Négy tévhit a nátháról
Jópár olyan tévhit létezik a nátháról, amely különféle furcsa kezeléseknek tulajdonít gyógyító hatást, illetve sajátságos módszereket ajánl a betegség megelőzésére. Most ezek közül válogattunk.
A nátha gyógyszerekkel megelőzhető és gyógyítható
Nem igaz. Mint az a HVG egyik korábbi összeállításából kiderül, a náthavírus-fertőzés megelőzésére egyetlen hagyományos vagy alternatív gyógyászati termék sem alkalmas bizonyítottan. Mivel a náthavírusokat az orvostudomány mai eszköztárával nem lehet kiirtani, a kezelés pusztán a tünetek enyhítését célozza. E logikát követhetik a gyógyszergyártók is, amikor többféle összetevőt tartalmazó szereket ajánlanak a náthára. Ez azonban növelheti a túladagolás veszélyét.
Ha sapka nélkül megyünk hidegre, náthásak leszünk
Nem igaz. Attól senki sem lesz senki náthás, ha sok fagylaltot eszik, vagy hűvösebb időben sapka nélkül merészkedik a levegőre. Az efféle összefüggések alapja az lehet, hogy a felső légúti nyavalyákért felelős kórokozók hidegben ütőképesebbek. Legfeljebb az immunrendszer erőssége befolyásolhatja, ki hányszor betegszik meg évente, illetve bizonyos kutatások szerint a tartós stressz és a fáradtság is növeli a náthavírusok esélyét.
Az alkohol átmelegíti a testet
Nem igaz. Noha az alkohol fogyasztása hideg időben melegségérzetet kölcsönözhet, valójában hőveszteséggel jár, tehát hűti a testet.
A kalapkúra semmit nem ér
Nem igaz. Ami a kalapkúra híveit illeti, a betegségüket szegfűszeggel, fahéjjal, borssal, mézzel és citrommal ízesített forralt borral, forró fürdővel, ágymeleggel kezelők módszerét sokan vitatják ugyan, de korántsem biztos, hogy a megfázás ellen javasolt házi praktikák mind haszontalanok. Ma már az orvostudomány sem vitatja, hogy meghűlés esetén bármilyen forró ital hasznos lehet: a teát szürcsölgetőknek jó hír például, hogy bármilyen forró ital, különösen a savanykás ízűek enyhülést hozhatnak meghűlés esetén, mert elősegítik a légutak kitisztulását.