. Ha továbbra is az adott helyiségben maradunk, fokozottabb állapotromlás léphet fel: izomgörcs, bénultság, fulladás, eszméletvesztés is kialakulhat, de még ezek a tünetek sem mindig egyértelműek – infarktusra vagy agyvérzésre is gyanakodhatnak.
Ha az érintettek gyorsan kórházba kerülnek, tiszta oxigénnel méregtelenítik őket. Ahogy Zacher Gábor toxikológus korábban elmondta, a mérgezés tüneteit mutató páciensnek 100 százalékos oxigént adnak maszkon át, de a méregtelenedést sokkal hatékonyabbá és gyorsabbá lehetne tenni egy hiperbárikus kamrában. Itt két és fél atmoszférás nyomás alatt, tiszta oxigént adva, már 20 perc alatt segíthetnének a pórul jártakon. Ám jelenleg az országban egyetlen ilyen kamra található, a kezeléseket azonban nem finanszírozza a társadalombiztosító, így szén-monoxid-mérgezésnél még ezt az egyet sem tudják igénybe venni.