Mától érdemes alaposan elolvasni a gyógyszertári blokkokat
A gyógyszertárban kapott blokkra szerdától azt is ráírják, hogy a kiváltott készítménynél lett volna olcsóbb, így a betegek szembesülhetnek azzal, mennyit spórolhattak volna.
Az egészségügyi államtitkárság múlt szerdán közölte: február elsejétől a gyógyszerészeknek írásban is tájékoztatniuk kell a beteget, ha az általa kért gyógyszer helyettesíthető olcsóbb készítménnyel.
Hankó Zoltán, a Magyar Gyógyszerészi Kamara (MGYK) elnöke korábban elmondta: a jelenleg hatályos jogszabályok szerint a gyógyszerészeknek eddig is fel kellett ajánlaniuk az olcsóbb helyettesítő gyógyszert a betegeknek.
Február elsejétől viszont, ha a beteg azt mondja, hogy ragaszkodik a drágább gyógyszerhez, akkor a patikusnak dokumentált módon, tehát írásos formában kell tájékoztatnia a beteget, aki így szembesülhet azzal: ha elfogadta volna az olcsóbb készítményt, azzal mennyit spórolhatott volna.
Hankó Zoltán szerint kézenfekvő, hogy az olcsóbb készítmény térítési díja a blokkon jelenjen meg, és ne kelljen egy külön papírt adni a betegnek.
Bidló Judit, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) ártámogatási főosztályának vezetője korábban azt mondta: egy blokkról egyes gyógyszerek esetében akár 2000-3000 forint felesleges kiadást is le lehet majd olvasni.
Hozzátette: a cél az, hogy még nagyobb teret adjanak a generikus (lejárt szabadalmi védettségű) gyógyszerek elterjedésének, a gyógyszerész is érdekelt legyen abban, hogy azt a gyógyszert adja ki, amely a beteg és a biztosító számára is a legjobb.
A változással kapcsolatban a Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet Országos Gyógyszerészeti Intézet (GYEMSZI-OGYI) korábban azt közölte: a gyógyszerész csak a GYEMSZI-OGYI által helyettesíthetőnek és egyenértékűnek nyilvánított készítmények közül ajánlhat helyettesíthető gyógyszert a betegnek.
A gyógyszerengedélyezés és -ellenőrzés rendszere garancia arra, hogy a generikus készítmények biztonságosak, hatásosak, és ugyanolyan jó minőségűek, mint az originális gyógyszerek.
Az egyenértékűnek és helyettesíthetőnek nyilvánított készítmények a GYEMSZI-OGYI honlapján nyilvánosak, mindenki ellenőrizheti, hogy az ajánlott gyógyszer valóban helyettesítheti-e az eredetileg felírt gyógyszert - tették hozzá.